Przebieg typowego egzaminu ustnego na doradcę podatkowego

10

Sprawdź jak wygląda typowy egzamin ustny na doradcę podatkowego. Zapoznaj się z procedurą egzaminu ustnego na doradcę podatkowego, aby zredukować stres egzaminacyjny. Przeczytaj koniecznie!

Egzamin ustny na doradcę podatkowego to wielki stres dla kandydatów. Postanowiliśmy poświęcić mu kilka najbliższych wpisów na blogu, tak aby pomóc Wam nieco oswoić się z przebiegiem typowego egzaminu i wyobrazić sobie jak to będzie kiedy już zdecydujecie się zjawić przed obliczem Komisji Egzaminacyjnej 😊. Zachęcamy wszystkich do dzielenie się swoimi przeżyciami egzaminacyjnymi, sekcja komentarzy jest do Waszej dyspozycji

Przebieg typowego egzaminu ustnego na doradcę podatkowego

 Ciekawi jak wygląda  przebieg typowego egzaminu ustnego na doradcę podatkowego? 🙂 
Zatem zaczynamy!
Zapoznaj się z nasze prezentacją wideo, podczas której prezentujemy przebieg typowego egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. 

 

 

1. Gdzie odbywają się egzaminy ustne na doradcę podatkowego?

Egzaminu ustne odbywają się zazwyczaj w gmachu Ministerstwa Finansów w Warszawie. Przygotuj się, że przy wejściu do budynku zostaniesz poddany kontroli podobnej do tej, jaka obowiązuje na lotniskach, zostaniesz poproszony o przejście przez bramki, a Twój bagaż zostanie prześwietlony. Po przejściu procedury bezpieczeństwa zostaniesz skierowany pod salę egzaminacyjną. Tam, najprawdopodobniej, wpiszesz się na listę porządkową określającą kolejność przystępowania do egzaminu.
Czasami egzaminy ustne odbywają się w siedzibie Krajowej Szkoły Skarbowości w Warszawie.  Kandydaci o miejscu egzaminów są informowani drogą mailową. 

Nasza rada: na egzamin warto zabrać przekąski i coś do picia. Egzaminy mogą przeciągnąć się do godzin popołudniowych, a Twój mózg potrzebuje glukozy i wody, aby dobrze funkcjonować (nie jesteśmy pewni, czy pobudzająca kawa jest niezbędna na tym etapie egzaminów 😊).

2.  Przychodzi pora na Twój egzamin ustny

 

Losowanie zestawu egzaminacyjnego i odpowiedź egzaminacyjna

 

Drogi Kandydacie, wyczekałeś się i przychodzi Twoja kolej, aby udowodnić Komisji, że prawo podatkowe masz w małym placu. I co dalej? Opiszemy to w punktach.

1) Wchodzisz do sali w której czeka na Ciebie 6-osobowa Komisja Egzaminacyjna.

2) Siadasz za stołem i wręczasz Przewodniczącemu Komisji Egzaminacyjnej dowód tożsamości.

3) Losujesz zestaw egzaminacyjny składający się z 10 pytań.

W sali jesteś tylko Ty i zespół egzaminujący. Poniższy szkic przedstawia przykładowy rozkład sił na sali:

Przebieg egzaminu na doradcę podatkowego. Przykładowa sala egzaminacyjna


4) Masz 15 minut na przygotowanie odpowiedzi egzaminacyjnej.

5) Nie możesz korzystać z żadnych materiałów.

Zgodnie z przepisami masz 15 minut na przygotowanie odpowiedzi, czyli około 90 sekund na każde pytanie. To niewiele, ale wystarczy na naszkicowanie planu odpowiedzi. Podczas przygotowań nie możesz niestety korzystać z żadnych materiałów. Tylko Ty, długopis  i pusta kartka. ☹

Po upływie wyznaczonego czasu Przewodniczący Komisji prosi o rozpoczęcie odpowiedzi egzaminacyjnej. I w tym momencie rozpoczynasz swoją ostatnią prostą na drodze do sukcesu :).

6) Przedstawiasz prezentację egzaminacyjną Komisji.

Komisja nie zadaje pytań pomocniczych, a jedynie słucha z większym (lub mniejszym) skupieniem. Zdarza się, że Komisja przerywa odpowiedź i prosi o przejście do następnego pytania. Za każdą odpowiedź egzaminacyjną możesz otrzymać maksymalnie 6 punktów, aby zdać egzamin ustny na doradcę podatkowego potrzebujesz 42 punkty. Niestety nie ma opublikowanych zasad oceniania odpowiedzi egzaminacyjnych, wszystko w rękach zespołu egzaminacyjnego.

Nie ma również limitu czasu na odpowiedź. Zazwyczaj, podkreślamy zazwyczaj, sesja egzaminacyjna trwa 45-60 minut.

 

Zakończenie egzaminu i oczekiwanie na wynik

Opuszczasz salę egzaminacyjną i czekasz na korytarzu na werdykt Komisji.
Po udzieleniu odpowiedzi opuszczasz salę egzaminacyjną i czekasz aż Komisja ustali werdykt. Po około 10-15 minutach otwierają się drzwi, jesteś proszony do sali i ogłaszany jest wynik egzaminu. Komisja nie ma w zwyczaju omawiania wyników egzaminu, czasami jednak – w drodze wyjątku – niektóre zespoły egzaminacyjne uchylają rąbka tajemnicy i krótko komentują Twoje wystąpienie (ale na to raczej nie licz). Zgodnie z relacjami naszych Czytelników, nie ma również sensu wykłócania się i dowodzenie, że popełniono błąd w ocenie Twojej wypowiedzi. Klamka zapadła.

Tak wygląda przebieg typowego egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. Ciekawi jesteśmy Waszych doświadczeń w tej materii. Piszcie w komentarzach.

Potrzebujesz kilku sprawdzonych rad jak przetrwać dzień egzaminu ustnego na doradcę podatkowego? Kliknij po sprawdzone sposoby zwyciężczyni naszego konkursu „Moja strategia nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego”. Zainspiruj się i zdaj. 🙂

Zapewne zainteresuje Cię również ten wpis:

Egzaminu ustny na doradcę podatkowego czego się spodziewać?

14 pytań o egzamin ustny na doradcę podatkowego

Zainteresowany problematyką egzaminu ustnego na doradcę podatkowego? Sprawdź koniecznie wpis rozwijający wątek egzaminu ustnego. Kliknij. 🙂