Zmiany w materiałach na doradcę podatkowego – interpretacje ogólne a reforma KAS
Wiosenne egzaminy ustne na doradcę podatkowego zbliżają się wielkimi krokami. ☹ Warto zatem przeanalizować pytania z ordynacji podatkowej pod kątem zmian, które wprowadza reforma KAS. Dzisiaj bierzemy na warsztat pytanie 1. z podrozdziału 4a Zagadnienia wspólne (dział 4 materialne prawo podatkowe).
Interpretacje ogólne ministra właściwego do spraw finansów publicznych
Na szczęście reforma KAS nie namieszała zbytnio w tym pytaniu.
Drogi Czytelniku, aby uaktualnić informację dotyczące zagadnienia interpretacje ogólne a reforma KAS wystarczy abyś zakodował następujące informacje:
a) zapomnij o wyrażeniu „oraz organy kontroli skarbowej”
- Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej
Minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe [oraz organy kontroli skarbowej], w szczególności (…)
- Stosowanie do art. 14a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej
Wniosek o wydanie interpretacji ogólnej powinien zawierać uzasadnienie konieczności wydania interpretacji ogólnej, w szczególności: (…)
2) wskazanie niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe [oraz organy kontroli skarbowej] w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych, oraz w takich samych stanach prawnych.
b) następną frazą, którą należy wymazać z pamięci jest „postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej”. W to miejsce wpisujemy: „kontrola podatkowa, kontrola celno-skarbowa”.
- Art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej
Interpretację ogólną wydaje się, jeżeli w dniu złożenia wniosku w sprawach, o których mowa w § 2 pkt 2, nie toczy się postępowanie podatkowe,[lub postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej] kontrola podatkowa, kontrola celno-skarbowa albo od decyzji lub na postanowienie nie zostało wniesione odwołanie lub zażalenie.
c) zwróć uwagę na art. 14a §10, mamy tutaj do czynienia z istotną zmianą:
- Art. 14a § 10 Ordynacji podatkowej
Minister właściwy do spraw finansów publicznych w celu usprawnienia obsługi wnioskodawców może, w drodze rozporządzenia, upoważnić [podległe organy] dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do wydawania, jako organ pierwszej instancji, postanowień, o których mowa w § 5 {tj. o pozostawienie wniosku o wydanie interpretacji ogólnej bez rozpatrzenia}, oraz wykonywania czynności, o których mowa w § 7 {tj. żądania przekazania akt dotyczących decyzji, postanowień lub interpretacji indywidualnych wskazanych w interpretacji ogólnej}.
d) pamiętaj również o nowym rozporządzeniu dotyczącym wniosku o wydanie interpretacji ogólnej.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 17.02.2017 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji ogólnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek
e) Nie zapomnij: opłatę za wniosek uiszcza się na rachunek Krajowej Informacji Skarbowej.
Zapamiętaniu najważniejszych zmian w pytaniu o interpretacje ogólne ministra właściwego do spraw finansów publicznych pomoże nam krótki tekst. Gotowi? 🙂
[mlw_quizmaster quiz=3]