Nieobecność na egzaminie pisemnym na doradcę podatkowego

Wypadki chodzą po ludziach. Najczęściej w najmniej odpowiednich momentach. Przypadek losowy, np. choroba, można nam się przytrafić, gdy akurat przypada termin egzaminu na doradcę podatkowego. Co w przypadku, kiedy z przyczyn od nas niezależnych nie będziemy mogli się stawić na egzaminie pisemnym na doradcę podatkowego?

Twoje obowiązki

Warto wiedzieć, że z egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego nie można zrezygnować bez udokumentowanego usprawiedliwienia (np. od lekarza).

Dokumenty usprawiedliwiające nieobecność na egzaminie pisemnym na doradcę podatkowego muszą wpłynąć najpóźniej 14 dnia od wyznaczonego terminu egzaminu. Przykład: termin egzaminu pisemnego to 1 września 2017 r., zatem masz 14 kolejnych dni na dostarczenie usprawiedliwienia. 

Twoje prawa

Gdy usprawiedliwiamy naszą absencję, równocześnie możemy wnioskować o:

  • wyznaczenie nowego terminu części pisemnej egzaminu;
  • zwrot opłaty egzaminacyjnej (wtedy należy podać nazwę banku i rachunku, na który ma zostać dokonany zwrot).

Zapamiętaj!

Należy wziąć pod uwagę, że nieusprawiedliwiona nieobecność na egzaminie pisemnym na doradcę podatkowego jest równoznaczna z jego niezaliczeniem. Co za tym idzie, jeżeli kandydat będzie chciał ponownie złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu, znów stanie przed koniecznością uiszczenia opłaty egzaminacyjnej. W przypadku absencji usprawiedliwionej takiego obowiązku nie ma – pieniądze wpłacone za egzamin, do którego nie przystąpiliśmy, przechodzą na poczet kolejnego terminu, jeżeli o takowy wnioskowaliśmy wysyłając usprawiedliwienie.

Nasza rada

Jeśli nie chcesz stawić się na egzaminie, ponieważ nie jesteś pewien swojej wiedzy, radzimy, abyś jednak do niego przystąpił. Potraktuj go jako próbę generalną. Podczas kolejnej sesji pisemnej będzie Ci raźniej, ponieważ już będziesz wiedział, czego się spodziewać. A po za tym… może akurat Ci się poszczęści i zdasz egzamin! 🙂

Jeśli jednak przyczyny Twojej obecności są wypadkiem losowym, na który nic nie możesz poradzić, to pamiętaj, by nie zaniedbać kwestii udokumentowania usprawiedliwienia. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na kolejny egzamin pisemny na doradcę podatkowego. 

Z oficjalnym dokumentem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego dotyczącego absencji na egzaminie pisemnym możesz zapoznać się tutaj.

 

Testy na doradcę podatkowego

2 thoughts on “Nieobecność na egzaminie pisemnym na doradcę podatkowego”

  1. Komisja jest coraz bardziej restrykcyjna w usprawiedliwianiu nieobecnosci. Zalecenia sa takie ze jesli ktos nie przystepuje do egzaminu to zeby dal znac o tym przed egzaminem.Sekretarz komisji podejrzliwie patrzy na zwolnienia lekarskie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *