Zaliczony ustny egzamin na doradcę podatkowego – gratulacje dla Pana Szymona

Kolejny czytelnik Podatkowej Oficyny Wydawniczej zwieńczył sukcesem egzamin ustny na doradcę podatkowego. Szczęśliwcem mogącym się chwalić tytułem doradcy podatkowego, jest Pan Szymon, który egzamin zdał we wtorek (26 czerwca 2018 r.). Panie Szymonie – z ogromną radością gratulujemy Panu uzyskania tytułu doradcy podatkowego i życzymy szczęścia oraz satysfakcji na nowej ścieżce zawodowej! 🙂 Pan Szymon przygotował dla osób dopiero czekających na swój na egzamin ustny, obszerną relację, do lektury której serdecznie zachęcamy! 🙂

Zaliczony ustny egzamin na doradcę podatkowego – relacja Pana Szymona

To dziś jest mój szczęśliwy dzień. Dzień ukończonego z wynikiem pozytywnym egzaminu ustnego na doradcę podatkowego.
W wirze przygotowań, nieprzespanych nocy, zawsze z wielką zazdrością śledziłem wpisy na Facebooku o kolejnym zdanym egzaminie ustnym przez innych czytelników. Pierwsze podejście w kwietniu br. nie powiodło się, nawet nie otarłem się o ten szczęśliwy próg, pomimo iż wydawało mi się, że solidnie się przygotowywałem. Nic bardziej mylnego. Wydawało mi się, że przeczytanie nieregularnie, jeden-dwa razy, opracowanych odpowiedzi przez Podatkową Oficynę Wydawniczą wystarczy. Komisja szybko zweryfikowała moje „przygotowanie”. Drugie podejście okazało się skuteczne, bo zastosowawszy kilka zmian, zdałem i uzyskałem 43 pkt.

Moje przygotowania

Są wg. mnie dwa najważniejsze aspekty. Musimy się nauczyć, jak się uczyć. Bezrefleksyjne czytanie sprawi, że nabędziemy bierną wiedzę, czyli taką, której nie będziemy potrafili wykorzystać, ani nawet własnymi słowami opowiedzieć czegoś na temat zagadnienia. Dopiero gdy mamy pomoc naukową przed sobą, to nam się wszystko przypomina. Ale gdy ona zniknie, nadal nic nie wiemy.

  1. Pierwsza najważniejsza sprawa. Odpowiedzmy z pamięci, własnymi słowami na dane pytanie po przeczytaniu opracowania, czy podstawy prawnej, czy streszczenia. Jeśli jesteśmy w stanie na głos odpowiedzieć na pytanie samodzielnie, to mniej czasu poświęcimy na powtórki. Jeśli nie możemy uczyć się na głos lub nie lubimy, to z pamięci na kartce piszemy odpowiedź. Jest to najlepsza metoda na szybkie przyswojenie KAŻDEJ wiedzy. Dopóki nie odpowiedziałem samodzielnie na pytanie, to uznałem, że nie umiem odpowiedzieć. Tak właśnie jest na egzaminie… Ja tak właśnie robiłem. Przy drugim podejściu w poczekalni byłem w stanie rozmawiać z innymi osobami o różnych poruszanych zagadnieniach, gdzie przy pierwszym podejściu na nic prawie nie potrafiłem odpowiedzieć, doradzić.
  2. Druga, najważniejsza, jest praca z tekstem. Czytałem opracowanie i na bieżąco zakreślaczem zaznaczałem na kolorowo najważniejsze informacje. Nie całe zdania, tylko kluczowe wyrazy. Opracowania wydają się być bardzo wyczerpująco opisane. Na odpowiedź nie mamy aż tyle czasu, więc musimy wyciągać konkrety. Czasami wystarczy przeczytanie i nauczenie się odpowiedzi już z samej podstawy prawnej (czasami jest ona zrozumiała, wystarczająca i konkretna). Jeśli uważamy, że coś jest niejasnego, to doczytujemy z opracowanych odpowiedzi nasze wątpliwości i zakreślamy kolorowym mazakiem. Zaoszczędzamy masę czasu i pojemności naszej pamięci. Wcześniej uczyłem się wszystkiego, czytałem jak leci. O ile dla pogłębienia naszej wiedzy ogólnej jest to dobre, to nie do uzyskania uprawnień na doradcę podatkowego.
  3. Powrót do tego, co już przeczytaliśmy, powiedzieliśmy samodzielnie na głos i zaczynamy kojarzyć. Wracamy do naszych zakreślonych informacji oraz czytamy ponownie – te kluczowe wiadomości. Jeśli uczyłem się w tygodniu, to w weekend robiłem sobie powtórki z całego tygodnia. Jeśli nie będziemy wracać do poprzednich pytań, to się pogubimy i szybko nam wyleci z głowy, to co przeczytaliśmy. Nadal mówimy/piszemy z głowy. Nie musimy wracać do wszystkiego, jeśli uznajemy, że coś jest na tyle łatwe dla nas lub oczywiste, pomińmy, szkoda czasu.
  4. Praktyka. Są zagadnienia, które trudno zrozumieć przy natłoku całej masy innych informacji. Przełóżmy sobie to skomplikowane zagadnienie teoretyczne na praktykę. Od razu wszystko się rozjaśnia. Jeśli nie znamy przykładów, poszukajmy w Internecie.
  5. Codzienne czytanie o podatkach. Ja w wolnych chwilach, w poczekalni, na przerwie w pracy, w samochodzie w Internecie zapisałem się na newsletter i przesyłane mam na e-mail nowinki w prawie podatkowym, orzecznictwo wraz z omówieniem. Codziennie pogłębiana wiedza pomoże w zdaniu egzaminu i przygotowaniu się do odpowiedzi na pytania.

Osobiście przeczytałem w powyższy sposób opracowania średnio 3 razy. Dlaczego średnio? Bo niektóre zagadnienia załapałem od razu, niektóre musiałem powtórzyć, a inne do dziś są niejasne. Polecam osobom pracującym wziąć wolne od pracy. Nic nie zastąpi uczenia się od rana do wieczora „na świeżo” od męczarni po wielu godzinach w pracy lub po dodatkowych zajęciach. Nasza kondycja jest na bardzo niskim poziomie. A od rana chłoniemy jak gąbka.
Pozostawiam do siebie kontakt na Facebooku w POW, osoby zainteresowane radami mogą pisać.

Zestaw pytań egzaminacyjnych Pana Szymona

Trzeba mieć jeszcze trochę szczęścia w wylosowaniu zestawu pytań. Ja prócz solidnego przygotowywania się miałem trochę szczęścia. Mój zestaw był taki:

  1. Uzupełniające środki interpretacji w rozumieniu konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów w wykładni przepisów prawa podatkowego
  2. Nieodpłatne korzystanie przez pracownika z samochodu służbowego dla celów prywatnych – analiza skutków podatkowych.
  3. Zasady rozliczania podatku od towarów i usług w przypadku dokonywania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.
  4. Zasady tzw. leasingu finansowego w podatku dochodowym od osób prawnych.
  5. Proszę omówić zasady stosowania całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn pieniężnych przekazywanych na rzecz członków najbliższej rodziny (zakres podmiotowy i przedmiotowy zwolnienia, limity kwotowe, warunki formalne, warunki w przypadku darowizn dokonanych w formie aktu notarialnego, skutki niedopełnienia warunków)
  6. Skarga do sądu administracyjnego na bezczynność organu lub przewlekłe prowadzenie postępowania – przesłanki, treść orzeczenia, skutki uwzględnienia skargi.
  7. Zbieg egzekucji do tej samej rzeczy albo prawa majątkowego. Obowiązki zobowiązanego oraz dłużnika zajętej wierzytelności.
  8. Proszę omówić zasady ustalania aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, a także przedstawić sposób ich prezentacji w sprawozdaniu finansowym.
  9. Okoliczności skutkujące nadzwyczajnym obostrzeniem kary na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.
  10. Przesłanki i tryb zwolnienia doradcy podatkowego z tajemnicy zawodowej.

Panie Szymonie – jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zarówno Pana wyczerpujących przygotowań, jak i obszernej relacji, którą Pan przygotował. Bardzo za nią dziękujemy i jeszcze raz serdecznie gratulujemy – to zwycięstwo bez wątpienia się Panu należało! 🙂

1 thought on “Zaliczony ustny egzamin na doradcę podatkowego – gratulacje dla Pana Szymona”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *