Zdany egzamin ustny na doradcę podatkowego – gratulujemy

zdany egzamin ustny

Zdany egzamin ustny na doradcę podatkowego – gratulujemy 😊

Tydzień kończymy bardzo miłym akcentem. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że nasza Czytelnika zdała egzamin ustny na doradcę podatkowego 😊. Było to jej pierwsze podejście, egzamin pisemny zdawała we wrześniu.

Sposób na sukces na egzaminie ustnym na doradcę podatkowego

Sposób na sukces na egzaminie na doradcę podatkowego został opisany następująco „przerobiłam Wasze materiały dwa razy (ważniejsze działy 3 razy), odpowiadałam rzeczowo (15 min przygotowania + 15 min odpowiedzi).”  Wydaje się to takie proste, prawda? 🙂

Nasza czytelniczka zwróciła również uwagę, że wymagania poszczególnych zespołów egzaminacyjnych są różne. Niektóre komisje wymagają ścisłego i precyzyjnego języka, inne zaś wysoko oceniają wypowiedzi bardziej swobodne (co nie oznacza nieprecyzyjne) poparte doświadczeniem zawodowym.  

Poprosiliśmy naszą rozmówczynię o rady, jakich udzieliłaby osobom przygotowującym się do egzaminu. Oto jej odpowiedź: a jeśli chodzi o rady to polecam przy pierwszym przerabianiu materiału próbować zrozumieć dane zagadnienie i wytłumaczyć sobie jakieś zależności. I gdybym miała się drugi raz uczyć to robiłabym fiszki z hasłami kluczowymi – wtedy łatwo byłoby zweryfikować czy rzeczywiście umiem czy nie, byłoby to też przydatne na egzamin na te pierwsze 15 min do przygotowania.

Jak podoba się Wam pomysł z fiszkami? Naszym zdaniem jest znakomity!

Zestaw pytań egzaminacyjnych na egzamin ustny na doradcę podatkowego

Bohaterka naszego posta była tak uprzejma i podzieliła się  zwycięskim zestawem pytań.

  1. Reguły rozwiązywania kolizji przepisów prawa (dział 1).
  2. Analiza obowiązków ewidencyjnych ciążących na podatnikach prowadzących kantory (dział 2).
  3. Miejsce świadczenia przy dostawie towarów w przypadku tzw. transakcji łańcuchowych w świetle przepisów o podatku od towarów i usług (dział 4).
  4. Omów zasady ustalania dochodu w przypadku zbycia udziałów (akcji) w spółce, objętych zamian za wkład niepieniężny (dział 4).
  5. Omów kompetencje rady gminy w podatku leśnym (dział 4).
  6. Ugoda na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego (dział 5).
  7. Uzasadnienie wyroku – terminy i zasady sporządzania (dział 5).
  8. Rozporządzenie Unii Europejskiej jako źródło europejskiego prawa podatkowego (przedmiot regulacji, moc wiążąca) (dział 3).
  9. Charakterystyka dowodu księgowego, będącego podstawą zapisów w księgach rachunkowych (dział 11).
  10. Przesłanki i tryb zwolnienia doradcy podatkowego z tajemnicy zawodowej (dział 12).

Co o nim sądzicie? Chcielibyście taki wylosować? 😊

Na zakończenie chcieliśmy dodać, że Pani słowa „dziękuję za materiały i za wpisy na blogu. Są naprawdę przydatne!” sprawił nam wiele radości i zmotywował do jeszcze lepszej pracy. Dziękujemy!

O tym jak wygląda egzamin ustny na doradcę podatkowego przeczytasz w naszym wpisie opublikowanym tutaj.

Jeżeli chcesz poznać historię sukcesu egzaminacyjnego Pani Karoliny nie wahaj się kliknąć tutaj.

Uwaga! Gratulacje dla naszej czytelniczki można składać w komentarzach :):):). 

My, jeszcze raz bardzo dziękujemy w imieniu swoim i naszych czytelników, za poświęcenie swojego czasu i podzielenie się z nami zestawem egzaminacyjnym i przemyśleniami dotyczącymi przygotować egzaminacyjnych. Życzymy wielu sukcesów zawodowych na drodze doradztwa podatkowego!