Kolejny sukces czytelnika!
W czwartek jeden z naszych czytelników – Pan Łukasz – zdał egzamin ustny na doradcę podatkowego z wynikiem 44 punktów! Redakcja Podatkowej Oficyny Wydawniczej z całego serca gratuluje sukcesu egzaminacyjnego i mamy nadzieję na owocną karierę nowego doradcy podatkowego. 🙂 Pan Łukasz był uprzejmy podzielić się z nami pytaniami, które przypadły mu w zestawie oraz swoimi radami względem przygotowań. 🙂
Doradca podatkowy pytania egzaminacyjne
Pan Łukasz ze swego egzaminu zapamiętał 7 pytań, na które przyszło mu odpowiedzieć (prosimy o wyrozumiałość – oczywistym jest, że tutaj emocje po uzyskaniu pozytywnego wyniku mogą wziąć górę nad jakże ulotną pamięcią 😉 ):
- Ugoda na podstawie Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
- Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Zakres odpowiedzialności podatkowej podatnika pozostającego w związku małżeńskim w świetle przepisów Ordynacji podatkowej.
- Specyfika wykładni umów międzynarodowych dotyczących spraw podatkowych.
- Co należy rozumieć pod pojęciem odpowiednio, działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej w rachunku przepływów pieniężnych w myśl ustawy o rachunkowości. Podaj przykłady poszczególnych działalności.
- Organy Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Proszę wymienić i scharakteryzować.
- Ustawa jako źródło obowiązku podatkowego.
Porady Pana Łukasza
- Przygotowania do egzaminu ustnego należy rozpocząć na długo przed przystąpieniem do egzaminu pisemnego – rok na naukę to zdecydowanie zbyt krótko. Warto wziąć sobie do serca tę radę. Już kilku poprzednich czytelników, którzy zdali egzamin ustny na doradcę podatkowego, kładli szczególny nacisk na tę kwestię.
- Należy ćwiczyć płynność wypowiedzi. Egzaminatorzy nie tylko oceniają posiadaną przez kandydata wiedzę, ale również sposób jej zaprezentowania. Z doświadczeń wynika, iż Komisja Egzaminacyjna wyraźnie ceni sobie język i komunikatywność prawniczą.
- W procesie nauki należy dużo czasu poświęcać powtórkom.
- Warto popracować nad umiejętnością opanowania stresu.
- Nie wolno się poddawać. Nigdy! 🙂
Co sądzicie o zestawie egzaminacyjnym Pana Łukasza? Może macie podobne lub inne odczucia względem metodologii przyswajania wiedzy? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami. 🙂
Przypominamy również, iż dziś jest ostatni dzień styczniowych egzaminów ustnych. Tradycyjnie prosimy o podzielenie się swoimi pytaniami i wrażeniami. 🙂
Gratuluję Panu Łukaszowi!:) Jednak waham się i nie wiem czy dam radę. Mam za sobą 5 lat FiR + podyplomówka z Podatków. Mam pytanie z czego się uczył Pan Łukasz? Jakie książki? czy może kurs? Jaki system nauki obrał? Słyszałam, że niektórzy biorą bezpłatne urlopy po kilka miesiecy i kłują dzień i noc… Dla mnie to niemożliwe.. Pozdrawiam