Jak zdać egzamin ustny na doradcę podatkowego?

Egzamin ustny na doradcę podatkowego

Cenne wskazówki przed egzaminem ustym na doradcę podatkowego. Sprawdź rady tych, którzy zdali!

Drodzy czytelnicy!

Przed nami grudniowa sesja egzaminów ustnych, dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was zestaw rad od Uczestników I edycji intensywnego kursu przygotowującego do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. Są to praktyczne wskazówki od osób, które w ostatnich miesiącach podchodziły do egzaminu ustnego i na bieżąco dzieliły się z nami swoimi wrażeniami. Dodajmy w tym miejscu, że przeważająca większość tych podejść kończyła się sukcesem egzaminacyjnym. Podatkowa jest dumna ze swoich kursantów. 🙂

Podatkowa w tym miejscu serdecznie dziękuje wszystkim kursantom, którzy zadali sobie trud podzielenia się swoimi refleksjami egzaminacyjnymi.

Termin egzaminu ustnego na doradcę podatkowego

Kilka osób pisało, że w dniu egzaminu ustnego na doradcę podatkowego w godzinach porannych otrzymali telefon od Komisji z pytaniem o możliwość wcześniejszego przyjścia na egzamin (np. zamiast ustalonej godziny 14, prosili o przyjście na 10). Warto więc mieć telefon przy sobie, może okazać się, że tak będzie również w Waszym przypadku (a dzięki temu szybciej będziecie mieli egzamin z głowy).

Uwaga od redakcji.
Od pewnego czasu (wiosna 2022) Komisja zaprasza zdających w dwóch turach. Pierwszy grupa umawiania jest na godzinę 9, a druga na godzinę 12. Oznacza to, że zrezygnowano z ustalania konkretnych godzin egzamin dla poszczególnych osób. 

Etap I – przygotowanie do odpowiedzi

Wchodzicie do sali. Losujecie swój zestaw i macie 15 minut na przygotowanie się.

Jak wykorzystać ten czas?

 • Nie zapisujcie całych zdań ani fragmentów wypowiedzi – nie wystarczy Wam czasu na porządne opisanie wszystkich pytań.
 • Najlepiej stworzyć notatki w formie haseł, słów-kluczy może wypisania podstaw prawnych, o których chcecie wspomnieć.
 • Warto zadbać o nadanie kolejności wypisanym zagadnieniom, aby wypowiedź miała odpowiednią strukturę, nie była chaotyczna.
 • Przygotowując po kolei notatki do poszczególnych pytań, pod każdym zagadnieniem zostawcie sobie trochę miejsca (linijkę lub dwie) – jak przygotujecie wszystkie 10 pytań i wystarczy Wam czasu, będziecie mieli miejsce, aby dopisać dodatkowe informacje. Polecamy wtedy wrócić do trudniejszych zagadnień – a nuż coś jeszcze ważnego uda się dopisać

Etap II – odpowiedź na pytania z zestawu

Następnie przychodzi czas na właściwą odpowiedź na pytania z wylosowanego zestawu. Wspólnym mianownikiem wszystkich relacji z egzaminu ustnego jest to, że wypowiedź ma być konkretna, bez lania wody (bo Komisja może za to odejmować punkty). Nie mówcie wszystkiego, co się wiecie na dany temat, ale trzymajcie się ram pytania.

 • Próbujcie, nie poddawajcie się, jeżeli wylosowany zestaw wyda Wam się zbyt trudny.
 • Nawet jeżeli potraficie powiedzieć tylko jedno zdanie lub samą podstawę prawną do danego pytania – powiedzcie, co wiecie.
 • Starajcie się mówić płynnie
 • Pokażcie, że jesteście pewni tego, o czym mówicie.
 • Jeżeli nie pamiętacie konkretnej informacji, postarajcie się opowiedzieć trochę ogólniej, bez wchodzenia w szczegóły (np. pomijając nazwę konkretnego dokumentu)
 • W trakcie egzaminu możecie się spotkać z kompletnym brakiem reakcji ze strony Członków Komisji – nie przejmujcie się tym!

Nauka do egzaminu ustnego

Tutaj na pewno ile osób, tyle sposobów na naukę, więc musicie wypracować technikę, która będzie Wam odpowiadała. Z takich ogólnych wskazówek:

 • Nawet na pytania, które wydają się Wam proste, trzeba poświecić trochę czasu, aby zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Nie pomijajcie ich w swoich powtórkach!
 • Nasi kursanci uważają, że lepiej się uczyć krócej, ale intensywnie. „Luźne” czytanie materiałów nie zostaje w pamięci, więc przed egzaminem warto solidnie przysiąść i dużo powtarzać.

Do powyższego zestawu pozwolimy sobie dopisać kilka rad od Redakcji.

Jeżeli chcecie lepiej oswoić się z formą egzaminu ustnego, możecie spróbować w następujący sposób:

Przygotuj telefon (z dyktafonem lub kamerą), stoper, kartkę i długopis. Wydrukuj sobie przykładowy zestaw egzaminacyjny (bez wcześniejszego analizowania pytań), włącz stoper, przygotuj notatki do pytań (pamiętaj, musisz zdążyć w 15min), a potem nagraj swoją wypowiedź, jakby to miała być wypowiedź na właściwym egzaminie. 

Dlaczego warto spróbować tego sposobu nauki? Wasz mózg i ciało oswoją się z procedurą i wypracują sobie schemat działania tak, że przy podejściu do właściwego egzaminu będzie to dla Was dużo mniej stresujące.

Skąd możecie wziąć takie przykładowe zestawy pytań na egzamin ustny na doradcę podatkowego? Wiele osób dzieli się nimi na grupach na Facebooku na przykład, kilka zestawów znajdziecie również na naszym blogu, albo też możecie na nasz newsletter dedykowany właśnie dla osób przygotowujących się do egzaminu ustnego. Po zapisie będziecie regularnie dostawać takie zestawienia 10 pytań (w większości są to zestawy, które naprawdę pojawiły się na egzaminie ustnym).

Jeżeli chcecie skorzystać, zostawiamy link do zapisu:

ZAPIS NA NEWSLETTERMamy nadzieję, że taki wpis był dla Was przydatny. Dajcie nam znać!

Jeśli podchodziliście już do egzaminu i mielibyście jakieś dodatkowe wskazówki – podzielcie się nimi koniecznie w komentarzu poniżej.

Za wszystkich podchodzących do egzaminu ustnego trzymamy mocno kciuki! ✊🏻

🍀 Powodzenia!  🍀

Pozdrawiamy
Redakcja Podatkowej Oficyny wydawniczej