Egzamin pisemny na doradcę podatkowego marzec 2019 – plotki i ploteczki

Dzisiaj rozpoczynają się egzaminy na doradcę podatkowego w sesji wiosennej 2019. Przed nami aż 12 dni zmagań egzaminacyjnych. Plotki głoszą, że do egzaminu ma zamiar przystąpić rekordowa liczba zdających, bo około 1,5 tys. osób. Tak niespotykanie wysoka frekwencja jest bez wątpienia wynikiem planowanych (lecz na razie porzuconych)  zmian w egzaminach na doradcę podatkowego. Informacje o możliwości wprowadzenia aplikacji  na doradcę podatkowego oraz proponowane zmiany zasad egzaminowania zapewne zmobilizowały wiele osób do złożenia wniosków o dopuszczenie do egzaminów.  Co prawda, ministerstwo finansów zdementowało pogłoski o zmianach, ale stało się to już po zamknięciu list egzaminacyjnych.

Obecne egzaminy pisemne odbywają się zgodnie z wykazem pytań ogłoszonym w uchwale z 2/VII/2019 z dnia 17 stycznia 2019 r.  Nowy wykaz nie przyniósł zmian w kazusach, ale wprowadził dodatkowe pytania testowe (przypominamy, że dla użytkowników naszego modułu online przygotowaliśmy bonusowy rozdział zawierający  pytania wprowadzone uchwałą 2/VII).

Wraz z nowym wykazem zmieniono również zasady egzaminowania. Obecnie egzamin ustny zdaje się zgodnie z wykazem pytań obowiązującym w dniu przystąpienia do egzaminu ustnego, a nie jak do tej pory zgodnie z wykazem obowiązującym w dniu egzaminu pisemnego. 

Egzaminem ustnym zajmiemy się później, teraz skupmy się na plotkach i ploteczkach z pisemnego :). 

[Edit 25.03.2019]  To chyba dobry czas, aby zająć się egzaminem ustnym. Zapraszamy do przeczytania posta, w którym znajdziecie bezpłatne odpowiedzi do pytań na egzamin ustny na doradcę podatkowego. 

Za wszystkich zdających trzymamy kciuki. Dajcie znać jak Wam idzie, podeślijcie jakie kazusy pisaliście. 

Acha, i jeszcze jedna ważna informacją dla zdających pisemne. Pamiętajcie, że statystyka jest po Waszej stronie :).  Macie olbrzymią szansę , aby zdać ten egzaminy! 

III TYDZIEŃ EGZAMINÓW PISEMNYCH NA DORADCĘ PODATKOWEGO

[Wieści z 30.03.2019 Dzień dwunasty egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego]

I nadeszła ta chwila, ostatni dzień egzaminów na doradcę podatkowego :). Komisja zostawiła sobie na deser celników :). 
Kazus nr 1. Test nie wzbudził wśród zdających kontrowersji. 

Czekamy do poniedziałku 01 kwietnia na ogłoszenie wyników. 
Tradycyjnie zapraszamy na podsumowanie wyników, będą statystyki :). 

[Wieści z 28.03.2019 Dzień jedenasty egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego]

Przedostatni dzień egzaminów na doradcę podatkowego. Dzisiaj poproszono o przybycie na salę egzaminacyjną m.in sędziów.
Grupa zdających była stosunkowo niewielka około 80-90 osób. 

Kazus to skarga na decyzję (kazus z zabudowa meblowa).

[Wieści z 27.03.2019 Dzień dziesiąty egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego]

Nieuchronnie zbliżamy się do końca wiosennej sesji egzaminacyjnej, przed nami jeszcze dwa dni egzaminów i ogłoszenie wyników drugiej tury egzaminów. 

Dzisiaj był kazus nr 56. Podobnie jak wczoraj zdający wskazywali na dużą liczbę pytań związanych z ewidencją i rachunkowością. 

[Wieści z 26.03.2019 Dzień dziewiąty egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego]

Słuchajcie, kazus nr 5 Anna Nowak o odmowie rozłożenia płatności na raty.

Test oceniony został przez wielu przystępujących jako trudny. Pojawiły się pytania z rachunkowości i ewidencji, a te pytania są wyzwaniem dla osób nie zajmujących się księgowością. 

Co nas zaskoczyło, to liczna reprezentacja inspektorów skarbowych. Ta grupa zawodowa zdała się zdominować wiosenną edycję egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego. 

[Wieści z 25.03.2019 Dzień ósmy egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego]

Dzisiaj frekwencja bardzo wysoka, naliczyliśmy przeszło 100 osób. Bez podziału na grupy zawodowe. 
Trzymamy kciuki. 

Kazus 48, test oceniany jako średni. 
Komisja sprawdzała materiały, ale nikogo nie usunięto z sali :).

II TYDZIEŃ EGZAMINÓW PISEMNYCH NA DORADCĘ PODATKOWEGO

Uwaga!

Informujemy, że na egzaminie można mieć akty prawne uporządkowane w sposób zaprezentowany na zdjęciu.  
Panu Dariuszowi, który zapytał Komisję o opinię na ten temat oraz podzielił się wiadomością bardzo serdecznie dziękujemy. 

 

 

 

[Wieści z 21.03.2019 Dzień siódmy egzaminów na doradcę podatkowego]

Dzisiaj frekwencja nieco niższa, szacujemy na około 90 osób. Grupa inspektorów kontroli skarbowej znowu w akcji :).
Czwartek kończy II tydzień egzaminów pisemnych. Ogłoszenie wyników będzie 26 marca 2019 r. 

[Wieści z 20.03.2019. Dzień szósty egzaminów na doradcę podatkowego]

Frekwencja ok. 100 osób. 
Kazus nr 4. 
Komisja, podobnie jak w poprzednich edycjach egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego, bardzo dokładnie sprawdzała materiały uczestników egzaminu. Akty prawne były wertowane bardzo starannie, a kilka osób wyproszono z sali egzaminacyjnej. 

[Wieści z 19.03.2019. Dzień piąty]

Można rzec, dzień jak co dzień :).  Frekwencja na dzisiejszym egzaminie to ok. 100 osób. 
Dzisiaj kazus nr 26. Skarga do WSA na decyzję (Spółka Nowa, zabudowa meblowa, art. 41 ust. 12 VAT).

Nasi czytelnicy ocenili test jako przyjazny :). 

[Wieści z 18.03.2019. Dzień czwarty]

Drzwi do sali egzaminacyjnej zamknięto punktualnie o godzinie 9.00. Na egzaminie zjawiło się ok. 110 osób. Dzisiaj dzień inspektorów kontroli skarbowej :). 
Wszystkim zdającym życzymy połamania pióra. 

Ważna informacja!
Na egzaminie podała deklaracja ze strony Komisji Egzaminacyjnej, o tym że w testach nie będą pojawiały się pytania uważane za kontrowersyjne. 
Paniom Katarzynie, Iwonie i Annie bardzo dziękujemy za przekazanie informacji. 

A oto wiadomość od Pana Amadeusza „Dzisiaj rzeczywiście dzień inspektorów kontroli skarbowej, pytania nie zaskoczyły. Zmierzyliśmy się z Kazusem nr 10 – Zażalenie do NSA (Pani Janina Janowska)”.

I TYDZIEŃ EGZAMINÓW PISEMNYCH NA DORADCĘ PODATKOWEGO

[Wieści z 15.03.2019. Dzień trzeci]

Podobno przyjemy test, bez pytań spornych i niejasnych. 
Kazus nr 1.

Weekend przed nami :). Osoby, które mają egzamin już za sobą są zapewne szczęśliwe z tego powodu. Pozostałym życzymy owocnej nauki i zalecamy spacery jako najlepszą formę dotlenienia mózgu :).

[Wieści z 14.03.2019. Dzień drugi]

Wrota egzaminacyjne 🙂

Dzisiaj frekwencja znacznie wyższa, około 110 osób. W naszym odczuciu dzisiaj „dzień adwokacki”, na sali dużo przedstawicieli tej profesji. 
Dla tych, którzy lubią wizualizować, to przez te drzwi będziecie wpuszczani na salę egzaminacyjną :). 

Kazus z Wacławem Domagałą w roli głównej.m

M

 

 

[Wieści z 13.03.2019. Dzień pierwszy]

Dzisiaj bardzo kameralna grupa, około 80 osób. 
Komisja zaczęła wpuszczać na salę około 8,45.
Drzwi  zamknięto punktualnie o 9.00. 

Trwa część testowa egzaminu.

Pani Przewodnicząca Komisji zdecydowała, że dzisiaj zdający zmierzą się z kazusem nr  25 (stary 27)  (Jó zef Kowalski , Ksawery Voight, skarga, zmniejszenie Vatu do przeniesienia).
Pani Katarzynie i Grażynie dziękujemy za podzielenie się tą wiedzą :). 

Pani Katarzyna informuję również, że „żadnych zakładek ani znaczników mieć nie można.”

