Pisemna część egzaminu na doradcę podatkowego coraz bliżej…
Pisemna część egzaminu na doradcę podatkowego zbliża się wielkimi krokami. Dla każdego zdającego jest to ogromne przeżycia, zwłaszcza jednak dla tych osób, które do egzaminu podchodzą pierwszy raz. Co warto wiedzieć z kwestii formalnych, by przed egzaminem mniej się stresować?
Przebieg egzaminu na doradcę podatkowego
Po pierwsze należy pamiętać, że przed wejściem na salę Komisja sprawdza dokumenty tożsamości zdających, dlatego należy pamiętać o zabraniu dowodu osobistego lub paszportu!
Przed oficjalnym rozpoczęciem egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego wszystkie rzeczy osobiste, które zdający ma ze sobą (teczki, torby, książki, akty normatywne, telefon komórkowy itp.), będzie musiał złożyć w miejscu wskazanym przez przewodniczącego składu egzaminacyjnego.
Warto wiedzieć, że miejsca na sali nie są numerowane, ani narzucone z góry – każdy może zająć dowolnie wybrany stolik.
Dokładna godzina rozpoczęcia i zakończenia właściwej części egzaminu zostaje podana przez przewodniczącego składu egzaminacyjnego po rozdaniu testów bądź kazusowych zadań egzaminacyjnych.
Część testowa egzaminu na doradcę podatkowego
Gdy każdy zajmie swoje miejsce, kandydaci otrzymają czystą kartę papieru oraz kopertę opatrzone pieczątkami Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Na karcie zdający wpisuje swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, a także indywidualny numer kandydata (znajdziesz na swoim zawiadomieniu o egzaminie, dlatego warto je również zabrać ze sobą!).
Nie wolno natomiast podpisywać samego testu oraz karty odpowiedzi. Nie można także umieszczać na nich jakichkolwiek znaków lub napisów!
Odpowiedzi udziela się poprzez zakreślenie w sposób trwały krzyżykiem lub kółkiem odpowiedniego wariantu (litery) na karcie odpowiedzi. Na każde pytanie jest tylko jedna poprawna odpowiedź i tylko jedna może być zakreślona! Dokonanie na karcie odpowiedzi jakichkolwiek poprawek, zakreśleń, dopisków skutkuje niezaliczeniem odpowiedzi i udzieleniem jednego punktu ujemnego!
Po zakończeniu części testowej oraz ogłoszonej przez przewodniczącego składu egzaminacyjnego przerwie, kandydaci wracają do sali na drugą – kazusową – część egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego.
Część kazusowa egzaminu na doradcę podatkowego
Podczas tej części pisemnego egzaminu na doradcę podatkowego kandydat rozwiązuje zadanie wyłącznie na kartach opieczętowanych przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego. Kandydat oznacza właściwe karty adnotacjami czystopis oraz brudnopis (tę drugą tylko w przypadku posługiwania się brudnopisem).
Żadnej z kart nie wolno podpisywać, ani też umieszczać na nich jakichkolwiek znaków bądź napisów niezwiązanych z treścią zadania.
Udzielonej odpowiedzi nie można podpisywać własnym nazwiskiem! Jeśli odpowiedź wymaga podpisu – zdający podaje imię i nazwisko Jan Kowalski.
Należy pamiętać, że kandydat zdaje egzamin według stanu prawnego na dzień zdawania egzaminu pisemnego, chyba z treści pytania wyraźnie wynika inaczej.
O tym warto pamiętać…
- Podczas egzaminu kandydat może opuścić salę egzaminacyjną tylko w towarzystwie osoby wyznaczonej przez przewodniczącego składu egzaminacyjnego.
- W trakcie egzaminu zdający są zobowiązani podporządkować się poleceniom członków składu egzaminacyjnego.
Sprawdź również statystyki z poprzedniej sesji części pisemnego egzaminu na doradcę podatkowego.