Część pisemna egzaminu na doradcę podatkowego – rozwiązywanie zadań

Część pisemna egzaminu na doradcę podatkowego

Kolejna sesja przed nami

Już we wrześniu odbędzie się kolejna sesja części pisemnej na doradcę podatkowego. Egzamin ten składa się z dwóch etapów:

  1. część testowa,
  2. część kazusowa.

Podchodząc do drugiego etapu (kazusy) warto pamiętać o kilku kwestiach względem rozwiązywania zadań.

Rozwiązywanie kazusów – o tym pamiętaj!

  1. Dane adresowe

    Należy zwrócić uwagę, że jeżeli w zadaniu nie podano nazw organów i ich siedziby, adresu strony, którą zdający ma reprezentować lub siedziby sądu (a nie można jej ustalić w wyniku niewskazania siedziby organu lub też wskazano tylko pierwszą literę siedziby np. Dyrektor Izby Skarbowej „w A.”), w rozwiązaniu należy posługiwać się tymi określeniami lub (w ich braku), wskazać siedzibę czy adres w podobny sposób lub podać dane zmyślone.

  2. Dane personalne

    Podobna zasada jak w punkcie pierwszym zachodzi w przypadku danych personalnych stron oraz pełnomocników. Koniecznie zapamiętaj, iż w tym miejscu NIE MOŻESZ posłużyć się WŁASNYMI DANYMI!

  3. Daty

    Daty wskazane w zadaniu mają znaczenie dla określenia stanu prawnego, jaki należy uwzględnić przy jego rozwiązaniu, a także dla zachowania terminów procesowych. W przypadku, gdy zadanie nie zawiera dat zdarzeń, czynności, należy uznać, że zadanie należy rozwiązać wg stanu prawnego obowiązującego na dzień zdawania egzaminu. Można w takim wypadku, z uwzględnieniem daty zdawania egzaminu, wskazać daty doręczenia (odpowiednio), decyzji, postanowienia, interpretacji, wyroku w treści sporządzanego pisma.

  4. Pomoce naukowe

    Rozwiązując kazus kandydat może korzystać wyłącznie z przepisów prawa ogłoszonych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy.

    Osoby podchodzące do egzaminu NIE MOGĄ korzystać z komentarzy i orzecznictwa. Tym samym mogą, ale nie muszą, powoływać się na konkretne orzeczenia (ze wskazaniem dat i sygnatur), sądów czy trybunałów.

UWAGA! Przygotuj się na to, że Komisja może przekartkować Twoje materiały pomocnicze, dlatego lepiej nie próbuj naginać ustalonych zasad. 

5. Dalej mam wątpliwości…

Jeżeli ciągle macie jakieś wątpliwości względem rozwiązywania części kazusowej egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego, należy zgłosić je przewodniczącemu składu egzaminacyjnego w dniu egzaminu.

Powyższe wskazówki są oficjalnym komunikatem zamieszczonym na stronie Ministerstwa Finansów. Ze szczegółami możecie zapoznać się tutaj.