Egzaminy ustne na doradcę podatkowego – sesja kwietniowa

1. Egzaminy ustne na doradcę podatkowego – zakończenie sesji

Dzisiaj zakończyły się kwietniowe egzaminy ustne na doradcę podatkowego. W tym roku sesja wiosenna była to wyjątkowo długa – trwała aż 11 dni. Dla wielu osób terminy kwietniowe były ostatnimi na zdanie egzaminu na doradcę podatkowego ze względu na roczny okres obowiązujący po zdaniu egzaminu pisemnego.

Szacuje się, że do egzaminów kwietniowych przystąpiło około 120-150 osób. Komisja przesłuchiwała dziennie około 12-15 kandydatów na doradców podatkowych. Z posiadanym przez nas informacji wynika, że sukcesem zakończyło się około 20-30% sprawdzianów wiedzy. Podane wielkości (20-30%) są charakterystyczne dla egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. Jako ciekawostkę podamy tylko, że w jednym dniu wskaźnik zdawalności wynosił 50%. Niestety był to jednorazowy sukces zdających.

Przypomnijmy, że następne egzaminy ustne na doradcę podatkowego będą miały miejsce w czerwcu, wtedy też będzie obowiązywał nowy zestaw pytań.

2. Sukcesy na egzaminie ustnym

Pisząc o kwietniowych egzaminach ustnych na doradcę podatkowego, nie sposób nie wspomnieć o sukcesach naszych czytelników. Zapewne o wszystkich nie wiemy (zachęcamy do chwalenia się swoimi sukcesami!), ale w tym miejscu bardzo chcielibyśmy pogratulować pani Annie i pani Karolinie. 😊

Jest jeszcze jedna osoba, do której wysyłamy serdeczne gratulacji i to nie tylko ze względu na zdany egzamin. Wczoraj zadzwonił do nas pan Karol i poinformował o swoim sukcesie egzaminacyjnym. Pan Karol jest żywym przykładem, że nigdy nie należy się poddawać i jeżeli nie uda się zdać egzaminu w jednym cyklu to należy próbować w następnym. Nasz czytelnik powiedział: długo zdawałem ten egzamin, tak długo, że dorobiłem się trójki dzieci.

I przyznacie państwo, że zdany egzamin na doradcę podatkowego i dorobienie się w tym czasie trójki dzieci robi wrażenie. 😊

3. Zestaw z egzaminu ustnego na doradcę podatkowego

Pan Karol był tak uprzejmy, że podzielił się zestawem egzaminacyjnym. Oto on:

  1. Analogia „legis” i analogia „iuris” — zakres stosowania w prawie podatkowym.
  2. Analiza możliwości, warunków i stawek opodatkowania usług transportowych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
  3. Płatnik podatku — obowiązki i odpowiedzialność w świetle przepisów Ordynacji podatkowej.
  4. Miejsce świadczenia przy dostawie towarów w przypadku tzw. transakcji łańcuchowych w świetle przepisów o podatku od towarów i usług.
  5. Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  6. Zawieszenie postępowania sądowoadministracyjnego – przesłanki i tryb.
  7. Rodzaje ograniczeń dewizowych.
  8. Pojęcie i rodzaje inwestycji według ustawy o rachunkowości.
  9. Warunki uznania podatkowej księgi przychodów i rozchodów za rzetelną i niewadliwą.
  10. Zasady składania skarg na innych doradców podatkowych.

4. Co dalej z egzaminami na doradcę podatkowego?

Odpowiemy na to pytanie krótko: piłka jest po stronie Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego.

Przede wszystkim czekamy na ogłoszenie przez Komisję nowego wykazu pytań egzaminacyjnych na doradcę podatkowego. Zgodnie z zapowiedziami miał się on ukazać w II połowie kwietnia. Jeżeli Komisja chce dotrzymać terminu i powiadomić zdających przed majowym weekendem, powinna ogłosić uchwałę do jutra (28 kwietnia 2017 r.). 1

Czekamy również na ogłoszenie wrześniowych terminów egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego. Spekuluje się, że Komisja ze względu na reformę KAS, zmieni treść kazusów. Zapewne zmianie ulegną również niektóre pytania testowe.

Nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość.

1) Nowy wykaz pytań został opublikowany 28 kwietnia o godzinie 20.33. 🙂 

2 thoughts on “Egzaminy ustne na doradcę podatkowego – sesja kwietniowa”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *