9 strategii nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego. Cześć 2

Zdjęcia na bloga (714×714 px)-2

Na dzisiaj  zaplanowaliśmy kolejną porcję wiedzy poświęconą technikom i sposobom efektywnego  przygotowania się do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. 
Przedstawione przemyślenia są drugą częściom pracy konkursowej Pani Anety Stolarskiej pt. „Moja strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego”.   
Aby zapoznać się z pierwszą częścią kliknij tutaj.  

Zapraszamy do lektury! Warto dowiedzieć się jak zmusić mózg do pracy na wysokich obrotach oraz dlaczego warto robić sesje powtórkowe. 


„Moja strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego” by Aneta Stolarska 🙂

Szósta strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego

Zapominaj na zdrowie! Do pięciu razy sztuka!

Strategia ta polega na mądrym rozłożeniu nauki w czasie. Uczeniu się danego pytania egzaminacyjnego w odstępach czasowych. Strategia ta jest skuteczna dzięki zapominaniu. Po tygodniu (miesiącu), gdy wracamy ponownie do przerobionego materiału, nasz mózg musi wysilić się, aby odświeżyć sobie materiał sprzed tygodnia (miesiąca).

UWAGA! Częstą pułapką uczących się jest przecenianie swoich możliwości. Po przerobieniu materiału i odtworzeniu go zaraz potem bezbłędnie z pamięci, wydaje nam się, że UMIEMY. Tymczasem jest to wiedza przyswojona przez chwilę (jednokrotne przeczytanie tekstu) i ostatecznie – na chwilę.

Jeżeli chcesz zapamiętać na dłużej przyswojony materiał niż tylko na chwilę, to ucz się danej porcji materiału w mocno oddalonych od siebie powtórkach. Najlepiej, gdyby tych sesji powtórkowych było co najmniej pięć.

Podsumowując:

Ucz się danej porcji materiału rozkładając naukę w czasie. Podstawowy błąd to robienie za małych przerw pomiędzy sesjami powtórkowymi. Musimy pozwolić naszej pamięci zapomnieć, wtedy ślad pamięciowy będzie mocniejszy. Powtórz daną porcję materiału co najmniej pięć razy.

Siódma strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego

Ucz się z głową! Jak się nie uczyć!

Celem tej strategii jest zwrócenie uwagi na najmniej efektywną metodę nauki. Polega ona na biernym czytaniu tekstu (nawet kilkukrotnym), zakreślaniu fragmentów tekstu, a później ponownym jego przeglądaniu (czytaniu) w sesjach powtórkowych. Jedynie aktywne podejście do przetwarzanych informacji daje spektakularne efekty. Tylko wtedy będziemy mieli szansę na zachowanie informacji w pamięci na dłużej.

Podsumowując:

Ucz się z głową! Twoje skuteczne uczenie się jest związane z tym jak głęboko przetworzysz dane informacje. Stosuj różne metody powtórkowe. Przeredaguj tekst w pytania „dlaczego?”, znajdź przykłady do teorii, wymień najważniejsze tezy, narysuj mapę myśli, napisz krótkie podsumowanie.

Ósma strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego

Zmuszaj mózg do pracy na wysokich obrotach!

Z reguły uczymy się w ten sposób, że pracujemy z danym materiałem, powtarzając go, aż do satysfakcjonującego nas poziomu i dopiero wtedy przechodzimy do kolejnego zagadnienia.

UWAGA! Opisane wyżej podejście daje złudne poczucie biegłości i bycia w ciągu nauki. (Bez sesji powtórkowych – „do pięciu razy sztuka” – nie zapamiętamy nic na dłużej).

O wiele skuteczniej jest uczyć się „równocześnie” kilku pytań. Strategia ta polega na przeplataniu materiału. Taki sposób nauki nie jest nużący, zmusza nasz mózg do pracy na wysokich obrotach.

Dziewiąta strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego

Ucz się, aby uczyć innych!

Strategia ta polega na uczeniu się ze świadomością, że będziemy musieli przekazać zdobytą wiedzę komuś innemu. Ta strategia sprawia, że dużo skuteczniej kodujemy informacje.

Równie skuteczne jest wykładanie innej osobie nauczonego materiału. Gdy nie mamy możliwości pracy z drugą osobą, równie dobre efekty przynosi wypowiadanie na głos swoich spostrzeżeń.


Jak widzicie, strategie Pani Anety są bardzo przemyślane i bez wątpienia pomocne w przygotowaniu do egzaminu na doradcę podatkowego. Nic tylko wdrażać w życie, czyż nie? 🙂