Końcówka grudnia 2017 obfitowała w wiele różnych i ważnych informacji dotyczących spraw egzaminu na doradcę podatkowego 2018. W związku z tym, że niektórzy w świątecznym zamieszaniu mogli je przeoczyć, zamieszczamy je poniżej. 🙂
Egzamin na doradcę podatkowego 2018 – nowy terminy egzaminów pisemnych
Pierwszą najważniejszą informacją jest ogłoszenie konkretnych dat egzaminów pisemnych przypadających w lutym 2018 r. Egzaminom pisemnym na doradcę podatkowego zostanie poświęconych aż 8 dni:
- 6 lutego 2018 r.,
- 7 lutego 2018 r.,
- 8 lutego 2018 r.,
- 9 lutego 2018 r.,
- 12 lutego 2018 r.,
- 13 lutego 2018 r.,
- 14 lutego 2018 r.,
- 15 lutego 2018 r.
Tutaj możesz zapoznać się z oficjalnym dokumentem.
Przypominamy również, że od listopada wspólnie uczymy się do egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego! 🙂
Egzamin na doradcę podatkowego 2018 – nowy sekretarz
Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego doczekała się nowej pani sekretarz. Jest nią pani Agnieszka Sobczyńska, która na tym stanowisku zastąpiła pana Cezarego Krysiaka. Czy nowa pani sekretarz będzie systematycznie wyznaczać nowe terminy egzaminów pisemnych? Czy będzie bardziej otwarta na sugestie kandydatów na doradcę podatkowego? Czas pokaże.
Przebieg grudniowych egzaminów ustnych
Od 18 do 20 grudnia 2017 r. odbywały się egzaminy ustne na doradcę podatkowego. Poniżej zamieszczamy krótkie sprawozdanie z zdawalności w tych dniach. 🙂
- 18 grudnia 2017 r.: na 5 osób przystępujących zdały 2.
- 19 grudnia 2017 r.: egzamin zdały przynajmniej 2 osoby – nie posiadamy informacji, ile osób przystępowało w tym dniu do egzaminu.
- 20 grudnia 2017 r.: do egzaminu przystąpiło 10 osób, z czego zdały przynajmniej 3 – los ostatniej jest nieznany.
Jeżeli ktoś chciałby skorygować posiadane przez nas informacje – zachęcamy do kontaktu. Zapraszamy również tych, którzy zdali w tych dniach egzamin i chcieliby się podzielić swoją relacją. 🙂
Styczniowe egzaminy ustne
Przypominamy również, że ogłoszono również terminy styczniowych egzaminów ustnych na doradcę podatkowego.
Odbędą się one w dniach:
- 22 stycznia 2018 r.,
- 23 stycznia 2018 r.
Jest to bardzo niewiele. Przypominamy, iż po wrześniowych egzaminach pisemnych 2017 Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego apelowała o to, by nie zostawiać zdawania egzaminów ustnych na ostatnią chwilę, w ostatnich terminach umożliwiających zdanie egzaminu ustnego przed upływem ważności egzaminu pisemnego! Zatem gorąco zachęcamy do zapisów na luty 2018!
Mam pytanie odnośnie wyznaczenia terminu egzaminu ustnego. Roczny termin upływa mi 19.09.2018 r. Czy jeśli do tego czasu nie uda mnie się zdać i ostateczne zgłoszenie wyślę do 15.08.wskazując wrzesień jako ostateczny miesiąc zdawania, powinnam wnioskować o wyznaczenie terminu max do 19.09. czy komisja sama uwzględnia te datę jako mój ostateczny termin? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
Terminy sa przydzielane zgodnie z terminem wplywu wniosku. Powiedzmy ze terminy beda od 17 do 21 i 24 do 28 wrzesnia to jesli pani wysle pozno zgloszenie to wowczas nie zalapie sie na terminy od 17,18,19 wrzesnia i wtedy nie bedzie mogla pani podejsc we wrzesniu do egzaminu. Teoretycznie to komisja moze wyznaczyc terminy tylko od 20 wrzesnia ale to malo prawdopodobne bo w ostatnim miesiace zawsze jest tak duzo chetnych ze terminy zaczynaja sie w 1 polowie miesiaca.
