(Wyboista) droga po tytuł doradcy podatkowego

grafika wpis droga po tytuł dp

Droga po tytuł doradcy podatkowego rzadko jest łatwa, ale czasem zdający muszą wykazać się niesamowitą determinacją. Zobaczcie, jak było w tym przypadku...

To był naprawdę trudny okres na zdawanie egzaminu na doradcę podatkowego. Pandemia sprawiła, że droga po tytuł doradcy podatkowego była jeszcze trudniejsza niż zwykle. Bieżące wydarzenia oraz związane z nią ograniczenia skutecznie utrudniały naukę w skupieniu, zaburzały systematyczność, wprowadzały zamieszanie i organizacyjny chaos. Bohaterka dzisiejszego wpisu nie dała się przeciwnościom losu, mimo kłód rzucanych pod nogi wytrwale dążyła do celu i teraz dzieli się z nami szczęśliwym zwieńczeniem przebytej drogi! 

W imieniu całej Redakcji jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

A teraz zapraszamy na relację pani Katarzyny o tym, jak dokładnie wyglądała jej długa i wyboista droga:

Droga po tytuł ETAP 1 - egzamin pisemny

Podejście do egzaminu pisemnego marzec 2019

Moja przygoda z doradztwem podatkowym zaczęła  się od egzaminu pisemnego w marcu 2019 który tak naprawdę był tylko lekką rozgrzewką przed tym co miało nadejść 😉 Niestety poległam. Kazusy ok, na testach niestety zabrakło sporo, bo 16 pkt.

To był pierwszy maleńki kubełek zimnej wody po którym pomyślałam „no jak to ja nie zdam”? Postanowiłam więc podejść jeszcze raz.

Podejście do egzaminu pisemnego listopad 2019

Na poważnie do egzaminu pisemnego w listopadzie 2019 przygotowywałam się od września 2019. Jeżeli chodzi o egzamin pisemny to moje przygotowania były oparte głównie o testy oraz kazusy Podatkowej Oficyny Wydawniczej, gdyż testy wg mnie są obarczone najmniejszym ryzykiem błędów , a kazusy zawierają świetne wyjaśnienia w 3 różnych wersjach – dla każdego coś dobrego i naprawdę są znakomite.

Testy robiłam prawie codziennie po ok. 1-2 godziny, kazusy przerabiałam w weekendy. Pisemny w listopadzie zakończył się świetnym wynikiem kazus 16pkt, testy 196 pkt. Wtedy wydawało mi się, że „już jestem w ogródku, już witam się z gąską” nic bardziej mylnego. 🙂

Plany nauki zweryfikowała pandemia

Z radości i szczęśliwości wydawało mi się, że do ustnego podejdę zaraz na początku 2020 i podjęłam próbę nauki w oparciu o materiały Podatkowej Oficyny Wydawniczej oraz Beck’a. Niestety robiłam to skokowo i mało systematycznie, właściwie co się nauczyłam to za chwilę zapomniałam. Później nadszedł Covid, zawieszenie terminów, w związku z tym książki i nauka również odeszła na dalszy plan, a właściwie zeszła z planu. W międzyczasie zmieniałam pracę, sporo się działo, od czasu do czasu miałam podrygi i zaczynałam coś czytać i się uczyć, ale niestety nie było to systematyczne.

Droga po tytuł ETAP 2 - egzamin ustny

Intensywny kurs Podatkowej Oficyny lipiec 2021

Poważny powrót do nauki nastąpił w lipcu 2021 kiedy ogłoszono odwieszenie biegu terminów na zdanie egzaminu ustnego i podjęłam decyzję o wzięciu udziału w intensywnym kursie przygotowującym do ustnego egzaminu zorganizowanym przez Podatkową Oficynę Wydawniczą. Tak naprawdę jakby ktoś z Komisji widział z jakim poświęceniem w sierpniu 2021 brałam udział w tym kursie, szukając na mazurskim końcu świata jakiegokolwiek miejsca żeby złapać zasięg i brać udział w wykładach,   to za samo staranie powinnam zdać. 😉

Kurs spowodował, że zaczęłam pracować systematycznie. W trakcie 2 miesięcznego kursu co prawda  nie uczyłam się nic ponad udział  w  zajęciach w ramach kursu ale po jego zakończeniu od połowy września do 26 października naprawdę zakasałam rękawy i uczyłam się  po 2-3 godziny dziennie. W weekendy znacznie więcej.  

Pierwsze podejście do egzaminu ustnego październik 2021

Przygotowanie do egzaminu ustnego na dp

Zaproszenie na kurs

Zapraszamy na IX edycję intensywnego kursu przygotowującego do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. Kliknij śmiało!

