Korekta odpowiedzi do testów

 

Poprawka do kazusów

Korzystając z okazji zamieszczamy poprawkę do tomu II kazusów.
W wyniku błędu drukarskiego część osób mogła otrzymać egzemplarz z błędną stroną 316 za co najmocniej przepraszamy.
Wersję poprawną zamieszczamy tutaj.
Ze względu na ograniczenia techniczne strona wyświetlana jest w pozycji pionowej, dlatego zalecamy jej wydrukowanie. 

5 thoughts on “Korekta odpowiedzi do testów”

  1. ANALIZA PODATKOWA pyt. 15
    Uważam jednak, że prawidłowa odp. to B

    Podatek od niepodzielonych zysków obciąża wspólników przekształcanej spółki z o.o. ale powinien być wpłacony do urzędu skarbowego przez spółkę komandytową.

    Przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową u wspólników może powstać przychód z tzw. niepodzielonych zysków (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT). Zgodnie z brzmieniem przepisów obowiązującym od 1.01.2015 r. niepodzielone zyski obejmują zarówno zysk z bieżącego roku, jak i zyski z lat ubiegłych przekazane na kapitał zapasowy lub rezerwowy.

    Przychód z tytułu niepodzielonych zysków powstaje w momencie przekształcenia, czyli w chwili wpisania spółki komandytowej do KRS. Kwota niepodzielonych zysków przypadająca na każdego wspólnika powinna zostać obliczona w proporcji odpowiadającej wysokości posiadanych przez wspólnika udziałów w spółce z o.o. Przychód ten opodatkowany jest 19 % zryczałtowanym podatkiem. Płatnikiem podatku z tego tytułu jest spółka komandytowa (art. 41 ust. 4c ustawy o PIT). W konsekwencji wspólnicy jako podatnicy faktycznie ponoszą ciężar opodatkowania i zobowiązani są wpłacić podatek na rachunek spółki komandytowej, natomiast spółka komandytowa jako płatnik ma obowiązek przekazać kwotę podatku do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpiło przekształcenie.

    W praktyce możliwa jest również sytuacja, w której spółka komandytowa z własnych środków przeleje na rzecz urzędu skarbowego zryczałtowany podatek i wykaże z tego tytułu należność wobec wspólników (wspólnicy będą zobowiązani do zwrotu podatku, który spółka zapłaciła „za nich”), a rozliczenie tej należności nastąpi np. przy wypłacie wspólnikom zysku lub w momencie przekazania pierwszej zaliczki na poczet zysku. Mimo, że takie rozwiązanie nie wynika wprost z przepisów, naszym zdaniem jest dopuszczalne.

    Ponadto spółka komandytowa będzie zobowiązana do końca stycznia następnego roku złożyć deklarację PIT-8AR, w której wykaże kwoty pobranego podatku. Wspólnicy przekształcanej spółki nie składają dodatkowo zeznania związanego z tym podatkiem ani nie wykazują go w żadnej deklaracji PIT.

    1. Moim zdaniem prawidłowa odpowiedź to B, jednak z innego powodu. Powyższe rozważania są niewątpliwie słuszne, jednak nie odpowiadają na pytanie, dlaczego odpowiedź C miałaby być nieprawidłowa. Niepodzielony zysk jest bowiem opodatkowany przez wspólników, proporcjonalnie od ich udziałów kapitałowych. To by oznaczało, że poprawne są odpowiedzi B i C.

      Moim zdaniem odpowiedzi na pytanie która z tych dwóch opcji jest właściwa, należy poszukiwać w dokładnej redakcji pytania. Egzaminatorzy po prostu czepiają się słówek, co niejednokrotnie widać w innych pytaniach w puli. Proszę zwrócić uwagę, że opcja C zastrzega, że „zysk jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych”. Niepoprawność tej odpowiedzi wynika z faktu, że z pytania nie wynika, jaki jest skład wspólników przekształcanej sp. z o.o., a przecież mogą to być osoby prawne.

      Dlatego opcja C jako nieprecyzyjna odpada. Zostaje opcja B która pasuje i w której moim zdaniem celowo wskazano jedynie na „podatek dochodowy” nie precyzując który.

      Pozdrawiam.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *