Sukces na egzaminie na doradcę podatkowego – relacja z egzaminu ustnego Pana Mateusza

Sukces na egzaminie na doradcę podatkowego

Dziś mamy ogromną przyjemność pogratulować Panu Mateuszowi, który odniósł sukces na egzaminie na doradcę podatkowego i przed wczoraj z pozytywnym wynikiem wyszedł z egzaminu ustnego! Panie Mateuszu – z całego serca Panu gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na ścieżce zawodowej doradcy podatkowego! 🙂 Pan Mateusz był uprzejmy podzielić się z nami również swoją relacją i pytaniami egzaminacyjnymi, które zamieszczamy poniżej. 🙂

Sukces na egzaminie na doradcę podatkowego – relacja

Udało mi się zdać za drugim podejściem. Za pierwszym razem brakło kilku punktów i zgodne z argumentacją komisji powinienem bardziej rozszerzać swoje wypowiedzi. Całość moich przygotowań zaczęła się w styczniu 2018 r. (zdałem w czerwcu 2018 r.). Korzystałem w przeważającej mierze z publikacji Podatkowej Oficyny Wydawniczej uzupełniając czasami wiedzę o inne materiały wydawnicze. Ponadto konsultowałem się ze znajomym, który również zdaje w tym samym miesiącu egzamin. Przed samym egzaminem brałem urlop z pracy. Odnośnie samej metodologii nauki to przede wszystkim czytanie, powtarzanie i tak w kółko.

Dodatkowo, według Pana Mateusza, Komisja wymaga pełnych odpowiedzi na pytania. Jak relacjonuje:

Najlepiej jest podawać przykłady z praktyki, to gruntownie wpłynie na ocenę wypowiedzi. Jeśli ktoś jest ciekawy to żeby wejść na początku to trzeba przyjść pomiędzy 7:00 a 7:30.

Zestaw egzaminacyjny Pana Mateusza

  1. Przedawnienie prawa do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego w świetle przepisów Ordynacji podatkowej.
  2. Analiza wyceny transferów wewnętrznych pomiędzy przedsiębiorstwem i jego zagranicznym zakładem.
  3. Usługi na ruchomym majątku rzeczowym w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Przykłady, miejsce świadczenia i zasady opodatkowania
  4. Koszty uzyskania przychodów określane ryczałtowo w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; wskaż źródła przychodów, do których mają zastosowanie.
  5. Proszę omówić zasady stosowania zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki zawartej między członkami najbliższej rodziny (limit pożyczki, krąg uprawnionych, warunki zwolnienia, skutki niespełnienia warunków).
  6. Zakres stosowania środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu podatkowym.
  7. Umorzenie postępowania sądowoadministracyjnego – przesłanki i tryb.
  8. Procedury uproszczone w myśl przepisów prawa celnego.
  9. Z jakich elementów składa się sprawozdanie finansowe spółki akcyjnej, która nie może zostać uznana za jednostkę małą?Proszę krótko scharakteryzować zawartość informacyjną każdego z elementów tego sprawozdania finansowego.
  10. Obowiązki informacyjne i dokumentacyjne doradcy podatkowego w stosunku do klienta wynikające z zasad etyki.

Co sądzicie o tym zestawie? Chcielibyście na taki trafić podczas egzaminu? Proponujemy zrobić sobie powtórkę przed egzaminem właśnie pod kątem przykładowych zestawów egzaminacyjnych, ponieważ – jak wynika z obserwacji innych zdających – czasami zestawy się powtarzają nawet w obrębie jednego tygodnia egzaminacyjnego! 

Panu Mateuszowi jeszcze raz serdecznie gratulujemy i teraz trzymamy kciuki za kolegę Pana Mateusza, który do egzaminu ustnego podchodzi w piątek! Nie zapominamy również o pozostałych zdających – za Wasze sukcesy również mocno trzymamy kciuki i czekamy na Wasze relacje! 🙂