Egzamin ustny na doradcę podatkowego – sukces Pana Filipa

Egzamin ustny na doradcę podatkowego - sukces Pana Filipa

Czerwiec 2018 to niewątpliwie bardzo dobry czas dla czytelników Podatkowej Oficyny Wydawniczej, którzy w tym miesiącu zdają egzamin ustny na doradcę podatkowego. Mamy ogromną przyjemność pogratulować już czwartej osobie w tym miesiącu, która z sukcesem zakończyła swoje zmagania z egzaminem na doradcę podatkowego. Po Panu Mateuszu, Panu Jacku i Panu Szymonie przyszedł czas na gratulacje dla Pana Filipa, który zdał egzamin w piątek 22 czerwca 2018 r. Panie Filipie – z całego serca gratulujemy zwłaszcza, że udało się już za pierwszym podejściem! Życzymy Panu wielu sukcesów na ścieżce zawodowej doradcy podatkowego! 🙂 Pan Filip był uprzejmy przekazać czytelnikom naszego bloga swój szczęśliwy zestaw egzaminacyjny oraz relację egzaminacyjną. 🙂

Egzamin ustny na doradcę podatkowego – sukces Pana Filipa – relacja

Szczęśliwy zestaw egzaminacyjny

  1. Pojęcie utrwalonej praktyki administracyjnej i zasady jej funkcjonowania.
  2. Efekt polityki wykazywania dochodów (efekt stawki podatkowej, efekt progresji, efekty odsetkowe).
  3. Omów kompetencje rady gminy w podatku leśnym.
  4. Wstrzymanie wykonania decyzji ostatecznej w Ordynacji podatkowej.
  5. Przesłanki oraz tryb zabezpieczenia należności pieniężnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji
  6. Omów podatkowe konsekwencje sytuacji, gdy osoba podlegająca w państwie A nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu została czasowo oddelegowana do pracy na terytorium państwa B, początkowo na okres 4 miesięcy, lecz potem jej pobyt przedłużono do 8 miesięcy. Osoba ta nie otrzymuje w państwie B żadnego wynagrodzenia za pracę (całość jej wynagrodzenia pokrywa pracodawca w państwie A, który nie posiada w państwie B tzw. zakładu).
  7. Na czym polega zasada istotności określona ustawą o rachunkowości?
  8. Pactum de quota litis – ograniczenia w stosowaniu przez doradców podatkowych.
  9. Zasady odliczania podatku od towarów i usług naliczonego u „małego podatnika” rozliczającego się metodą kasową.
  10. Uprawnienia kontrolne organów Krajowej Administracji Skarbowej dotyczące przestrzegania przepisów prawa podatkowego i celnego.

Relacja z egzaminu

Zestaw nie przypadł mi specjalnie do gustu, mimo to udało się uzyskać 45 pkt. Było to moje pierwsze podejście.
Nie odpowiedziałem wyczerpująco na każde zagadnienie, przykładowo nie wymieniłem kompetencji do poboru podatku w drodze inkasa w przypadku pytania o radę gminy i podatek leśny.
Jeśli mogę coś doradzić osobom przystępującym do egzaminu ustnego, to na podstawie moich skromnych doświadczeń egzaminacyjnych sądzę, że dobrze oceniane są wypowiedzi proste i omawiające dane zagadnienie własnymi słowami (oczywiście mieszcząc się w granicach przepisów i wynikającej z nich terminologii normatywnej). Ponadto wydaje mi się, że w moim przypadku pomogło mi podawanie przykładów do poszczególnych pytań – w pytaniu z kazusem z oddelegowaniem podałem przykład umowy polsko-francuskiej, w której to termin 183 dni liczy się w obrębie danego roku podatkowego, w efekcie czego może zaistnieć sytuacja, w której dochód nie jest opodatkowany w państwie źródła, pomimo przekroczenia 183 dni w ciągu 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Z kolei w pytaniu o pactum de quota litis opisałem przykład postępowania nadpłatowego ws. zwrotu VAT i wynagrodzenia ustalonego w umowie z klientem uzależnionego wyłącznie od wysokości odzyskanego podatku jako ograniczenia w tym zakresie.
Uczyłem się z materiałów Oficyny oraz z materiałów konkurencyjnych wydawnictw.
Wszystkim zdającym życzę powodzenia!

Co sądzicie o zestawie pytań Pana Filipa? Chcielibyście na taki trafić podczas egzaminu? 🙂

Panu Filipowi jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za podzielenie się wszystkimi informacjami! 🙂