Ogłoszenie wyników 26 marca 2019 r. 

 

42 thoughts on “Egzamin pisemny na doradcę podatkowego marzec 2019 – plotki i ploteczki”

  1. Bardzo prosiłabym o komentarz, czy w tym roku Komisja akceptuje podkreślenia, zakreślenia w aktach prawnych i czy można posługiwać się zbiorem aktów w postaci zbioru opracowanego przez wydawnictwo C. H. Beck (tzw. „orange book”).

  2. Kasiu, dzisiaj akceptowali podkreślenia, ale nie akceptowali zakładek, przekładek pomiędzy aktami prawnymi oraz zakładek indeksujących. Co do Becka to czekam na 100% potwierdzenie, ale nikt się na FB nie skarżył że nie można było.

  3. Podkreślenia mogą być, ale żadnych przekładek, karteczek. Mogą być zbiory przepisów prawnych bez komentarza

  4. Dla pewności proszę o uspokojenie 🙂
    Ustawy (wyłącznie akty prawne z ISAP) wpięte w segregator, nietknięte żadnymi zakreśleniami i podkreśleniami, przełożone kartkami (wystającymi) opatrzonymi: nazwą aktu oraz Dz. U. nie będą prowadziły do żadnych nieprzyjemności dla zdającego?

  5. I od razu jeszcze pytanie o aspekty techniczne – jest jakaś przerwa po teście tak aby opuścić budynek aby wziąć z samochodu ustawy dopiero na część kazusową?

  6. Poprosiłabym o odpowiedź w zakresie kolorów zakreślaczy – czy faktycznie musi być jeden, czy dopuszczalnych jest kilka kolorów?

  7. Zdawałam w poniedziałek. Musiałam zakładki mówiące o nazwie aktu wypiąć, nie może być niczego wpiętego, zaznaczonego. Mazakiem miałam, nikt mi nie zwrócił uwagi, zresztą nikt z komisji chyba nie przeglądał dokładnie tych aktów, tylko jak rzucały się w oko przekładki

  8. Zakreslenia w każdym kolorze…zadnych zakładek i znaczników 🙁 przerwa „techniczna”; reka troche boli od pisania…zabezpieczcie długopisy; po testach i kazusach mozna bylo pisac, podkreślać,zaznaczać…atmosfera przyjazna choc duzo ludzi na sali.niektorzy wychodzili do WC.czekam na wyniki.powodzenia reszcie

  9. Bardzo proszę o informację od osób, które już przystąpiły do egzaminu pisemnego w br., czy można korzystać na części kazusowej z pomarańczowego zbioru ustaw C.H.BECK.

    1. Można korzystać że zbioru Becka. Ja wyrwałam tylko kartki z komentarzami o zmianach. Ludzie mieli różne zbiory aktów prawnych i Komisja nie zwracała nikomu uwagi. Zakreślenia były dopuszczalne. Nie widziałam, aby komukolwiek zaglądano w książki czy segregatory.

  10. Dzisiaj (20.03.2019) była skarga na interpretację, ABC S.A. w zakresie kosztów związanych z podwyższeniem kapitału.
    Test uważam że przystępny.
    Natomiast komisja, cóż przeglądnęli chyba wszystkie materiały wnoszone na salę, również w trakcie egzaminu. Wszelkie zakładki, przekładki muszą być usunięte. Nie ukrywam, to nie był mój pierwszy egzamin ale wcześniej takiej inwigilacji nie spotkałem. Jakby nie było, takie prawo komisji.
    Dla ciekawskich, teksty ujednolicone ustaw wyd. Legis przechodzą.

  11. Dlaczego byli IKS rozwiązywali kazus, skoro są zwolnieni z tej części egzaminu ? podobnie zresztą, jak osoby mające zdany egzamin na IKS i nieposiadające 8 – letniego stażu pracy.

    1. Najwidoczniej są zwolnieni z „zakresu egzaminu wymaganego do uzyskania stanowiska lub zawodu” rozumianego jako część pytań testowych.

      1. inspektorzy zwolnieni są z pewnych dziedzin na teście i ustnym oraz z kazusu – to samo osoby ze stażem 8 lat plus zdany egzamin!

  12. Jak piszecie, ze komisja tak sprawdza, że aż wypraszają to ile czadu im to zajmuje? Jaki jest skład komisji, że przetrzepią każdego? Egzamin zaczyna sie od której? Jaka jest przerwa miedzy częścią testowa na kazusową?
    Pytam, bo przyjadę pociągiem na egzamin i w tym samym dniu wracam.

