Zaliczony egzamin ustny na doradcę podatkowego – sukces Pana Tobiasza

Zaliczony egzamin ustny na doradcę podatkowego

Kolejny raz mamy ogromną przyjemność pogratulować naszemu czytelnikowi zaliczonego egzaminu ustnego na doradcę podatkowego! Tym razem szczęśliwcem jest Pan Tobiasz Szczęsny, który egzamin zdał już we wrześniu. Panie Tobiaszu – z całego serca gratulujemy sukcesu i życzymy wielu sukcesów na ścieżce doradcy podatkowego! Poniżej zamieszczamy obszerną relację Pana Tobiasza. 🙂

Zaliczony egzamin ustny na doradcę podatkowego – relacja Pana Tobiasza

„Szanowni Państwo!

Chciałem podzielić się z Państwem moim wrażeniami ze zdanego – całe szczęście – egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. Co prawda egzamin był już 25 września 2017 r., ale myślę, że warto przedstawić mój zestaw egzaminacyjny oraz moje spostrzeżenia jak się uczyć, aby zdać. W gwoli ścisłości zdałem za drugim razem 😊

Poniżej mój zestaw egzaminacyjny:

1. Rola orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przy wykładni i stosowaniu przepisów polskiego prawa podatkowego.
2. Wpływ opodatkowania na opłacalność inwestycji rzeczowych (przykłady, efekt tarczy podatkowej, paradoks podatkowy).
3. Regulacje dotyczące dochodów z nieruchomości w zawartych przez Polskę umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
4. Nadzór Szefa Krajowej Administracji Skarbowej oraz dyrektora izby administracji skarbowej nad działalnością naczelników urzędów skarbowych i naczelników urzędów celno-skarbowych.
5. Instytucja ulgi na złe długi w podatku od towarów i usług z punktu widzenia wierzyciela.
6. Treść upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej.
7. Obowiązek podatkowy w podatku od wydobycia niektórych kopalin.
8. Kiedy wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych. Warunki odstąpienia wierzyciela od tych czynności.
9. Omówić sytuacje, dla których otwiera się księgi rachunkowe w myśl przepisów ustawy o rachunkowości.
10. Podstawy prawne działania samorządu doradców podatkowych.

W chwili gdy go zobaczyłem, stwierdziłem, że chyba lepiej wyjść, skoro na większość pytań jestem w stanie odpowiedzieć tylko jednym zdaniem i może zabraknąć mi punktów. Z drugiej pomyślałem, co mi szkodzi i opłacało się. Zachęcam zawsze do pozostania i powalczenia – jak przegrać, to tylko po walce 😊 Jak widać takie zachowania popłaca 😊

A teraz moje podpowiedzi dla przyszłych zdających – co nie oznacza, że to wszystko udało się mi wcielić w życie:

1. Kluczem jest zaczęcie nauki odpowiednio wcześniej – tego jest za dużo, żeby odkładać to na później.
2. Uczyć się systematycznie – nie ma lepszej metody. Mając za mało czasu jest tylko stres i nie można skupić się na efektywnej nauce. Natomiast „delikatny” stres jest raczej mobilizujący, ale ostrzegam – nie ma co przesadzać.
3. Zapomnieć o tym, że da się nauczyć wszystkiego ze szczegółami na każdą odpowiedź. Trzeba sobie powiedzieć wprost – nie da się. Dlatego też uczyć się TYLKO najważniejszych rzeczy i to moim zdaniem wystarczy. Podczas pierwszego egzaminu jeden z członków komisji egzaminacyjnej stwierdził, że od zdających wymaga się podstawowej wiedzy (informacja pochodzi od jednego ze zdających w tym dniu, który przypadkowo razem szedł na egzamin z członkiem komisji egzaminacyjnej i usłyszał taką oto ciekawostkę).
4. Przestać myśleć tylko o egzaminie – sztuka wyluzowania to cenna umiejętność i bardzo przydatna przy tego typu egzaminach.
5. Przed rozpoczęciem warto też poczytać o skutecznych technikach zapamiętywania. Nie zawsze uda się to wdrożyć, ale może każdy znajdzie jakąś małą część dla siebie, która może mu pomóc.
6. Wishful Thinking – to naprawdę pomaga – tylko ktoś kto się pozytywnie nastawia, może odnieść sukces 😊
7. Niemniej podstawowym kluczem do zdania jest wytrwałość i tego należy trzymać się zawsze.

Oczywiście każdy ma własne metody, ale jeśli moje przemyślenia pomogą komuś nawet tylko w 1 % – będę miał poczucie dobrze wykonanego obowiązku 😊

Powodzenia – to jest absolutnie do zrobienia!
Tobiasz”

Dodatkowe informacje

Na koniec dopytaliśmy Pana Tobiasza o jego karierę naukową i zawodową, a także o długość przygotowań do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. Uzyskaliśmy następujące informacje:

1) Pan Tobiasz ukończył administrację ze specjalizacją finanse publiczne i administracja skarbowa;
2) pracował niecałe 3 lata w urzędzie skarbowym, a teraz ponad 2 lata w w spółkach doradztwa podatkowego;
3) uczył się trochę ponad 3 tygodnie w lipcu, a na następny uczył się prawie 3 tygodnie – miał urlop, więc mógł poświęcić dużo czasu.

Panu Tobiaszowi jeszcze raz serdecznie gratulujemy!