Relacja z czerwcowego egzaminu ustnego na doradcę podatkowego – podwójny sukces!
Dziś serdeczne gratulacje z okazji zdanego egzaminu na doradcę podatkowego składamy dwóm osobom: Panu Michałowi oraz Pani Annie, którzy w czerwcu zdali egzamin ustny.
Relacja z czerwcowego egzaminu ustnego na doradcę podatkowego – pani Anna
Pani Anna postanowiła podzielić się przyszłymi zdającymi swoim szczęśliwym zestawem pytań. Prezentuje się on następująco:
- Ustawa jako źródło obowiązku podatkowego.
- Wierzytelności nieściągalne – warunki uznania i analiza skutków podatkowych w podatkach dochodowych i podatku od towarów i usług.
- Regulacje dotyczące zakładu w typowych umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zawartych przez Polskę (definicja, wyjątki).
- Zasada obniżania podatku od towarów i usług należnego o podatek naliczony oraz terminy odliczeń.
- Uzupełnienie braków decyzji podatkowej, sprostowanie oraz wyjaśnienie decyzji podatkowej.
- Rola pochodzenia towarów w systemie prawa celnego.
- Zasady dotyczące ustalania właściwości miejscowej organów podatkowych.
- Zasady składania skarg na innych doradców podatkowych.
- Zdefiniuj pojęcie kierownika jednostki i określ jego obowiązki w zakresie prowadzenia rachunkowości, w myśl ustawy o rachunkowości.
- Warunki i możliwości ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla używanych i ulepszonych środków trwałych będących w posiadaniu osób prawnych.
Relacja z czerwcowego egzaminu ustnego na doradcę podatkowego – pan Michał
Z kolei Pan Michał ma kilka cennych uwag na temat samego przygotowywania się do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. Oto one:
1. Nie trzeba umieć wszystkiego, bardzo dużo osób odpuszcza zupełnie np. podatek akcyzowy licząc, że akurat go nie trafi, a nawet jeśli, to większość osób które, zdały pogubiła się zupełnie w jednym, a nawet dwóch pytaniach, ale to jest możliwe tylko wtedy gdy na większość otrzymało się 5 lub 6 punktów. Innymi słowy: lepiej nauczyć się nie wszystkiego ale bardzo dobrze niż wszystkiego po trochu.
2. Nie można odpuszczać nauki pytań, które wydają się oczywiste, bo na tych pytaniach najwięcej się traci, jeśli chce się zdać na tych pytaniach trzeba mieć komplet punktów, trzeba nauczyć się słowo w słowo oczywistych definicji czy nielicznych przesłanek.
3. Można wykorzystać fakt, że opracowanie POW to luźne kartki i zestawić ze sobą pytania podobne, ale na które wymagana jest różna odpowiedź np. wartość firmy czy opodatkowanie należności licencyjnych bo w stresie łatwo się pogubić i dużo osób odpowiada nie na to pytanie.
4. Trzeba przynajmniej przeczytać cały materiał w ostatnich dniach przed egzaminem.
5. Większość osób, które zdały ten egzamin mówi, że na tym egzaminie nie wystarczy sama wiedza, trzeba mieć szczęście dlatego nie można się przejmować niepowodzeniami i trzeba próbować aż do skutku zwłaszcza, gdy ma się już materiał w miarę opanowany.
Pani Annie i Panu Michałowi serdecznie dziękujemy i jeszcze raz z całego serca gratulujemy!