Skuteczna nauka do egzaminu na doradcę podatkowego

efektywna nauka do egzaminu na dp

Chcesz zostać doradcę podatkowym? Żeby zdać egzamin, musisz przyswoić dużą ilość materiału. Jak do tego podejść, aby nauka do egzaminu na doradcę podatkowego była skuteczna i efektywna? Zobacz, jakie metody się sprawdzają, aby wykorzystać czas na naukę jak najlepiej!

Nauka do egzaminu na doradcę podatkowego – 8 wskazówek jak zrobić to dobrze!

1. Kategoryzuj materiał i dziel na mniejsze porcje

Jeżeli podzielimy materiał, który mamy przyswoić nie tylko na działy, ale w ramach działów pogrupujemy zagadnienia we wspólne tematy (lub podstawy prawne łączące odpowiedzi na dane pytania) – ułatwimy naszemu mózgowi układanie i przyswajanie wiedzy.

Zobacz, jeżeli masz w sklepie wielki kosz z książkami i masz znaleźć jeden konkretny tytuł, będzie Ci ciężko. Jeżeli natomiast podejdziesz do półek, gdzie książki są poukładane kategoriami i tematami – dużo łatwiej odszukasz interesujący Cię tytuł, prawda? Nasz mózg działa na podobnej zasadzie, więc warto postarać się i uporządkować materiał do przyswojenia.

2. Notuj odręcznie

Robienie notatek to ważny element nauki. Co ważne, notatki powinny być robione odręcznie, ponieważ  naszym mózgu są aktywowane inne obszary, gdy dołączymy do nauki ruch ręką. Nie tylko robienie notatek, ale również szkicowanie i bazgrolenie na marginesie podczas słuchania wykładu bądź czytania materiałów, mają istotny wpływ na ilość zapamiętywanych informacji. To co? Długopisy w dłoń i do nauki! 😊

3. Przerwa to PODSTAWA!

Jeżeli wydaje Ci się, że przerwa to marnowanie czasu, który można by poświęcić na naukę – nic bardziej mylnego. Nasz umysł potrzebuje przerw, aby odpowiednio przerobić i poukładać informacje, które mu serwujemy. Wystarczy 10 minut przerwy, najlepiej spędzonej aktywnie, w ruchu, aby nasze ciało poczuło zmianę.

Jeżeli zapominacie o robieniu przerw w czasie nauki, możecie rozważyć zainstalowanie sobie aplikacji Pomodoro (jest ich mnóstwo, wystarczy wpisać hasło „pomodoro” w wyszukiwarce aplikacji i na pewno każdy znajdzie odpowiednią dla siebie aplikację). Można tam ustawić długość czasu pracy/nauki i długość przerw, dzięki temu to aplikacja przypomni nam, że przyszedł czas na chwilę odpoczynku i poinformuje nas o zakończeniu przerwy (co również może być bardzo przydatne). Skorzystacie? 📲

4. Powtórki, powtórki i jeszcze raz powtórki.

Tak, można o tym mówić do znudzenia, jednak jest to kluczowy aspekt, jeżeli potrzebujemy przechowywać przyswajane informacje na dłużej (co jest w zasadzie kluczowe w przypadku egzaminu na doradcę podatkowego, prawda?)

Badania pokazują, że nawet 40 sekund powtórek wystarczy, aby poprawić efekty naszej nauki. Może zatem warto po kilku pytaniach szybko zebrać przetworzone informacje? 🙂

Co więcej, badanie wykonane przez Harvard Business School pokazuje, że krótkie podsumowanie, analiza i wyciągnięcie wniosków na koniec dnia pracy poprawia efekty naszej pracy o ok. 23%!

5. Opowiadanie na głos… KOMUŚ.

Tak, podczas nauki warto powtarzać sobie materiał, mówiąc na głos, a jeszcze lepiej, jeżeli możemy opowiadać komuś o tym, czego się uczymy. Taka taktyka sprawdzi się szczególnie dobrze, jeżeli mamy problem ze zrozumieniem jakiegoś procesu.

Dlaczego?

Nasz mózg, tworząc poprawny komunikat kierowany do drugiej osoby, dodatkowo analizuje i układa informacje, które chcemy przekazać. Dzięki temu tworzą się połączenia, które nie powstałyby, gdybyśmy tylko odczytywali materiał. 

Jest to dodatkowy wysiłek, ale przynosi lepsze efekty, więc warto przemyśleć tę kwestię.

(Jednocześnie zakładamy, że nauka do egzaminu na doradcę podatkowego nie musi być dla wszystkich interesująca, niech wiec pocieszeniem będzie informacja, że nasz rozmówca nie musi wchodzić z nami w interakcję, nie musi nawet słuchać – ważna jest jego obecność) 😉

6. Postaw na aktywność fizyczną!

Skoro mowa o dodatkowym wysiłku, to sama nasuwa się aktywność fizyczna – kolejny sposób na poprawę wyników w nauce. Niby wszyscy to wiemy, jednak niewiele osób poważnie traktuje tę wskazówkę. Po co „tracić czas” na ruch, gdy możemy w tym czasie uczyć się i powtarzać materiał? Zobaczcie sami ⤵️

Źródło: https://www.businessinsider.com/your-brain-after-a-20-minute-walk-2014-2

Widać różnicę, prawda?

Tutaj jedna dodatkowa uwaga: aktywność fizyczna podjęta zaraz po zakończeniu nauki nie wpływa znacząco na efekty naukowe. Warto zatem odczekać jakiś czas (istnieją badania, które pokazują poprawę wyników nauki, jeżeli aktywność była podejmowana 4 godziny po pracy umysłowej).

7. To może spacer?

Kolejnym aspektem, który poprawia wyniki w nauce, jest przebywanie pośród natury, ponieważ bliskość przyrody ułatwia zapamiętywanie.

Skoro zatem aktywność fizyczna i przebywanie blisko natury mają pozytywny wpływ na naszą pamięć, może warto połączyć te dwie wskazówki i wybrać się na spacer? 🙂 Na pewno nie tylko nasza pamięć na tym skorzysta! 🙂

8. Łatwy i trudny materiał

Nie bagatelizuj materiału, który wydaje Ci się łatwy! Tych treści też musisz się nauczyć. Pamiętaj o notowaniu, powtarzaniu, opowiadaniu na głos. Jeżeli coś wydaje Ci się banalne – przygotuj odpowiedź na pytanie bez pomocy i bez zerkania do materiałów. Zobaczysz, że wcale nie jest tak łatwo odtworzyć wszystkie niezbędne elementy odpowiedzi, szczególnie po kilku dniach od zapoznania się z materiałem.

Jeżeli nie włożymy choć odrobiny pracy w przygotowanie takiego łatwego zagadnienia, nasz mózg nie będzie musiał się zmobilizować do zapamiętania tych informacji i po pewnym czasie może się okazać, że nie mamy pojęcia, w jaki sposób odpowiedzieć na pytanie, które wydawało się banalnie proste.

Ile powinna trwać nauka do egzaminu na doradcę podatkowego?

Dla każdego jest to kwestia indywidualna. Każdy ma inne możliwości i predyspozycje, więc tutaj warto zastanowić się nad własnymi warunkami, które będą sprzyjały nauce. Jednak jeżeli potrzebujecie motywacji do pracy i pomocy w rozłożeniu materiału na mniejsze części, polecamy Wam rozważenie uczestnictwa w naszym Intensywnym Kursie do egzaminu ustnego (w sklepie są już dostępne IV i V edycja). W ofercie mamy również kurs przygotowujący do egzaminu pisemnego – tutaj również mamy z góry opracowany plan pracy. Nie pozostaje nic innego, tylko korzystać.


Zostawiamy jeszcze link do artykułu, w którym zebraliśmy praktyczne wskazówki, jak się przygotować do egzaminu, na podstawie rad uczestników Intensywnego Kursu. Zobaczcie sami:


Nauka do egzaminu na doradcę podatkowego to niełatwa sprawa, ale wierzymy w Was i trzymamy mocno kciuki ! ✊🏻📚🍀

Pozdrawiamy
Redakcja Podatkowej Oficyny Wydawniczej