Dziękuję za odpowiedź. Czyli jeśli nie uda się zdać w lipcu to od razu powinnam wnioskować o wrzesień. A skąd sugestia, że egzaminy są wyznaczane od 20go? Czy to jest gdzieś uregulowane?
To nie zadna sugestia ze egzaminy sa wyznaczane od 20-ego. Napisalem tylko ze teoretycznie jest taka mozliwosc,a nie ze taka jest praktyka. W praktyce egzaminy sa wyznaczane najczesciej w drugiej polowie miesiaca czyli po 15.
Dziękuję bardzo za informacje. Mam jednak nadzieję, że wcześniejsze podejścia będą pomyślne. Pozdrawiam
mam pytanie odnośnia zakwalifikowania na egzamin pisemny. Doczytałam, że z MF powinnam dostać informację kiedy zdaje i dostać mój indywidualny numer kandydata. Kiedy mogę spodziewać się takiej informacji. Na dzień dzisiejszy nie dostałam jeszcze takiej informacji i nie wiem, czy zostałam zakwalifikowana do egzaminu w luty. Czy ktoś może mi powiedzieć, jak to wyglądało wcześniej lub czy już dostał takową informację?
Ja tak miałam. Mi wyznaczyli termin ustnego jakoś na dwa dni przed upływem roku. Była to stresująca sytuacja ale ze szczęśliwym zakończeniem.
Domyślam się, że to zapewne nie było pierwsze podejście? Wiem, że wiele osób zdaje za pierwszym razem, ale większość nie ma tego szczęścia. Jeśli mogę zapytać, za którym podejściem w końcu się udaje? Czy komisja zwraca na to ewentualnie uwagę? Chodzi mi o to, że nie wierzę, że za drugim czy trzecim podejściem osoby podchodzące do egzaminu, są nieprzygotowane. Z pewnością mają wiedzę i odpowiadają rzeczowo na pytania, czy zatem komisja, „przepuszcza” ewentualnie osoby, które zdają nie po raz pierwszy? Jakie są wasze spostrzeżenia?
Nie ma mowy o zadnym przepuszczaniu. To nie jest egzamin gdzie sie czasem jest przepuszczanie a do zdania wystarczy slaba troja. Tu tak nie ma. Komisja nie dopytuje, nie zadaje pytan pomocniczych, absolutnie nie naprowadza na prawidlowa odpowiedz. Z reguly komisje sa surowe i surowo oceniaja poszczegolne wypowiedzi. Aby zdac to trzeba miec 70% wiec nawet jesli na wszystkie pytania odpowie sie na 4 punkty (na 6 mozliwych) to i tak sie oblewa. By zdac trzeba miec min 42 punkty a nierzadko zdarza sie ze zdajacy maja po 40-41 pkt i nie ma mowy o zadnym dopytywaniu czy naciganiu punktacji. Kolejna sprawa to pytania. Zestawy pytan sa rozne, roznia sie skala trudnosci. W duzej mierze o tym czy sie zda egzamin czy zabraknie paru punktow decyduje zestaw pytan i surowosc komisji. Trzeba sobie jasno powiedziec, ze nie da sie opanowac, wszystkich 879 pytan w stopniu bardzo dobrym. Po prostu jest za duzo materialu i jest on zbyt skomplikowany. Nie jest tak, tez ze jak ktos podchodzi 2 czy 3 raz to jest przygotowany. Czesto jest lepiej przygotowany niz poprzednim razem, ale to nie znaczy ze umie wszystko.
Dla komisji nie ma znaczenia ktore jest podejscie i czy to jest ostatni termin przed uplywem roku od zdania czesci pisemnej. Sa osoby ktore zdaly za 5 czy 7 razem i to osoby ktore pracuja od lat w podatkach np w wielkiej czworce.
Jak można dowiedzieć się, kiedy konkretnie jest egzamin dla poszczególnej osoby?
6 lutego 2018 r.,
7 lutego 2018 r.,
8 lutego 2018 r.,
9 lutego 2018 r.,
12 lutego 2018 r.,
13 lutego 2018 r.,
14 lutego 2018 r.,
15 lutego 2018 r.
dostaniesz listownie zaproszenie na konkretny dzien