Co piszczało we wrześniowej trawie egzaminów na doradcę podatkowego :)?
Tegoroczny wrzesień stał pod znakiem egzaminów ustnych. Pod salami egzaminacyjnymi spotkały się kandydaci, którzy zdawali egzaminy pisemne we wrześniu 2017 r., lutym oraz czerwcu 2018 r. Dla tych pierwszych była to ostatnia szansa na zaliczenie egzaminu ustnego przed upływem roku od zdania egzaminu pisemnego.
Sesja wrześniowa egzaminów ustnych nie przyniosła zaskoczeń co do poziomu zdawalność. Szacujemy, że nadal utrzymywał się on na poziomie ok 30% ogółu przystępujących do egzaminu. Były dni w których na 10 osób zdawała 1, jak również takie w których zdawało 5.
Osoby, które zdawały egzamin ustny na doradcę podatkowego we wrześniu zwracają uwagę na popularność pytań z działu 10 Rachunkowość. Przygotowując się do egzaminu poświęćcie trochę czasu zagadnieniom księgowym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień kazusowych (np. pytanie 28, 34, 36) oraz pytaniom o jednostki małe i mikro. Stosunkowo mało było pytań z działu 8 Prawo karne skarbowe.
Obok przygotowań merytorycznych nie warto lekceważyć przygotowań psychicznych 😊. Koniecznym jest zadbanie o umiejętności zarządzania stresem. Na egzaminie było wiele przypadków, w których kandydaci przystępowali do egzaminu, losowali pytania i opuszczali salę bez udzielenia odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie, ponieważ „mieli pustkę w głowie”.
Wrzesień za nami i co dalej na niwie egzaminów na doradcę podatkowego?
Po pierwsze, czekamy na zmianę składu Komisji Egzaminacyjnej. Na stronach MF w zakładce poświęconej egzaminowi na doradcę podatkowego pojawiła się nowa podstrona z ujednoliconą listą członków Komisji (stan na 30.06.2018). Zatem coś się dzieje, a nam pozostaje czekać na oficjalne ogłoszenie nowego wykazu egzaminatorów 😊.
Po drugie, czekamy na ogłoszenie nowego terminu egzaminu pisemnego. Wiemy, że nie odbędzie się on w 2018 r, a dokładny termin w 2019 pozostaje w sferze spekulacji. Po deklaracjach przewodniczącego Krajowej Izby Doradców Podatkowych o niewprowadzaniu aplikacji w przyszłym roku pozostaje mieć nadzieję, że terminy egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego zostaną ogłoszone w I pół. 2019 r.
Po trzecie, ustawodawca szykuje dużo zmian w materii podatków. Dla kandydatów na doradców podatkowych oznacza to, że warto zintensyfikować proces nauki i podjąć próby zdania egzaminu ustnego na doradcę podatkowego jeszcze w 2018 r. Pozwoli to uniknąć dodatkowego stresu w przyswajaniu nowej wiedzy. Rada ta dotyczy szczególnie osób, które muszą przystąpić do egzaminu ustnego do lutego 2019 r.