Egzamin ustny na doradcę podatkowego – kilka rad dla zdających

Egzamin ustny na doradcę podatkowego – kilka rad dla zdających

Szanowni Czytelnicy!

Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy kolejną wiadomość od naszego Klienta o pozytywnym wyniku egzaminu ustnego na doradcę podatkowego!

“Do tej pory z ciekawością czytałem historie osób, którym udało się zdać egzamin ustny.
Dzisiaj to ja mogę przedstawić swój punkt widzenia.
Proces nauki do egzaminu ustnego zajął mi wiele miesięcy i nie będę mówił, że było łatwo. Czas poświęcony na przygotowanie do egzaminu to kwestia wielu wyrzeczeń, ale jak widać było warto.
Jakie wskazówki ode mnie?
Nauka to przede wszystkim powtórki!
Jest dużo pytań, które należy zrozumieć, ale i ogrom przesłanek, warunków, które trzeba znać na pamięć.
Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystko w koło powtarzać, aż do znudzenia.
Mam wrażenie, że na etapie nauki do egzaminu ustnego nigdy nie będziemy się czuć wystarczająco przygotowani, ciągle będzie wydawać się, że te pytania słabo, tamte nie najlepiej. Ale myślę, że trzeba dać sobie deadline i zapisać się na egzamin.
A czas przed samym egzaminem też będzie najowocniejszy.
Ponadto, czym wcześniej zaczniemy zdawać to więcej tych podejść będzie… a może uda się już za pierwszym razem. 🙂 

Oto moje szczęśliwie pytania:

  1. Pojęcie prounijnej wykładni przepisów prawa. Jakich przepisów podatkowych w Polsce może ona dotyczyć.
  2. Transakcje typu share deal a transakcje asset deal – analiza porównawcza skutków podatkowych
  3. Forma i znaczenie zabezpieczenia majątkowego w systemie zwrotów nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika
  4. Procedury celne w świetle Unijnego Kodeksu Celnego (UKC).
  5. Kiedy możliwa jest zmiana zasad (polityki) rachunkowości oraz jakie są obowiązki jednostki, która dokonała takiej zmiany? Jak rozliczane są skutki zmian zasad (polityki) rachunkowości?
  6. Obowiązki ewidencyjne podmiotów z innych państw będących podatnikami podatku od wartości dodanej w podatku od towarów i usług, dla towarów czasowo używanych na terytorium kraju.
  7. Podstawy prawne oraz zakres uprawnień doradcy podatkowego jako pełnomocnika przed organami administracji skarbowej.
  8. Przesłanki i warunki dochodzenia zaległości podatkowej w trybie egzekucji administracyjnej.
  9. Postępowanie mediacyjne i uproszczone przed sądem administracyjnym – cele i przesłanki podjęcia.
  10. Czy możliwe jest zażądanie przez organ podatkowy przedstawienia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji niepodlegających obowiązkowi dokumentacyjnemu?”

A jeśli chodzi o cały proces poznawania tego zawodu i drogi przez egzaminy, to robią Państwo kawał dobrej roboty… Bez tego naprawdę człowiek wiedziałby dużo mniej co i jak wygląda 🙂 Bardzo dziękuję 😉

Na pytanie, czy było trudno, Pan Krzysztof napisał: “Pytania mi nie bardzo podeszły, odpowiadałem dosyć lakonicznie, ale udało się! 🙂”

Przykład Pana Krzysztofa wspaniale pokazuje, że należy się dokładnie przygotować do egzaminu ustnego. Co więcej, jeżeli pytania na egzaminie nie idą po naszej myśli, nie trzeba bardzo obszernie odpowiadać, wystarczy zapamiętać podstawowe informacje i na nich oprzeć swoją wypowiedź.

Pani Jolanta Motyka pięknie podsumowała to w rozmowie z Panem Krzysztofem: “Pytania raczej nie z tych najłatwiejszych. Sukces powinien smakować podwójnie. Olbrzymie gratulacje! To wielkie osiągnięcie. ❤

W tym miejscu dodajmy, że redakcja Podatkowej Oficyny zawsze cieszy się z każdego Waszego sukcesu, jakby był naszym własnym.  Radość z wiadomości od Pana Krzysztofa była ogromna. 

Panie Krzysztofie!

Życzymy samych sukcesów na nowej drodze zawodowej.
I jeszcze raz serdecznie dziękujemy za Pana relację z egzaminu ustnego na doradcę podatkowego!

W imieniu całej redakcji serdecznie gratulujemy zdanego egzaminu, pomimo niesprzyjających pytań! Jest nam niezmiernie miło, że wybrał Pan nasze materiały do nauki. Czujemy się wyróżnieni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *