Egzamin na doradcę podatkowego – znowu zmiany

Egzamin na doradcę podatkowego – znowu zmiany

Komisja Egzaminacyjna informuje

Pod koniec ubiegłego tygodnia Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego wydała oficjalne oświadczenie w sprawie ustalenia nowego Wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych oraz terminu egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego 2017 roku.

Egzamin na doradcę podatkowego – co się zmienia?

Nowe pytania

Jak wynika z komunikatu, Komisja Egzaminacyjna prowadzi prace nad nowym Wykazem pytań…, które przewidywalnie zakończą się w drugiej połowie kwietnia 2017 roku. Nowe pytania pojawią się zarówno dla egzaminu pisemnego, jak i ustnego. Największe zmiany zajdą w dziale Organizacja i funkcjonowanie administracji podatkowej i kontrola skarbowa, który zostanie zastąpiony dziedziną Organizacja i funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej

Nowe zasady

Osoby planujące zdanie egzaminu ustnego na doradcę podatkowego w okolicach marca i kwietnia 2017 r. mogą spać spokojnie, bowiem zdają egzamin wg pytań ustalonych w uchwale 12/VI/2016. Problem zaczyna się przy egzaminach majowych, gdyż – jak wynika z informacji Komisji Egzaminacyjnej – WSZYSTKICH zdających będzie obowiązywał nowy Wykaz pytań. Jest to duże wyzwanie dla osób planujących egzamin w maju, ponieważ mają zaledwie miesiąc na opanowanie nowych zagadnień, a jak dotąd nie wiadomo, ile ich będzie i jaki będzie stopień ich trudności. 

Pisemne przed nami

Na koniec Komisja Egzaminacyjna informuje, iż kolejne egzaminy pisemne odbędą się w drugiej połowie 2017 roku i będzie na nim obowiązywał nowy Wykaz pytań…. Biorąc pod uwagę nowe ustalenia w sprawie Wykazu pytań… oraz konieczności ogłoszenia terminu egzaminu 4 miesiące wcześniej przypuszczamy, że egzamin pisemny na doradcę podatkowego odbędzie się najwcześniej we wrześniu 2017 r.

Co sądzicie o takim obrocie sprawy?
Zapraszamy do dyskusji!
Z całością komunikatu możecie zapoznać się tutaj!

Egzamin na doradcę podatkowego

5 comments

 1. Kamil/ Lublin says:

  Szanowni Państwo, chciałbym w związku z tym poruszyć dwie kwestie:
  1) Piszecie, że osoby podchodzące do egzaminu ustnego w kwietniu 2017 roku będą zdawały egzamin wg wykazu obecnie obowiązującego. Z oświadczenia Komisji bezpośrednio to nie wynika. Nowy wykaz zostanie opublikowany w drugiej połowie kwietnia, a egzaminy najczęściej są wyznaczane na drugą połowę miesiąca. Osoby zdające w kwietniu mogą więc załapać się na nowy wykaz;
  2) czy nie wydaje się Państwu, że wobec tego egzaminy w kwietniu nie będą w ogóle organizowane???
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Szanowny Panie!

   Odpowiadając na na pytanie nr 1.
   Szczerze mówiąc również zastanawialiśmy się nad taką możliwością. Optymistycznie – być może na wyrost – założyliśmy dwie wersje:
   1. Egzamin odbędzie się wyjątkowo w pierwszej połowie kwietnia.
   2. Komisja Egzaminacyjna pójdzie na rękę kwietniowym zdającym i do końca miesiąca będzie odpytywać wg starej uchwały…

   Odpowiadając na pytanie nr 2.
   Być może tak się stanie; mogą też zostać zorganizowane w pierwszej połowie miesiąca.

   Pozdrawiamy!

   • Kamil/ Lublin says:

    Pani Karolino, bardzo dziękuję za odpowiedź. Chciałbym podejść do egzaminu ustnego właśnie w kwietniu, stąd moje wątpliwości.
    Zapytam jeszcze o jedno. Co się dzieje w przypadku, gdy kandydat w zgłoszeniu na egzamin ustny deklaruje chęć zdawania w określonym miesiącu, a następnie decyzją Komisji w tym własnie miesiącu egzaminy nie są przeprowadzane??? Czy takie zgłoszenie automatycznie kwalifikuje kandydata na następny miesiąc, w którym będą egzaminy???
    Również pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.