Egzamin pisemny na doradcę podatkowego 2022 – plotki i ploteczki

Egzamin pisemny na doradcę podatkowego 2022

Sprawdź, z jakimi zagadnieniami zmagają się przyszli doradcy podatkowi na sesji pisemnej w maju 2022. Przedstawiamy kolejne kazusy oraz ploteczki egzaminacyjne.

Egzamin na doradcę podatkowego – pisemne 2022

Maj 2022 jest czasem wyzwań dla osób chcących zasilić grono doradców podatkowych, albowiem w poniedziałek (09.05) rozpoczyna się sesja egzaminów pisemnych dla tychże kandydatów.

Egzamin pisemny na doradcę podatkowego 2022 – co nas czeka

Tradycyjnie sprawdzian z wiedzy rozbity jest na dwie części – zamkniętą (testy) oraz otwartą (kazusy). Zmagania egzaminacyjne potrwają aż do 6 czerwca 2022, w sumie 17 dni. Podatkowa Oficyna Wydawnicza niezmiennie będzie wspierać swoich studentów w tym przedsięwzięciu i uważnie śledzić oraz odnotowywać wszystkie ważne szczegóły z tych dni. Gorąco zapraszamy wszystkich, którym temat jest bliski, do regularnego sprawdzania na naszym blogu, co działo się na froncie egzaminacyjnym. Wszystkie aktualności podawane będą w tym poście. Sprawdź również, jak wyglądało to w ubiegłym roku – egzamin pisemny na doradcę podatkowego 2021.

Egzamin pisemny na doradcę podatkowego 2022 – relacja

01 czerwca 2022

Za nami przedostatni dzień egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego w sesji wiosennej 2022.

Zdający otrzymali do napisania kazus nr 8odwołanie od decyzji, w której Jerzy Mróz nie miał możliwości dokonania wspólnego opodatkowania z małżonką.

Tym samym zamknęliśmy II turę egzaminów. Na trzecią turę przypada tylko jeden dzień – 6 czerwca 2022 r. Ogłoszenie wyników z II tury w piątek 03 czerwca. Oczywiście będą statystki zdawalności – bądźcie z nami. 🙂

31 maja 2022

Kolejny dzień przyniósł Zdającym do rozwiązania kazus nr 10. Jest to skarga na interpretację, gdzie żużlowiec, Józef Wójcik, pyta o kwalifikację przychodów. 

Tymczasem 3 czerwca i kolejna tura wyników coraz bliżej – czekamy z niecierpliwością!

30 maja 2022

Rozpoczęliśmy kolejny tydzień egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego w sesji wiosennej 2022. Poniedziałek przywitał Zdający kazusem nr 41. Jest to skarga na indywidualną interpretację – w roli głównej babcia bez konta bankowego. 🙂

Pozostało ostatnich kilka dni egzaminacyjnych – mimo wszystko zachęcamy do pisania do nas i dzielenia się relacjami z egzaminu. Jest to wspierające zarówno dla studentów tej sesji, ale także kolejnych, ponieważ daje to lepszy obraz tego, czego można się spodziewać na sali. 

27 maja 2022

W ostatnim dniu roboczym tego tygodnia Komisja Egzaminacyjna zadała do rozwiązania kazus nr 9. Jest to skarga do WSA na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, w roli głównej Anna Kowalska z Goleniowa.

Dzisiejsza frekwencja na sali egzaminacyjnej wyniosła 70%.

Za przekazane informacje dziękujemy Pani Justynie. 🙂

26 maja 2022

Czwarty dzień egzaminacyjny postawił przed Zdającymi kazus nr 2. Anna Nowak wnosiła w nim o rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej z tytułu zasiedzenia udziału w nieruchomości.

Frekwencja dzisiaj dopisała.

Za wszelkie przekazane informacje serdecznie dziękujemy. 🙂

25 maja 2022

Dzisiaj Komisja Egzaminacyjna zadała Zdającym do rozwiązania kazus nr 1. Jest to skarga na indywidualną interpretację (Hanna K. i zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej).

Jak przekazał nam nasz informator – zajęte było jedynie pół sali. 
Serdecznie dziękujemy za przekazane informacje.

24 maja 2022

Kazus

Tego dnia na egzaminie pisemnym pojawił się kazus nr 30, czyli skarga do WSA, przedawnienie Pani Hiacynty B. 

Testy

W części testowej pojawiło się wiele pytań z podatku o grach, a sala była zapełniona w około 85%. 
Naszej dzisiejszej informatorce serdecznie dziękujemy. 🙂

23 maja 2022

II tura egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego 2022 rozpoczęła się kazusem nr 29. Jest to skarga na wznowienie postępowania Pani Hiacynty B.

Co więcej, nasza informatorka ocenia część testową jako „względną pod kątem trudności”, a sala egzaminacyjna była niemal zapełniona.

Wyniki II tury egzaminów zostaną ogłoszone 3 czerwca 2022 r.

18 maja 2022

Kazus i testy

Ósmego dnia egzaminów kandydaci na doradców podatkowych otrzymali do rozwiązania kazus nr 26 – w roli głównej z Janem Nowakiem z Łukowa.

Natomiast odnośnie części testowej, osoby, z którymi rozmawialiśmy, oceniły ją jako raczej trudną; były pytania z wszystkich działów.

Wyniki I tury egzaminów

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na wyniki, które pojawią się w piątek. Koniecznie wpadnijcie po statystki zdawalności egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego 2022 – pojawią się w osobnym wpisie. 

17 maja 2022

Tego dnia zdający zmierzyli się z kazusem nr 5. Jest to zażalenie na postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej (skarga kasacyjna nie czyniła zadość wymaganiom).

Za nami przedostatni dzień I tury egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego w sesji wiosennej 2022. W piątek zostaną opublikowane wyniki, a my obiecujemy zaprezentować statystki zdawalności. Stresujecie się, czy jesteście pewni wygranej w starciu z pisemnymi? 🙂

16 maja 2022

Nowy tydzień egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego i kolejna porcja wrażeń. Tym razem Komisja Egzaminacyjna zaskoczyła… wyborem tego samego kazusu, co w czwartek 12 maja. Było to zadanie nr 6 dotyczące leasingu samochodów a refakturowaniu kosztów ubezpieczenia ze stawką 23%.

Jak myślicie, czym jutro zaskoczy nas Komisja Egzaminacyjna?

13 maja 2022

Kazus

Ostatni dzień egzaminów w tym tygodniu przełamał dominację skarg, bowiem Zdający otrzymali do rozwiązania kazus nr 15. Dotyczy on odwołania od decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w związku z zaległością podatkową dziewięćdziesięcioletniego Aleksandra Zagórskiego.

Informację mamy z pierwszej ręki od zdającej dzisiaj Pani Pauliny:

Dzień dobry! Dzisiaj na egzaminie pisemnym był kazus nr 15. Pytania testowe były w mojej opinii przystępne. Wyniki mają zostać ogłoszone już 20 maja. Pozostaje czekać i być dobrej myśli.

W ocenie naszych czytelników sala była zapełniona w około 80%.

Podsumowanie pierwszego tygodnia egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego 2022

Możemy podsumować pierwszy tydzień egzaminów:

  • 2 skargi kasacyjne.
  • 2 skargi na decyzje.
  • 1 odwołanie.
  • Komisja wybierała do tej pory zadania mało kontrowersyjne. 😉
  • Za nami 5 dni zmagań egzaminacyjnych, przed nami 12 dni.

Podzielcie się Waszymi przeczuciami, co do wyboru kazusów w przyszłym tygodniu. 🙂
Przypominamy, że będą wtedy tylko 3 dni egzaminacyjne: 16, 17 oraz 18 maja.
Z kolei 20 maja wielki dzień – ogłoszenie wyników I tury egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego w sesji wiosna 2022.
Trzymamy kciuki!

12 maja 2022

Kazus

Takiego ruchu Komisji Egzaminacyjnej chyba nikt się nie spodziewał – czwarty dzień egzaminów i czwarta skarga, w tym druga kasacyjna. Konkretnie – kazus nr 6 traktujący o leasingu samochodów a refakturowaniu kosztów ubezpieczenia ze stawką 23%.

Relacje Zdających

Dzisiejszym informatorem jest Pan Marek, który zechciał dodać kilka słów od siebie:

Dzień dobry!

Dzisiaj zdawałem część pisemną egzaminu na doradcę.

Egzamin rozpoczął się po wszystkich formalnościach o 9.20. Test był raczej prosty. Nawet pojawiło się dwa razy to samo pytanie, gdzie komisja zdecydowała się pozostawić go bez zmian, zdaniem przewodniczącego było proste (tak, było).

Większym zaskoczeniem okazał się kazus. Nie spodziewałem się drugi raz w ciągu 2 dni skargi kasacyjnej. To pierwszy kazus z państwa książki.

Oby się udało zdać.
Pozdrawiam.

Mamy jeszcze relację Pani Asi:

Dzień dobry, dzisiaj zdawałam – test bardzo przyjemny, bez niespodzianek, natomiast kazus – skarga kasacyjna – następna w tej sesji egzaminacyjnej, co mnie zaskoczyło. Pomimo braku dyrektywy – chyba dałam radę.

Trzymamy za Panią kciuki, a także równie mocno za pozostałych Zdających. 🙂

Udało nam się również dowiedzieć, że sala zapełniona była w około 80%.

Dzień Doradcy Dodatkowego

Pod wypływem silnych emocji egzaminacyjnych wczoraj zupełnie zapomnieliśmy, że 11 maja to Dzień Doradcy Podatkowego. Wszystkim, którzy są już na tej ścieżce kariery, życzymy wielu sukcesów zawodowych, a osobom ubiegającym się o ten tytuł, żeby w przyszłym roku, to było już także ich święto. 🙂

11 maja 2022

Kazusy

Trzeci dzień egzaminacyjny, to trzecia skarga z rzędu – kazus nr 36.  Zakwestionowano w nim rzetelność całej faktury VAT i odmówiono prawa do odliczenia podatku naliczonego z całego dokumentu. Faktura dotyczyła dzierżawy samochodów (5 pojazdów).

Testy i komentarze Zdających

Dzisiaj, dzięki uprzejmości naszych Czytelników, mamy również bezpośrednie relacje z części testowej egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego.

Pani E. (dla uszanowania prywatności podajemy tylko inicjały imienia): 

Dzień dobry,
I ja już po pisemnym.
Dzisiaj kazus 36 wg nowej numeracji, a testy – bardzo dużo pytań z prawa międzynarodowego.
Cała sala pełna.
Trzymajcie kciuki – chyba poszło dobrze.

Oczywiście trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że podzieli się Pani z nami niebawem dobrą nowiną. 🙂

Tymczasem relacja Pani K.:

Dzień dobry, chciałabym podzielić się wrażeniami z dzisiejszego egzaminu. Dzisiaj mamy pełną salę. Komisja bardzo miła, jeśli chodzi o test, to obiektywnie nie był zły, jedyne wątpliwe pytanie, które zapadło mi w pamięci, dotyczyło braku prawa do opodatkowania ryczałtem – tam, gdzie jest tłumacz, handel wyrobami akcyzowymi oraz usługi finansowe i ubezpieczeniowe. Art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e został uchylony, a właśnie tam, w tym załączniku, były usługi finansowe i ubezpieczeniowe, więc w sumie trudno powiedzieć, jak to pytanie ocenią.

Mamy nadzieję, że oceny będą się skłaniały w stronę tych przychylnych dla Zdających. 🙂

Z kolei z relacji Pani I.:

Trzecia skarga na decyzję z rzędu, ale ta z przyjemniejszych. 🙂
Podatkowa widzimy się na V edycji kursu do ustnego, takie mam przeczucie. 🙂 trzymajcie kciuki za 20 maja, bo wtedy ogłoszenie wyników.

Trzymamy kciuki i miejsce na kursie. 🙂

I ostatnie wrażenia, tym razem od Pana K. – mamy nadzieję, że wybaczy nam Pan, że dałyśmy pierwszeństwo Paniom 😉 :

Test w moim odczuciu trudny
W teście 1 pytanie się powtórzyło.

Jak widać nastroje są optymistyczne. Co więcej trzy kolejne osoby zdecydowały się również na wzięcie udziału w V edycji Intensywnego Kursu do Egzaminu Ustnego na Doradcę Podatkowego, co też jest dobrą wróżbą. Kto jeszcze nie słyszał o naszym szkoleniu, zapraszamy na stronę Podatkowej Oficyny Wydawniczej. 🙂

Intensywny kurs do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego
 

10 maja 2022

Kazusy

Drugiego dnia egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego kandydaci otrzymali do rozwiązania kazus nr 19, czyli skargę na decyzję do WSA. Traktuje on o pani Iwonie Pawlak, która sprzedała 4 niezabudowane działki otrzymane w spadku po rodzicach, jako ziemie rolne niezabudowane, a ona sama została uznana za podatniczkę VAT.

Testy i wyniki

Testy niczym nie zaskoczyły, za to dowiedzieliśmy się, że pierwsze wyniki zostaną ogłoszone 20 maja 2022. Z racji dużej ilości egzaminów Komisja nie podaje wyników zbiorczo dla wszystkich jednego dnia, tylko ujawnia je dla kolejnych grup na bieżąco. 

Ploteczki

Poza tym, sala na ul. Czackiego w Warszawie, była zapełniona jedynie w połowie. Ci, którzy brali już udział w egzaminach wiedzą, że zazwyczaj była ona pełna. Przewodniczącym Komisji był Pan Roman Wiatrowski.

Osoby spoza Warszawy zastanawiające się, na którą godzinę zakupić bilet powrotny informujemy – egzamin zakończył się punktualnie o 14:08. 

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy Pani J. oraz Panu N., za wszystkie newsy z dzisiejszego dnia. 🙂

Zamieszczamy również małą relację fotograficzną udostępnioną dzięki jednej z naszych Czytelniczek.

Egzamin pisemny na doradcę podatkowego - wejście

Egzamin pisemny na doradcę podatkowego - sala

Egzamin pisemny na doradcę podatkowego - wyniki

09 maja 2022

Tego dnia na części otwartej egzaminu pojawił się kazus nr 11, czyli skarga kasacyjna dotycząca odmowy umorzenia zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę Pana Jana Kowalskiego. Jest to dość trudne pismo procesowe, ale chyba nie najtrudniejsze. Co o tym sądzicie? Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzach. 🙂

Co do części testowej, nie pojawiły się większe zastrzeżenia od zdających, a osoby „ankietowane” 😉 uznały ją za przeciętnie trudną. 

Pamiętajcie, że jutro i w kolejnych dniach również będziemy śledzić przebieg egzaminów, zatem koniecznie bądźcie z nami!