Doradca podatkowy sukces egzaminacyjny – gratulacje dla Pani Ewy

Doradca podatkowy sukces egzaminacyjny

Grono doradców podatkowych znowu zasilone!

Już trzeci dzień z rzędu podczas lipcowej sesji egzaminów ustnych mamy przyjemność poinformować o sukcesie naszego czytelnika. 🙂 Tym razem jest to Pani Ewa, która wczoraj zdała egzamin ustny na doradcę podatkowego. Z Panią Ewą byliśmy w stałym kontakcie w trakcie jej zmagań egzaminacyjnych, dlatego jej triumf jest dla nas szczególnie ważny i radosny. Pani Ewo – składamy najserdeczniejsze gratulacje i życzymy dalszych sukcesów na ścieżce zawodowej doradcy podatkowego! 🙂

Doradca podatkowy sukces egzaminacyjny – relacja

Poniżej zamieszczamy relację Pani Ewy z egzaminu ustnego na doradcę podatkowego oraz jej rady odnośnie udzielania odpowiedzi i przygotowań.

Dziś królował PPSA, PEA, dewizowe i podatki lokalne, pojawiły się też gry. Zestawy ogólnie naprawdę przyjemne.
Zdały minimum 3 osoby.
Komisja bardzo sympatyczna i wspierająca, bardzo życzliwa, byli cierpliwi i spokojni, naprawdę działało to na mnie jak balsam i choć liczyłam się z porażką, to jednak bardzo dobrze bym wspominała ten egzamin.

Najważniejsze to okiełznać stres, było to moje drugie podejście i powiem, że w pierwszym właśnie stres był powodem mej porażki, gdyż nie potrafiłam wykrztusić z siebie słowa i zbudować rozsądnej wypowiedzi.

Moje rady:
1. Uczyć się działów wszystkich, nie można odpuszczać, ale jeśli jakiś dział idzie nam lepiej to dopieszczać; dziś dewizowe – moje ulubione – i pea – też fajne. Liczyć na szczęście że działy ulubione się trafią, bo pewne kwestie łatwiej się przyswaja niż inne i można zabłysnąć, na tematy zwolnień powiedziałam dużo, + dodatkowo cały art. 9, też gdzie pamiętałam mówiłam art.

2. Mówić przykłady, na większość pyt. mówiłam przykłady, od siebie nawet dot. przepływów pieniężnych, nie klepać tylko tego co komisja już słyszała wielokrotnie. Nie były to przykłady mega wyjątkowe, ale przykłady z życia, proste ale na temat.

3. Okiełznać stres, nauczyć się paru technik i je praktykować. Odpuścić, nie iść z nastawieniem zdam – ale być otwartym na sukces! mniejsza presja i myślę że przez to łatwiej zdać, ja jestem tego najlepszym przykładem.

Mój zestaw:

1. Rodzaje i hierarchia wykładni prawa.

2. Koszty uzyskania przychodów osoby prawnej występujące w przypadku zbycia udziałów w spółce objętych za wkład niepieniężny.

3. Zwolnienie „podmiotowe” od podatku od towarów i usług, w tym wartość sprzedaży uprawniająca do zwolnienia, sposób jej liczenia, utrata prawa do zwolnienia,, wyłączenia ze zwolnienia.

4. Ogólne i indywidualne zezwolenia dewizowe – zakres, kryteria udzielania.

5. Zasady składania skarg na innych doradców podatkowych.

6. Organy nadzoru w postępowaniu egzekucyjnym w administracji i ich uprawnienia. – NOWE PYTANIE!

7. Proszę omówić przypadki, w których obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych jest solidarny i na czym polega solidarna odpowiedzialność za zapłatę tego podatku.

8 Co należy rozumieć pod pojęciem, odpowiednio, działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej w rachunku przepływów pieniężnych w myśl przepisów ustawy o rachunkowości. Podaj przykłady poszczególnych działalności.

9. Zasady i tryb wstrzymania wykonania decyzji lub postanowienia, na które wniesiono skargę do sądu administracyjnego.

10. Świadczenia nieodpłatne i częściowo odpłatne w podatkach dochodowych – analiza porównawcza skutków podatkowych.

Co sądzicie o zestawie Pani Ewy? Poradzilibyście sobie z nim na egzaminie? 🙂

Sprawdź również, z jakimi pytaniami zmierzyli się Pani Agata i Pan Kamil!