https://www.facebook.com/groups/2084063861823539/

Anulowane kazusy na egzamin pisemny na doradcę podatkowego?

Anulowane kazusy na egzamin pisemny na doradcę podatkowego?

Dzięki uprzejmości naszej czytelniczki Pani Anny oraz czytelnika Pana Karola przekazujemy informację dotyczącą kazusów na egzamin pisemny o numerach  56, 57, 58, 59, 60, 61 i 27.
Wiemy, że Pani Anna była uprzejma podzielić się informacją na FB. Wiemy też, że nie wszyscy Państwo macie konta na FB, zatem podajemy tą informację na blogu. 

KAZUSY 56, 57, 58, 59, 60, 61
23 paź 2019, 15:40

🔴do Komisja

Szanowni Państwo!
Szanowna Pani Przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego!
Zgodnie z § 24. ust 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2.11.2010 r. w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego część pisemna (kazusowa) egzaminu polega na rozwiązaniu zadania polegającego na sporządzeniu projektu wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu.
Kazusy 56, 57, 58, 59, 60, 61 zawierają m.in polecenie “sporządź (…) opinię o braku usprawiedliwionych podstaw do jej [tj. skargi] wywiedzenia.” Zgodnie z przytoczonym przepisem rozporządzenia polecenie takie nie może pojawić się na egzaminie, gdyż opinia nie jest projektem wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu.
Jeżeli się mylę, to proszę o wskazanie do którego sądu lub organu ma być skierowana.
Pojawienie się na egzaminie tego typu polecenia może skutkować wnoszeniem przez zdających skarg do sądu administracyjnego i unieważnieniem sesji egzaminacyjnej.
Pozdrawiam

🔴Komisja Doradztwo13:18 (30 minut temu)
Dzień dobry. Dziękuję za przesłane uwagi, informuję, iż zostaną one uwzględnione. Z poważaniem Przewodnicząca Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego

Wiemy również, że na egzaminie nie będzie kazusu nr 27.

 

 

 

3 comments

  1. Sylwia says:

    W poleceniu jest “sporządź opinię lub skargę kasacyjną”. Wystarczy, że Komisja usunie część polecenia i zostanie przygotowanie skargi. Skąd teza, że powyższe kazusy nie pojawią się na egzaminie?

    • JM says:

      Pani Sylwio,
      bardzo dziękujemy za Pani uwagę. Nie twierdzimy, że kazus o numerach 56, 57, 58, 59, 60, 61 nie pojawią się na egzaminie (taką pewność mamy jedynie co do kazusu nr 27). 🙂
      Pani Przewodnicząca stwierdziła, że uwzględni uwagi Pani Anny i Pana Karola, a to czyni uchylenie kazusow wielce prawdopodobnym.
      Zgodnie z prawem na egzaminie mają pojawić się zadania opublikowane w załączniku do uchwały, a usunięcie jakiejkolwiek treści z kazusu pozbawia go tego waloru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *