9 strategii nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego – poleca Aneta Stolarska

Jak się uczyć do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego

Mamy zaszczyt przedstawić kolejną pracę konkursową poświęconą nauce do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. Jej autorką jest Pani Aneta Stolarska, która omawia aż dziewięć strategii służących podniesieniu efektywności nauki na egzaminie ustnym na doradcę podatkowego.

W dzisiejszym wpisie znajdziecie Państwo pięć pierwszych wskazówek m.in. o tym jak zaprzyjaźnić się z hormonem stresu. 😊 Po kolejną porcję wiedzy warto wpaść w sobotę (1 czerwca).

Zapraszamy do lektury i do wykorzystania tej cennej wiedzy w praktyce.

_______________________________________________________________

Aneta Stolarska

„Moje strategie nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego”

Wypowiedź ustna przed gronem wybitnych specjalistów z prawa podatkowego budzi lęk.

Boimy się, że ze strachu język nam kołkiem stanie, będziemy mówić – nie, raczej dukać nieskładnie, urywać swoją wypowiedź w połowie zdania, ponieważ z tego co, umieliśmy recytować doskonale z pamięci, został tylko jakiś strzęp. Ta pustka w głowie i cisza, świadomość, że wypadamy w oczach Komisji niekorzystnie, że oblejemy. Jak temu zaradzić?

Poniżej przedstawiam dziewięć strategii nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego, aby móc lepiej radzić sobie z lękiem przed egzaminem i pustką w głowie na egzaminie.

Pierwsza strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego

Nie walcz ze stresem!

Stosuj właściwe nazewnictwo! Zamień słowa „muszę” i „powinienem” na słowa „MOGĘ” i „CHCĘ”

Dobry poziom kortyzolu jest nam niezbędny do normalnego funkcjonowania. Poziom delikatnego pobudzenia napędza nas, gdy wstajemy rano, idziemy do pracy.

Gdy się lękamy, podnosi się w naszym organizmie kortyzol. Zbyt duża ilość kortyzolu w naszym krwioobiegu, to nasz wróg w podejmowaniu dobrych decyzji – następuje wtedy ograniczenie naszych zdolności percepcyjnych.

Przysadka mózgowa, wysyłając komunikaty do nadnercza pod wpływem negatywnych bodźców, powoduje, że zaczynamy gorzej funkcjonować, ponieważ zaczynają one produkować coraz większą ilość kortyzolu, który w efekcie zagęszcza nam krew.

Przy silnym pobudzeniu może się zdarzyć, że wdzięcznie osuniemy się przed Komisją Egzaminacyjną na podłogę, tuż po wylosowaniu pytań albo zabraknie nam tchu i możemy paść rażeni atakiem serca lub wylewem, po ogłoszeniu wyników Komisji.

Dzieje się tak przez kortyzol, ponieważ do mózgu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu, który doprowadzany jest przez krew, a ta jest zbyt gęsta.

Jak więc się stresować mniej? Jak walczyć ze stresem?

UWAGA!  Ze stresem nie wolno walczyć, ponieważ to jeszcze bardziej napędza organizm do produkcji kortyzolu. Słowo „walka” jest odbierane przez mózg jako coś, co wymaga dużej koncentracji, wysiłku, napięcia wszystkich mięśni, a więc jeszcze większej ilości hormonu stresu.

Z fizjologicznego punktu widzenia człowiek jest gotowy do walki. Jednak z punktu widzenia procesu podejmowania decyzji, na poziomie intelektualnym, odczuwając strach, traci swój potencjał, gdyż kortyzol osłabia funkcje poznawcze, ale poprawia psychomotorykę.

Należy stosować właściwe nazewnictwo, które odblokowuje pewien kanał percepcji i wtedy swobodniej nam się funkcjonuje. Zamiast słów „muszę” zdać ten egzamin albo „powinienem” zdać ten egzamin – używaj słów – „mogę” zdać ten egzamin, albo „chcę” zdać ten egzamin.

Podsumowując:

Nie wzmagamy swojego stresu nastawiając się wojowniczo do zdania egzaminu na doradcę podatkowego. Pamiętamy, że rozum pod wpływem stresu przestaje prawidłowo funkcjonować. Nic „nie musimy” ani niczego „nie powinniśmy”, przystępujemy do egzaminu na doradcę podatkowego, ponieważ chcemy i możemy go zdać.

Druga strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego

Ucz się, zadając ciekawe pytania!

Strategia ta polega na zadawaniu pytań „dlaczego”, których główną odpowiedzią są informacje, które chcemy zapamiętać. Pytamy o sens treści, których się uczymy, i powód, dla którego są one prawdziwe, ponieważ lepiej zapamiętujemy informacje, które są racjonalne.

Zaletą tej strategii jest mimowolny podział materiału na mniejsze części, co wzmaga zapamiętywanie. Przetworzenie przeczytanego tekstu na pytania, wydłuża nieznacznie czas nauki i stanowi dobry punkt wyjścia przy powtórce materiału.

Trzecia strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego

Przekładaj praktykę na teorie!

Strategia ta polega na uatrakcyjnianiu suchych informacji konkretnymi przykładami „z życia”, które już na etapie nauki do egzaminu przygotują Nas do pracy w zawodzie jako doradca podatkowy. Uczymy się zagadnień, w taki sposób, aby móc je w przyszłości jak najlepiej wytłumaczyć i zobrazować potencjalnemu klientowi. Przykłady „z życia” mają nam pozwolić poczuć więcej emocji, które będą naszym udziałem w pracy zawodowej.

Czwarta strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego

Sprawdzaj się i ucz się na błędach!

Strategia ta jest nieintuicyjna, ale jakże doskonale skuteczna. Polega ona na tym, że po zapoznaniu się jednokrotnie z tekstem, po krótkiej przerwie, zamiast powtórnego biernego zapoznawania się z informacjami – testujemy swoją wiedzę i odtwarzamy z odmętów pamięci informacje z przed kilku minut, poprzez wypisanie jak największej ilości faktów z pierwszego czytania.

Wyższość tej strategii nad dwukrotnym biernym czytaniem tekstu polega na tym, że w pamięci na dłużej pozostają przyswojone przez nas informacje. I o to chodzi w tej strategii. O skuteczność i oszczędność czasu.

Podsumowując:

Zamiast marnować czas na powtórne bierne czytanie tekstu, przeznacz ten czas na wysiłek sprawdzenia, ile tej wiedzy zostało Ci w głowie. Następnie sprawdź odpowiedzi i ucz się na swoich błędach.

 

Piąta strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego

Hasłowanie!

Strategia ta polega na wyodrębnianiu z tekstu do nauczenia krótkich haseł, tez i na podstawie tych kluczowych skojarzeń, budowaniu pełnych zdań. Strategia ta ma na celu uniknięcie nauki zdań na tzw. „blachę”, ponieważ może się zdarzyć, że gdy się zestresujemy, to jedno zapomniane słowo z wyuczonego na pamięć zdania, uniemożliwi nam udzielenie jakiejkolwiek odpowiedzi na zadane pytanie.

Strategię tę świetnie wspomaga robienie fiszek. Z jednej strony piszemy pytanie egzaminacyjne (lub kilka pytań „dlaczego?”), a z drugiej najważniejsze hasła, tezy, przykłady itd.

Dla słuchowców strategię tę można wprowadzić w życie za pomocą dyktafonu, poprzez nagranie pytania, następnie podanie najważniejszych haseł, tez, skojarzeń, a następnie udzielenie pełnej odpowiedzi z przykładami.

_______________________________________________________________

I jak Wam się podobają przedstawione strategie nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego? Naszym zdaniem bomba! Nic tylko wdrażać w życie. 🙂

Po drugą porcję  wiedzy wpadnijcie w sobotę (1 czerwca). Pani Aneta opowie m.in jak zmusić mózg do pracy na wysokich obrotach. 

Warto również zapoznać się z poradami dotyczącymi egzaminu na doradcę podatkowego udzielonymi przez Panią Gabrysię Haberny, która ma już egzamin ustny za sobą i to egzamin zdany z bardzo wysokim wynikiem. Kliknij po „Zwycięską strategię nauki do egzaminu na doradce podatkowego pani Gabrysia Haberny”