W listopadzie jeden termin!
Listopadowy termin egzaminu ustnego na doradcę podatkowego przypada tym razem na… 20 listopada 2017 r. Tak – jest to tylko jeden dzień i jest to pierwszy termin, w którym swoją wiedzą mogą zaprezentować kandydaci zdający egzaminy pisemne w sesji jesiennej (wrzesień 2017 r.).
Wyznaczenie tylko jednego dnia egzaminacyjnego wskazuje, że śmiałków, którzy chcieliby się pochwalić wiedzą, nie jest wielu. 😊 A szkoda, ponieważ obycie egzaminacyjne jest ważnym elementem strategii egzaminacyjnej.
„Próbne” przystąpienie do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego jest dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze, pozwala obyć się z sytuacją egzaminacyjną i oswoić się ze stresem. Po drugie, wystąpienie przed Komisją – nawet jeżeli nie odpowie się na wszystkie pytania – pozwoli na skorygowanie strategii uczenia się, poznanie własnych ograniczeń. Wiemy, że dla wielu z Państwa podejście do egzaminu bez świadomości, że jest się dobrze przygotowanym jest trudne i niemal nie do przyjęcia. Ale może warto powiedzieć sobie, że jest to element przygotowania egzaminacyjnego, który w przyszłości zaprocentuje zdanym egzaminem? Pamiętajmy, że egzaminy to nie tylko wiedza, ale też umiejętność je zaprezentowania.
Pierwsze podejście do egzamin ustnego w grudniu?
A gdyby tak podejść do egzaminu ustnego w grudniu i zorientować się jak to jest? 😊
Nasz zestaw egzaminacyjny składać się będzie z 10 pytań. Na pewno pojawią się w nim pytania z następujących działów:
- analiza podatkowa (dział 2);
- materialne prawo podatkowe (dział 4);
- postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi oraz postępowanie egzekucyjne w administracji (dział 5);
- przepisy o doradztwie podatkowym i etyka zawodowa (dział 12).
Przyjmując, że uczymy się jedynie pytań ze wskazanych działów, to mamy do opanowania około 560 pytań w 60 dni. Dużo, ale do przerobienia.
Zatem nasza strategia egzaminacyjna może wyglądać następująco:
1) przystępuję w grudniu do egzaminu mając przerobione pytania z działów 2,4,5,12. Mam świadomość, że nie zdam, ale dzięki podjętemu wysiłkowi:
a) wiem, jak wygląda egzamin i jaką strategie nauki warto zastosować,
b) mam opanowaną większą część pytań egzaminacyjnych, które teraz mogę dopracowywać do perfekcji.
2) pozostają mi jeszcze cztery podejścia egzaminacyjne (luty, kwiecień, czerwiec, sierpień).
Co Wy na to? 😊
Garść informacji
Przekonajcie się, że sukces jest na wyciągnięcie ręki, czytając relację pana Tobiasza z egzaminu ustnego na doradcę podatkowego! 🙂