  13. Ile czasu komisji zajmuje przetrzepanie wszystkich materiałów nim rozpocznie się egzamin? Pytam bo przyjadę z daleka pociągiem i nie wiem jak bedzie z droga powrotna:/ Ile jest przerwy miedzy testem a kazusem?
    Czy mozna prosić o podanie jakie juz byly kazusy w danym dniu?

  14. Wczoraj 25 marca, egzamin kazusowy skończyl się o 14.25. Miałam 4 książki i nikt do nich nie zaglądał.

  15. Mam pytanie dot. materiałów na II część egzaminu pisemnego – kazusy. Czy można mieć zbiór przepisów w formie książki? Albo czy można posiadać wydruk tylko wybranych przepisów, które pojawiają się w kazusach? I jak komisja sprawdza materiały?

    1. Czy można mieć zbiór przepisów w formie książki?
      – Tak, o ile nie zawierają komentarzy.
      Albo czy można posiadać wydruk tylko wybranych przepisów, które pojawiają się w kazusach?
      – Nie. Trzeba mieć pełny akt prawny.
      I jak komisja sprawdza materiały?
      – Wertuje przy twoim stoliku.

  16. Dziś 26 marca egzamin kończył się o 14.15. Przed kazusem było jakieś 5 minut przerwy. 70% skończyło test wcześniej. Test był z rachunkowości, postępowania podatkowego, doradztwa, VATu i podatków dochodowych. Pytania z tych działów były w ilości ok 8 i były to te bardziej szczegółowe pytania. Z PCC, cła i akcyzy były po 3,4 pytania. Reszta wybiórczo. Z mojej perspektywy test należał do tych łatwiejszych. Kazus był o Annie Nowak, skarga, Kazus nr 5. Przeglądano materiały. Podczas egzaminu, część kazusowa, członkowie komisji chodzili po sali (pierwszy raz się z tym spotkałam!), podchodzili, stali i przeglądali materiały. Nie był to mój pierwszy test, ale pierwszy raz kiedy tak wertowano materiały. Jeżeli ktoś wnosił sterty kserówek przeglądano je już podczas podpisywania. Nie można mieć zakładek, kolorowych karteczek, komentarzy. Można mieć w ustawie zakreslenia markerem lub ołówkiem. Można mieć pomarańczowe książki, zbiory ustaw.

  17. Przystąpiłem w tym roku do egzaminu pisemnego. Była to moja pierwsza próba i muszę przyznać, że poziom prezentowany przez członków komisji, sposób przeprowadzania egzaminu i stosunek do zdających nie przystają powadze egzaminu mającego na celu uzyskanie prawa do wykonywania zawodu zaufania publicznego. Byłem wręcz zdumiony, że tak można się zachowywać przy okazji tego typu przedsięwzięcia. Nie chcę podawać większych szczegółów, ale mam na myśli sposób odnoszenia się do kandydatów od chwili wskazania zasad wejścia do sali egzaminacyjnej do oddania napisanego kazusa. Uważam, że to jest wstyd dla Ministerstwa Finansów i całej komisji, że jej członkowie nie potrafią zachować minimum kultury i szacunku wobec zdających. Przed przystąpieniem do egzaminu wydawało mi się, że pewien etos zawodu powinien być obecny od samego początku (tj. od egzamiu), ale dopiero teraz widzę, jak bardzo się pomyliłem.
    Nie chcę nikogo straszyć i nie w tym rzecz. Jeśli jednak czyta to ktoś, kto ma zamiar podejść do egzaminu to niech się szykuje na spore rozczarowanie jego przebiegiem.
    Egzamin pisemny zdałem, ale na ustny pójdę już z innym nastawieniem i wyobrażeniem.

    1. Dokładnie, mam takie same odczucia.
      Poziom Komisji, a także niektórych zdających – gorzej jak na maturze.
      Trzeba Kolego zdać egzamin i zrobić porządek w samorządzie 🙂

  18. 21 marca był kazus 15 – zażalenie. Komisja podchodziła do wybranych zdających i kartkowała przyniesione akty prawne. Karteczki, przekładki zakazane.

  19. 21 marca był kazus 15 zażalenie. karteczki, przekładki zakazane. Akty prawne kartkowali, przeglądali w trakcie pisania egzaminu

  20. mam pytanie jak ktoś nie zdał części pisemnej, to wniosek o ponowne przystąpienie kiedy może złożyć.Orientuje się kiedy może być np następny termin ?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *