Szanowni Państwo,
w tym miejscu pragniemy bardzo podziękować pani Patrycji, która zwróciła nam uwagę na sformułowanie odpowiedzi do pytania z działu IV Prawo materialne, podrozdział Podatek od wydobycia niektórych kopalin. Zagadnienie dotyczyło przedmiotu opodatkowania w podatku od wydobycia niektórych kopalin (pytanie nr 2).
W naszej odpowiedzi, oprócz wymienienia przedmiotu opodatkowania, przytoczyliśmy informacje o podstawie opodatkowania. Po przemyśleniach sądzimy, że zbytnio rozbudowaliśmy odpowiedź i warto skrócić ją do następującej formy:
2. Przedmiot opodatkowania w podatku od wydobycia niektórych kopalin
Podstawa prawna: art.3 ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin
Streszczenie
Przedmiotem opodatkowania podatkiem jest wydobycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium wyłącznej strefy ekonomicznej:
1) miedzi;
2) srebra;
3) gazu ziemnego;
4) ropy naftowej.
Opodatkowaniu nie podlega:
a) urobek miedzi, wydobyty gaz ziemny i wydobyta ropa naftowa w ilościach określonych w ustawie pod warunkiem, że zostały wykorzystane na cele badawcze;
b) wydobyty metan występujący w złożach węgla kamiennego lub jako kopalina towarzysząca.
Odpowiedź
Zgodnie z art. 3 ustawy o o podatku od wydobycia niektórych kopalin przedmiotem opodatkowania podatkiem jest wydobycie na terytorium:
- Rzeczpospolitej Polskiej;
- wyłącznej strefy ekonomicznej
– miedzi, srebra, gazu ziemnego, ropy naftowej.
Opodatkowaniu podatkiem nie podlega:
1. pod warunkiem wykorzystania na cele badawcze:
a) urobek rudy miedzi lub przetworzony urobek rudy miedzi niebędący koncentratem, przeliczony na masę urobku rudy miedzi, w ilości nieprzekraczającej 1 tony miesięcznie,
b) wydobyty gaz ziemny w ilości nieprzekraczającej równowartości 11 MWh miesięcznie,
c) wydobyta ropa naftowa w ilości nieprzekraczającej 1 tony miesięcznie.
2. wydobyty metan występujący w złożach węgla kamiennego
3. wydobyty metan występujący jako kopalina towarzysząca.
Obecna forma pytania jest mniej rozbudowana i przez to łatwiejsza do zapamiętania. Oczywiście, osoby zainteresowane mogą rozbudować swoją odpowiedź egzaminacyjną o dodatkowe informacje.
Szanowni Państwo, czy moglibyście poruszyć temat, który myślę że zainteresuje wiele osób – we wrześniu mija rok od pisemnych egzaminów we wrześniu 2016. Czy w takiej sytuacji osoby które nie zdążą uporać się z egzaminem ustnym do sesji wrześniowej (np. nie zdadzą w lipcu) mogą nie załapać się na termin wrześniowy??? Takie zagrożenie istnieje zwłaszcza w stosunku do osób które zdawały 19 września 2016r., gdyby egzaminy wyznaczono na ostatnią dekadę września???