Na pierwszy termin zgłosiłam się w październiku 2021 – pojechałam naprawdę przygotowana. Trafiłam piękny zestaw. Odpowiedziałam na wszystkie pytania. Niestety zgubiły mnie rady pt „proszę mówić krótko i odpowiadać tylko w ramach pytania” oraz stres. Jako, że z natury nie jestem zbyt gadatliwa, kiedy przerwano mi odpowiedź na drugie czy trzecie pytanie i kazano przejść dalej , stwierdziłam, że pewnie jeszcze za dużo mówię i z każdym kolejnym pytaniem moje odpowiedzi były coraz bardziej oszczędne. Niestety na końcu usłyszałam „ ok ale niestety za mało , nie wyczerpała pani wystarczająco tematów”  . Wtedy wylał się na mnie drugi kubeł zimnej wody ale już spory, zrozumiałam , że można być przygotowanym i nie zdać…

Drugie podejście do egzaminu ustnego grudzień 2021

Na drugi egzamin pojechałam w grudniu 2021, zestaw już nie był taki piękny , nie odpowiedziałam na jedno pytanie i usłyszałam z kolei „musi pani jeszcze trochę popracować, głównie nad opanowaniem stresu” . Po tym drugim egzaminie pomyślałam, że już więcej chyba nie pojadę, nie dam rady. Zmobilizowała mnie koleżanka z forum „nie możesz się teraz poddać”. W ramach powtórek wzięłam drugi raz udział w intensywnym kursie Podatkowej. 

Trzecie podejście do egzaminu marzec 2022

Trzeci egzamin w marcu 2022 to była moja ostatnia szansa, ponieważ dobiegał końca mój termin na zdanie ustnego i wiedziałam, że jak go nie zdam, to pewnie nie zdecyduje się na rozpoczęcie procedury od nowa. Pojechałam, choć nie miałam wielkiej ochoty , ani nadziei. Wchodziłam jako 7, przede mną w tym dniu zdała 1 osoba i wiedziałam o tym wchodząc więc presja ogromna. Okazało się, że również dla mnie był to TEN dzień 😊 – szczęśliwy, ale w moim przypadku okupiony ogromem pracy i wysiłku, jak to mówią „czasami krew się lała”. 😉 Nie był to łut szczęścia, ale wynik naprawdę ciężkiej pracy.  

Z ciekawostek za każdym razem miałam w Komisji tego samego Pana Przewodniczącego i pamiętał, z jakich zakresów mieli zastrzeżenia poprzednim razem. Za każdym razem byłam tuż pod poprzeczką. Zwycięski zestaw omówiłam na  46 pkt. Komisja była  niezwykle życzliwa.

Podsumowanie

Z dobrych stron droga po tytuł bardzo poszerzyła moje horyzonty, wiele procedur i spraw połączyłam i pokojarzyłam – teraz są dla mnie oczywiste, a na początku drogi czasami nawet nie wiedziałam, co czytam 😄

Moja rada: nie oddawajcie tego egzaminu walkowerem – nigdy! Nie poddawajcie się.
Głęboki oddech i do przodu! 🙂 Na ostatnie podejście jechałam naprawdę zrezygnowana
i naprawdę niewiele brakowało, żebym nie pojechała!

Szczęśliwy zestaw egzaminacyjny

(pytania pochodzą z uchwały 16/VII/2021)

  • D1.p.5 Relacje pomiędzy umowami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania a krajowym prawem podatkowym
  • D6.p.28 Status celny towarów.
  • D5a.p.27 Elementy niezbędne decyzji w świetle przepisów Ordynacji podatkowej
  • D12.p.5 Organy Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Proszę wymienić i scharakteryzować.
  • D8.p.18 Problematyka karalności zachowań związanych z przewozem wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych przez granicę państwową.
  • D5b.p.16. Formy zakończenia postępowania egzekucyjnego w administracji.
  • D4b.p.13 Zasady rozliczania podatku od towarów i usług w przypadku dokonywania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.
  • D4b.p49 Szczególne procedury rozliczania podatku od towarów i usług w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, w tym podstawa opodatkowania, fakturowanie.
  • D2.p.54 Analiza mechanizmu odroczenia opodatkowania (przykłady transakcji, skutki podatkowe).
  • D.11.p19 Warunki uznania podatkowej księgi przychodów i rozchodów za rzetelną i niewadliwą.

Prawda, że to piękna historia? 

Taka droga po tytuł wymagała naprawdę wiele determinacji i wytrwałości, cała Redakcja jest pod ogromnym wrażeniem! Jesteśmy dumni, że mogliśmy być jej częścią! 💪🏻

Jeżeli Wy też chcielibyście przygotować się razem z nami do egzaminu, zapraszamy serdecznie:

Sprawdź inne wpisy na blogu Podatkowej

Egzamin ustny na doradcę podatkowego potrafi dać w kość. Sprawdź jak uniknąć pułapek egzaminacyjnych.

Czytaj więcej »

Tradycyjnie otwieramy podwoje naszego bloga dla faktów, plotek i ploteczek z egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego w sesji jesień 2023.

Czytaj więcej »
Odrzucenie a oddalenie skargi

Poznaj dwie instytucje prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi: odrzucenie skargi i jej oddalenie.

Czytaj więcej »

Kazusy na egzaminie pisemny na doradcę podatkowego to nie bułka z masłem. Dzisiaj piszemy o zażaleniach do NSA. Przeczytaj

Czytaj więcej »

Czy na egzaminie pisemnym na doradcę podatkowego ustalenie rodzaju i wysokości wpisu sprawia Ci trudność? Przeczytaj.

Czytaj więcej »

Egzamin pisemny na doradcę podatkowego za pasem. Sprawdź zasady udzielania pełnomocnictwa w kazusach. Zdaj egzamin!

Czytaj więcej »