Egzamin na doradcę podatkowego 2018 – relacja

Egzamin na doradcę podatkowego 2018 – relacja

Relację z egzaminu na doradcę podatkowego 2018 czas rozpocząć.

Wpis będzie aktualizowany, więc zaglądajcie często :). Koniecznie dajcie znać, jakie kazusy Wam się trafiły.

Pamiętajcie, że egzaminy rozpoczynają się punktualnie! Zabierzcie ze sobą dowody osobiste lub paszporty
Połamcie pióra. Trzymamy kciuki. 

Egzamin na doradcę podatkowego 2018

Edit 10 [15.02.2018] –  Egzamin pisemny na doradcę podatkowego – czwartek

 • Wszystko co dobre szybko się kończy :). Skończyły się również również egzaminy pisemne na doradcę podatkowego. Sesja zimowa dobiegła do końca :(. 
 • Dzisiaj Komisja wybrała kazus nr 25. Dziękujemy Pani Gosi za przekazanie informacji.
 • Po ogłoszeniu wyników opublikujemy statystyki. 

Edit 9 [14.02.2018] –  Egzamin pisemny na doradcę podatkowego – środa

 • Dzisiaj kandydaci na doradców podatkowych zmierzyli się z kazusem nr 24 (zażalenie na zarządzenie przewodniczącego wydziału). Zgodnie z relacją Pani Katarzyny, której bardzo dziękujemy, test był łatwiejszy niż wczoraj. Atmosfera na egzaminie była bardzo przyjemna 

Edit 8 [13.02.2018] –  Egzamin pisemny na doradcę podatkowego – wtorek 

 • Komisja wybrała dzisiaj kazus nr 15.  Test zdaniem osób przystępujących do egzaminu nie był łatwy. Było dużo prawa międzynarodowego, celnego i KAS. 
  Otwarta została grupa naukowa wspierająca się w przygotowaniach do egzaminu na doradcę podatkowego. Jeżeli chcesz dołączyć  kliknij w link Zdam to. Egzamin na doradcę podatkowego  lub odszukać grupę na FB.
 • Egzaminy na doradcę podatkowego pomału dobiegają końca, przed nami jeszcze dwa dni zmagań. Po ogłoszeniu wyników koniecznie wpadnijcie po statystyki poświęcone zdawalności egzaminu :).

Edit 7 [12.02.2018] –  Egzamin pisemny na doradcę podatkowego – poniedziałek

 • Dzisiejszy kazus to kazus nr 18. Pani Magdaleno i Pani Agnieszko dziękujemy. 
  Przypominamy, że możecie się dołączyć do grupy wsparcia naukowego. Kliknij w link Zdam to. Egzamin na doradcę podatkowego. 
 • Jesteśmy na półmetku egzaminów pisemnych. Frekwencja dzisiaj dopisała i na egzaminie stawiło się około 100 osób. 
 • Otrzymaliśmy maila od Pani Małgorzaty, który jest skanem jej korespondencji z Komisją Egzaminacyjną. Z przesłanej informacji jednoznacznie wynika, że na części kazusowej można mieć zakreślone akty prawne w sposób zaprezentowany w linku   :).  Pani Małgosiu bardzo dziękujemy. 

skan aktu prawnego (2)

Edit 6 [09.02.2018] –  Egzamin pisemny na doradcę podatkowego – piątek

 • Pani Agnese napisała do nas „Witam, dzisiaj kazus nr 33  [ edit: kazus 49, sorki stres 🙂]skarga kasacyjną. Test był również prosty.” Dziękujemy ślicznie za informację.
 • Dzięki uprzejmości Pani Ani rozwiewamy wątpliwości dotyczące podkreśleń aktów prawnych na egzaminach. Można mieć podkreślone akty prawne, poniżej zrzut ekranu z korespondencją na linii p. Ania – Komisja. Dziękujemy Pani Aniu :).
Podkreślenia na egzaminie na doradcę podatkowego
 • Pan Tomasz na naszyn fejsbookowym fanpagu był uprzejmy podzielić się informacjami dotyczącymi ram czasowych egzaminu. Sądzimy, że to ważna informacja dla osób spoza Warszawy, dlatego przekazujemy dalej. Pan Tomasz napisał „9.00 początek, weryfikacja i wprowadzenie, regulamin ok 25min. Start testu 9.28 koniec 11.08, dla tych co skończyli 11.08 przerwa ok 10 min i znowu weryfikacja start 11.40 koniec 14.40″. Dziękujemy.  A wszystkim zdającym jutro i w przyszłym tygodniu życzymy powrotów do domu z lekkim sercem :).

 

Edit 5 [08.02.2018] Egzamin pisemny na doradcę podatkowego – czwartek

 • Ladies & Gentlemen! Dzisiejszy kazus to skarga na decyzję – kazus 5. Dziękujemy Pani Dominiko!
 • Dzisiaj na egzaminie stawiło się przeszło 100 osób. Pamiętacie, pisaliśmy o niskiej frekwencji na egzaminie we wtorek. Prawdopodobną przyczynę takiego stanu rzeczy podał w komentarzu jeden z czytelników bloga: Odnośnie niskiej frekwencji: wiele osób nawet nie wiedziało, że ma wyznaczony termin egzaminu, bo nie dotarły do nich listy z MF. MF twierdzi, że listy wysłano prawidłowo, ale mój znalazł się w innym mieście… Znam co najmniej 4 takie osoby. O egzaminie dowiedziałem się przypadkiem, wyduszając podanie terminu przez telefon. 

 

Edit 4 [07.02.2018] Egzamin pisemny na doradcę podatkowego – środa 

 • Dzisiaj Komisja wybrała kazus nr 10.  Pani Karolino, dziękujemy. 
 • Środowe egzaminy rozpoczęte. Frekwencja wyższa niż wczoraj i według naszych szacunków wynosiła około 100 osób. Z informacji przekazanych nam na FB przez Panią Katarzynę  wynika, że wczoraj do egzaminu nie przystąpiło aż  60% zakwalifikowanych kandydatów. Cieszymy się, że dzisiejsi zdający cieszą się lepszym zdrowiem :). Trzymamy kciuki. 

Edit 3 [06.02.2018] Egzamin pisemny na doradcę podatkowego – wtorek

 • Pani Joanna napisała „Kazus był raczej łatwy. Skarga na interpretację. Spółka xyz i wydatki na imprezy integracyjne.
  Numeru nie pamiętam ale napisałam.” Ktoś wie który to numer? Pani Kasia i Pani Asia z FB napisały, że to był kazus nr 38. 
 • Dzisiejszy egzamin na doradcę podatkowego rozpoczął się punktualnie o 9.00. Jest bardzo kameralny, według naszych szacunków przystąpiło do niego ok. 50-60 osób. Tradycyjne trzymamy kciuki. 
  Kochani Zdający, jeśli czytacie te słowa dajcie znać jaki kazus był dzisiaj :).  

Edit 2

Co zrobić kiedy na egzaminie pojawi się pytanie nieaktualne w świetle obowiązujących w 2018 r. przepisów? Cóż, takie pytania nie powinny się pojawić, ale jeżeli się pojawią to radzimy udzielić odpowiedzi zgodnie z ostatnio obowiązującym stanem prawnym. Jeżeli zauważycie nieaktualne pytanie możecie zgłosić to Przewodniczącemu Komisji. 

Dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty publikujemy listę „podejrzanych” pytań z CIT.

pyt 23 -> uchylony art. 10
pyt 31 -> uchylony art. 12 ust. 1 pkt 8
pyt 36 -> uchylony art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 
pyt 37 -> całkowita zmiana treści art. 15c
pyt 38 -> uchylony art. 16 ust. 1 pkt 60
pyt 56 -> zmiana treści art. 7 ust. 1
pyt 61 -> zmiana treści art. 24a ust. 3
pyt 63 -> art. 24a ust. 17 pkt 1 uchylony
 

Edit 1

Dzięki uprzejmości Pani Karoliny informujemy, że na egzaminie można mieć wydrukowałam ustawy z lexa z donośnikami jak na zdjęciu. Pani Karolina wysłała zapytanie do Komisji i uzyskała odpowiedź, że takie przypisy nie dyskwalifikują materiałów. 

Dodamy jeszcze, że można mieć podkreślone akty prawne. Nie można mieć komentarzy, wyroków sądów. 

58 comments

 1. Joanna says:

  Kazus był raczej łatwy. Skarga na interpretację. Spółka xyz i wydatki na imprezy integracyjne.
  Numeru nie pamiętam ale napisałam.

 2. Jagoda says:

  Dodatkowo z CIT nieaktualne jest pytanie 32 -> od 1stycznia miesięczna kwota na każde dziecko wynosi 1.000zł, a nie 400zł jak to było do końca grudnia 🙂

 3. Waldek says:

  Odnośnie niskiej frekwencji: wiele osób nawet nie wiedziało, że ma wyznaczony termin egzaminu, bo nie dotarły do nich listy z MF. MF twierdzi, że listy wysłano prawidłowo, ale mój znalazł się w innym mieście… Znam co najmniej 4 takie osoby. O egzaminie dowiedziałem się przypadkiem, wyduszając podanie terminu przez telefon.

 4. Bartek says:

  Moje propozycje przepisów to oprócz oczywistych t.j.: OP, PPSA, VAT, PIT, CIT również Konstytucja,PCC,KPA,postępowanie egzekucyjne w administracji, podatek akcyzowy, rozp. MS w sprawie wynagrodzenia za czynnosci doradcy podatkowego (…),rozp RM w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu (…), może się też przydać Dyrektywa Rady 2006/112/WE i 2008/7/WE

 5. Joanna says:

  Dla Pauliny lista ustaw które miałam na egzaminie:
  KPA, o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, KAS, Ordynacja Podatkowa, PCC, PIT, CIT,VAT, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi,oraz Rozporz.RM w sprawie wysokości oraz zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, do tego wzięłam Dyrektywę 112 o VAT i 2008/7/WE dot.podatków od gromadzenia kapitałów.Wydrukowałam te akty prawne ze stron Sejmu. Można mieć podkreślone zakreślaczem artykuły albo ołówkiem.

 6. Tomek says:

  Chciałbym doprecyzować, bo aż nie dowierzam:) można mieć ołówkiem lub kolorowym zakreślaczem podkreślone lub zakreślone poszczególne artykuły ( te istotne do kazusów ) w drukowanych aktach prawnych np. z LEXa lub ISAP ? i komisja nie robi z tego problemu? To bardzo duże ułatwienie.

   • Bartek says:

    Ja bym w tym „można” dyskutował, bo jeśli tak jest to ten egzamin traci sens. Poza tym komisja to ludzie, którzy mają swoje widzi misie i wolałbym nie być postawiony w sytuacji pozostania bez aktów prawnych lub co gorsza konieczności opuszczenia sali.

    • Anna says:

     Jestem tego samego zdania, Bartek, może ktoś poszedł na takie ustępstwo, a ktoś inny może mieć inne zdanie na ten temat..

    • Tomek says:

     Dopytuje, ponieważ część osób już po egzaminie pisało, ze mieli tak przygotowane akty prawne a faktycznie nie chciałbym własnych musieć zostawić w szatni:)

     • Romek says:

      No to chyba czas przygotować dwa zestawy aktów prawnych:). Moim zdaniem nie ujmuje to (podkreślenia) samemu egzaminowi bardziej niż fakt, że w różne dni można mieć różne pomoce ze sobą…

 7. zdajacy15 says:

  A czy można mieć wypisane wszystkie dzienniki ustaw np. Ordynacji? I co do tych podkreslen, rozumiem że mogę zaznaczyć przepisy występujące w kazusach?

 8. Amet says:

  Czy ktoś będzie tak miły i wskaże mi jaki zarzut należy podnieść w Jezusie no 56 i jaki przepis naruszono. Bo mam problem z tym kazusem.

   • Tomek says:

    Zdaniem moim i opracowania które posiadam to:
    – art. 6 ust. 1 pkt 8 lit b) PodCzynnCywPrrU10 poprzez jego błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie, przyjmując iz w przypadku zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce podstawę opodatkowania podatkiem od czynnosci cywilno prawnych stanowi całość wkładu niepieniężnego, tj. Zarówno wartość wkłądu przekazanego na kapitał zakładowy jak i wartość wkłądu przekazana na kapitał zapasowy, podczas gdy w przypadkuwniesienia wkladu do spwki komandytowo-akcyjnej opodatkowaniu stym podatkiem powinna podlega tylko wartosc wkładu przekazana na kapitał zakladowy spółki komandytowo-akcyjnej, która zgodnie z art. 2 ust. 1 lit b) dyrektywy 2008/7/WE uznawana jest jako spółka kapitałowa.
    * Art. 2 ust. 1 lit b) dyrektywy 2008/7/WE poprzez jego błędną wykładnie polegającą na przyjęciu, że spółka komandytowo-akcyjna nie moze być traktowana jako spółka kapitałowa, podczas gdyzgodnie z przepisami dyrektywy 2008/7/WE, skoro akcje spółki komandytowo-akcyjnej mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie, to oznacza to, iż spółkę należy uznać za spółkę kapitałową.

    • Amet says:

     Też mam to opracowanie ale wg mnie ono jest bez sensu. Kazus nie dotyczy zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej. Dziewczyny poniżej mają rację bo chodzi o przekształcenie spółki z o.o. w komandytowo-akcyjną 🙂
     Dziękuję za pomoc wszystkim

  • Ania says:

   – naruszenie prawa materialnego tj.art.2 pkt 6 lit.b ustawy pcc , poprzez uznanie, że spółka komandytowo – akcyjna nie jest spółką kapitałową,podczas gdy z art.2 ust.1 lit.c dyrektywy Rady 2008/7/WE dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału wynika, że spółkę komandytowo-akcyjną prawa polskiego uznaje się za spółkę kapitałową w rozumieniu owego przepisu, tak więc także w odniesieniu do art.2 pkt 6 lit b pcc
   – naruszenie przepisów postępowania art. 120 i art.121 par.1 op poprzez prowadzenie postępowania w sposób naruszający zasadę zaufania do organów podatkowych.

 9. Katarzyna says:

  Potwierdzam, pisałam egzamin 27 września 2017 i można posiadać akty prawne z zaznaczonymi aktami zakreślaczem,
  Były osoby, które miały nawet karteczki naklejone w aktach typu książka.
  Ja posiadałam wydrukowane akty ze stron ISAP i powkładane w skoroszyty.
  Zakreślenia było widać i nikt z komisji nie miał z tym problemu.
  W internecie jest nawet opublikowane stanowisko Komisji w tej sprawie jako odpowiedź na zapytanie email.
  Podczas kazusu przewodniczący podszedł do prawie połowy piszących sprawdzając czy na pewno prawidłowo piszą, tzn sprawdzał stronę formalną zadając pytanie, jeżeli spostrzegł jakieś odchylenie od standardu sporządzania danego odwołania. Przypomnieli o podpisie i wypisaniu załączników 😉

 10. Marta says:

  Wszystkie kazusy dotyczące skarg na interpretacje indywidualne dotyczą okresu sprzed wejścia w życie ustawy o KAS , jak rozwiązywać kazus skoro nie ma już Dyrektorów Izb Skarbowych lecz Dyrektorzy Krajowej Informacji Skarbowej?

  • Bartek says:

   Skoro kazus dotyczy określonego czasu to pisząc pismo z zachwaniem terminu piszemy wg stanu prawnego obowiązującego na dzień tego pisma. Skargę do 28 luty 2017 składamy za pośrednictwem DIS, po tym dniu do DKIS.

 11. AM says:

  Witam, czy na egzaminie dostajemy treść kazusu, w takim brzmieniu jak opublikowane, tj. czy na końcu jest zapis dotyczący rodzaju pisma jakie należy sporządzić, np. „proszę sporządzić zażalenie/ skargę na ….” ?

 12. AM says:

  Dziękuję za informację, a czy w piśmie należy podawać faktyczne adresy urzędów, sądów czy mogą być zmyślone i czy można mieć akty prawne w formie zbioru ujednoliconych aktów – forma książkowa ?

  • Tomek says:

   Jeśli nazwy i adresy organów nie są podane w treści zadania a nie można ich wywnioskować z kontekstu to używamy oznaczeń jak Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. Ja pisałem pod tym „adres: XXX”. Zbiory oczywiście, ale bez komentarza, za to od kolorowych zakreślaczy to na sali aż jaśniej było:)

 13. Romek says:

  Ja używałem pełnych przekładek z wystającymi numerkami z boku segregatora i do tego spis treści na pierwszej stroni (reczny: „KPA – 1, PostAdm – 2).
  Widziałem ludzi co mieli po prostu stos druków beż żadnych bindowań czy segregacji:) szkoda mi ich było jak skonczyło się miejsce na stoliku bo widać było, że nerwowo szukali konkretnych ustaw/artykułów – w stresie się można pogubić.

 14. Łukaszk says:

  Można poprosić o linki do zamieszczanych zdjęć (dot. korespondencji z MF, etc.)? Wstawiane miniatury w zasadzie nic nie pokazują i są mało pomocne, a pewnie pożądane przez większość 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.