Pytania testowe na egzamin na doradcę podatkowego – istotne wskazówki

Pytania testowe na egzamin na doradcę podatkowego

Prezentowany wpis jest pierwszym z serii wpisów poświęconych pytaniom testowym na doradcę podatkowego. Naszym zamiarem jest dokonanie analizy spornych pytań testowych zawartych w załączniku do uchwały nr 19/VI/2017 Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dnia 28 kwietnia 2017 r. Dynamika zmian prawa podatkowego jest tak duża, że analiza pytań testowych musi być dokonywana regularnie. Warto również poświęcić nieco uwagi pytaniom testowym budzącym wątpliwości interpretacyjne. Zapraszamy do lektury.  

1. Pytania testowe na egzamin na doradcę podatkowego a nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw informujemy, iż od 1 czerwca 2017 r. zmianie ulegają zasady wnoszenia skarg do sądów administracyjnych.
Prosimy zwrócić uwagę na pytanie testowe nr 8 z działu Materialne prawo podatkowe – zagadnienia wspólne.
8. Wnioskodawca, który nie zgadza się z oceną prawną zawartą w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, może złożyć:
a) odwołanie do ministra finansów, a następnie – po jego negatywnym załatwieniu – skargę do sądu administracyjnego,
b) skargę do sądu administracyjnego – po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa przez organ, który wydał interpretację,
c) odwołanie do dyrektora izby administracji skarbowej, a następnie – po jego negatywnym załatwieniu – skargę do sądu administracyjnego.

Żądana z wyżej wskazanych odpowiedzi nie będzie prawidłowa od dnia 1 czerwca 2017 r. Nie mamy jeszcze oficjalnego stanowiska Komisji Egzaminacyjnej w tej kwestii, ale wskazane pytanie nie powinno pojawić się na egzaminie na doradcę podatkowego. Jeżeli jednak pytanie to pojawiłoby się na egzaminie to warto powiadomić o tym przewodniczącego składu egzaminacyjnego i wskazać, że pytanie jest nierozwiązywalne w obecnym stanie prawnym.

2. Pytania testowe na egzamin na doradcę podatkowego a kodeks karny skarbowy

Zwracamy  Państwa uwagę na fakt, że pytanie nr 12 z działu Prawo karne skarbowe jest błędnie skonstruowane i żadna z podanych odpowiedzi nie jest prawidłowa.

12. Na gruncie Kodeksu karnego skarbowego, mała wartość jest to wartość, która:
a) w czasie orzekania nie przekracza dwustukrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia,
b) w czasie orzekania nie przekracza pięćsetkrotności minimalnego wynagrodzenia,
c) w czasie orzekania nie przekracza trzystukrotności minimalnego wynagrodzenia.

Ustawa z dnia 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy w art. 53 § 14 ustawy prawo karne skarbowe wyraźnie wskazuje, że mała wartość jest to wartość, która w czasie popełnienia czynu zabronionego nie przekracza dwustukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Z naszych informacji wynika, że pytanie to nie powinno pojawić się na egzaminie na doradcę podatkowego.

3. Pytania testowe na egzamin na doradcę podatkowego z działu 11. Ewidencja podatkowa

Należy poprawić odpowiedź do pytania testowego nr 13 z działu 11 Ewidencja podatkowa. Ustawa z dnia 16.11.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej znowelizowała art. 75 ust. 1 ustawy o grach hazardowych, który w obecnym stanie prawnym przyjął brzmienie:
Podatnicy, z wyłączeniem podatników w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera, są obowiązani, bez wezwania, do:
1) składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji podatkowych dla podatku od gier, według ustalonego wzoru,
2) obliczania oraz wpłacania podatku od gier na rachunek właściwego urzędu skarbowego
– za okresy miesięczne, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie.

Oznacza, to omawiane przez nas pytanie należy rozwiązać następująco:

13. Podatnicy podatku od gier, z wyłączeniem podatników w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry w pokera, są obowiązani, bez wezwania, do:
a) składania właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracji podatkowych od podatku od gier, według ustalonego wzoru,
b) składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji podatkowych od podatku od gier, według ustalonego wzoru,
c) składania właściwemu naczelnikowi urzędu celnego informacji o wysokości zapłaconego podatku od gier, według ustalonego wzoru.

4. Pytania testowe na egzamin na doradcę podatkowego z podatku od gier (dział 4. Materialne prawo podatkowe)

W dniu 04 kwietnia 2017 miała również miejsce nowelizacja ustawy z dnia 19.11.2009 r. o grach hazardowych. Przyniosła ona zmianę w art. 73 ust. 1 pkt 7, który określa podstawę opodatkowania podatkiem od gier w grze cylindrycznej.
Art. 73. 1. Podstawę opodatkowania podatkiem od gier stanowi: (…)
7) w grze cylindrycznej, grze w kości i grze w karty, z wyjątkiem pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera – kwota stanowiąca różnicę między sumą wpłaconych stawek a sumą wypłaconych wygranych;
W nowym brzmieniu pytanie 3 w dziale Materialne prawo podatkowe – podatek od gier brzmi następująco:

3. Podstawą opodatkowania podatkiem od gier w grze cylindrycznej jest:
a) dochód podmiotu, który uzyskał koncesję na prowadzenie kasyna gry,
b) kwota stanowiąca sumę wpłat gotówkowych z tytułu wymiany żetonów w kasie i na
stole gry oraz napiwków,
c) kwota stanowiąca różnicę między sumą wpłat gotówkowych z tytułu wymiany żetonów w kasie i na stole gry a sumą wypłaconych z kasy kwot
za zwrócone żetony. kwota stanowiąca różnicę między sumą wpłaconych stawek a sumą wypłaconych wygranych.

W odpowiedziach należy zaznaczyć punkt c.

Podsumowanie

1. Pytania testowe, które nie powinny się pojawić na egzaminie pisemnym na doradcę podatkowego ze względu na ich nieaktualność lub wadliwą konstrukcję:
a) pytanie testowe nr 8 z działu Materialne prawo podatkowe – zagadnienia wspólne.
18. Wnioskodawca, który nie zgadza się z oceną prawną zawartą w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, może złożyć: (…)
b) pytanie testowe 12 z działu Prawo karne skarbowe:
12. Na gruncie Kodeksu karnego skarbowego, mała wartość jest to wartość, która:

2. Pytania testowe, które należy poprawić:
a) strona 108 podręcznika – w pytaniu 3 w podpunkcie 3 należy wykreślić starą treść i wstawić nową, tj.
c. kwota stanowiąca różnicę między sumą wpłat gotówkowych z tytułu wymiany żetonów w kasie i na stole gry a sumą wypłaconych z kasy kwot za zwrócone żetony. kwota stanowiąca różnicę między sumą wpłaconych stawek a sumą wypłaconych wygranych.
Odpowiedź c jest prawidłowa.

b) strona 234 podręcznika – w pytaniu 13 należy zaznaczyć jako prawidłową odpowiedź b, tj.

b) składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji podatkowych od podatku od gier, według ustalonego wzoru,

W związku z nowelizacją ustawy Kodeks postępowania administracyjnego analizujemy odpowiedzi do pytań testowych na egzamin na doradcę podatkowego z działu 5. Sprawozdanie wkrótce. 🙂