Drodzy Zdający! Dzięki uprzejmości jednej z naszych Czytelniczek zdającej w ostatnim półroczu egzamin ustny na doradcę podatkowego, prezentujemy dwa zestawy pytań, które przypadły jej na egzaminach.
Zestaw nr 1
- Wiążąca wykładnia sądowa w polskim systemie prawnym.
- Pracownik za wiedzą swojego zwierzchnika wypożyczył stanowiącą własność pracodawcy – czynnego podatnika VAT kamerę, celem sfilmowania urodzin swojego dziecka. Pracodawca nie obciążył pracownika żadną formą odpłatności za to wypożyczenie. Proszę dokonać pełnej analizy podatkowej skutków takiego zdarzenia.
- Przedstawicielstwo w sprawach celnych.
- Scharakteryzuj ustawę o rachunkowości, jej strukturę i zakres stosowania.
- Zasady ustalania wynagrodzenia w umowie doradcy podatkowego z klientem.
- Przedawnienie zobowiązań podatkowych.
- Regulacje dotyczące miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w typowych umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zawartych przez Polskę.
- Zasady dotyczące wyboru roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy w podatku dochodowym od osób prawnych.
- Zakres obowiązywania Kodeksu postępowania administracyjnego.
- Proszę omówić zasady całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn pieniężnych przekazywanych na rzecz członków najbliższej rodziny (zakres podmiotowy, zwolnienia, limity kwotowe, warunki formalne, warunki w przypadku darowizn dokonanych w formie aktu notarialnego, skutki niespełnienia warunków).
Zestaw nr 2
- Vacatio legis – co to jest i czemu służy?
- Analiza porównawcza pojęć księgi podatkowe i księgi rachunkowe.
- Ogólne i indywidualne zezwolenia dewizowe – zakres, kryteria udzielania.
- Co należy rozumieć pod pojęciem działalność operacyjna, inwestycyjna, finansowa w rachunku przepływów pieniężnych w myśl przepisów ustawy o rachunkowości. Podaj przykłady poszczególnych działalności.
- Warunki wpisu osoby prawnej do rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego.
- Tajemnica skarbowa w świetle przepisów Ordynacji podatkowej.
- Zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych.
- Koszty postępowania sądowo administracyjnego – elementy składające się na koszty, zasady ich zwrotu i obciążenia stron i organu.
- Podatnik podatku od towarów i usług świadczy usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Podaj miejsce świadczenia ww. usługi w sytuacji, gdy nabywca usługi będący podatnikiem podatku od wartości dodanej ma siedzibę w Niemczech. Uzasadnij odpowiedź.
- Tryb postępowania przy egzekucji z nieruchomości.
Co sądzicie o tych zestawach? Poradzilibyście sobie z nimi? Chcielibyście trafić na nie na egzaminie? Zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach! 🙂
Sprawdź, jak przygotować do egzaminów na doradcę podatkowego!
Łatwe, tylko takich sobie życzyć