Jak uczyć się do egzaminu na doradcę podatkowego

Jak uczyć się do egzaminu na doradcę podatkowego

Egzamin na doradcę podatkowego – kilka sposobów,

które pozwolą skutecznie przygotować się do egzaminu ustnego.

Jak uczyć się do egzaminu na doradcę podatkowego?

Wstęp

Egzamin na doradcę podatkowego jest egzaminem państwowym o charakterze kwalifikacyjnym, składa się go przed Państwową Komisją Egzaminacyjną ds. Doradztwa Podatkowego powoływaną przez Ministra Finansów. Wystąpienie w poprzednim zdaniu przymiotników „państwowy”, rzeczowników „egzamin”, „komisja”, „minister” może spowodować u czytających wrażenie, że jest ścieżka egzaminacyjna pt. „egzamin na doradcę podatkowego” jest nie do przejścia. Nic bardziej mylnego! Egzamin na doradcę podatkowego jest do zdania! Trzeba tylko konsekwentnie i racjonalnie pracować.

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zdającemu oswoić wiedzę potrzebną na egzamin na doradcę podatkowego. Poznaj sposoby, jak uczyć się do egzaminu na doradcę podatkowego!

Sposób 1

Nie zapomnisz tego co sam wymyślisz


Odpowiedzi do pytań egzaminacyjnych zostały tak skonstruowane, aby uczący uzyskał dużą dawkę wiedzy na dany temat. W założeniu ma mu to umożliwić zdanie egzaminu  z wysoką notą. Niestety, zadający – a już z pewnością ich przytłaczające większość – ze względu na ograniczenia czasowe, nie będzie w stanie przyswoić sobie całego przedstawionego w podręczniku materiału. Jak w takim razie poradzić sobie z nauką? Otóż, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie, na podstawie posiadanych materiałów, własnych streszczeń. Dlaczego warto tworzyć własne streszczenia? Po pierwsze, takie rozwiązanie wymaga aktywnego włączenia się w proces nauki, nie jest tylko biernym odtworzeniem treści. Odpowiedz szczerze, czy zdarza Ci się podczas nauki myśleć o wszystkim, tylko nie o tym, co czytasz? Po drugie, będzie to wejście w polemikę dla streszczeń odpowiedzi podanych przez autorów. Co przyczyni się do wypracowania własnej formy odpowiedzi. A zgodzisz się, że lepiej mówić własnym głosem niż cudzym? Po trzecie, nie zapomina się tego, co się wymyśliło samemu!

Sposób 2

Oswajaj egzamin, ucz się w umiarkowanym stresie


Warto uczyć się w umiarkowanym stresie, ponieważ w tym stanie lepiej się zapamiętuje. Jak to zrobić? Spójrz na pytanie, którego masz się nauczyć. Oceń, ile czasu zajmie Ci jego przeczytanie i przyswojenie najważniejszych informacji. Ma to trwać nie więcej niż 5-10 minut! Wyobraź sobie, że masz przed sobą komisję egzaminacyjną. Zacznij uczyć się pytania ze świadomością, że za 5-10 minut będziesz musiał odpowiedź na nie opowiedzieć komisji. Jeśli masz pytanie przed sobą po raz pierwszy, możesz podczas czytania zrobić szybkie notatki, które pomogą Ci w odpowiedzi. Jeśli jest to kolejny kontakt z pytaniem, daj sobie 1 minutę na sporządzenie planu odpowiedzi (punkty, podpunkty). Do dzieła! Nie rozpraszaj się!

Sposób 3

Pamiętaj, że na egzaminie ustnym trzeba mówić


Truizmem jest stwierdzenie, że na egzaminie ustnym trzeba mówić. Jednak podczas przygotowań przedegzaminacyjnych często zapominamy o tym prostym fakcie i jesteśmy zaskoczeni, że na egzaminie zupełnie położyliśmy odpowiedź. Jak to zmienić? Jeśli masz telefon z dyktafonem (a zapewne nasz) to po prostu nagrywaj swoje wypowiedzi. Nagrywaj, kasuj, nagrywaj, kasuj – aż będziesz zadowolony. Uwaga! Przy wykorzystaniu tej techniki powiadom osoby z Twojego otoczenia o tym, jak będziesz się uczył. W przeciwnym wypadku, widząc Cię mamroczącego, mogą zadzwonić po pogotowie :). A tak zupełnie serio, jest to bardzo skuteczna technika.

  • Po pierwsze, oprócz percepcji wzrokowej jest zaangażowana również percepcja słuchowa.
  • Po drugie, wymusza pełne zaangażowanie uczącego się – czytając można prześlizgiwać się po tekście, mówiąc trzeba być zmobilizowanym.
  • Po trzecie, daje możliwość sprawdzenia, co się tak na prawdę potrafi.
  • Po czwarte, przygotowuje do rzeczywistego egzaminu.

Najważniejsze dla zdających egzamin na doradcę podatkowego!

Egzamin na doradcę podatkowego można zdać jedynie wtedy, gdy przestrzega się jednej fundamentalnej zasady:  

Egzamin na doradcę podatkowego - jak zdać

Istotne informacje o tym, jak zdać egzamin ustny na doradcę podatkowego  i nie zwariować znajdziesz tutaj.