Egzamin ustny na doradcę podatkowego – jak zdać i nie zwariować?

Egzamin ustny na doradcę podatkowego – jak zdać i nie zwariować?

Egzamin ustny na doradcę podatkowego – jak zdać i nie zwariować :)?

Planowanie podstawą sukcesu!

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Niewątpliwie kluczowym czynnikiem sukcesu egzaminacyjnego jest respektowanie starej łacińskiej maksym instantia est mater doctrinae (upór matką nauki). Determinacja i zaangażowanie osoby zdającej egzamin ustny na doradcę podatkowego są niezbędne w przygotowaniach. Jednak warto, mając na uwadze zasadę racjonalności działania, wspomóc wymienione cechy o dobre zaplanowanie przygotowań egzaminacyjnych.

Jak zaplanować naukę do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego?

Egzamin ustny na doradcę podatkowego wymaga systematycznej nauki, ponieważ materiał do opanowania jest obszerny i bardzo szczegółowy. Istnieją trzy sposoby zaplanowania nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego.

1) Sposób harmonijny, czyli nie napinaj się.  Sprawdź, ile pytań egzaminacyjnych jesteś w stanie przyswoić w ciągu jednego dnia. Na tej podstawie określ, ile czasu zajmie Ci przygotowanie do egzaminu. W tej metodzie chodzi o to, aby określić, ile pytań dziennie jesteś w stanie przyswoić w sposób spokojny, płynny i bez specjalnego wysilania się. Jak ustalić tempo pracy w trybie harmonijnym? Kiedy już ustaliłeś swoje „moce przerobowe” zastosuj wzór: 760 tj. ilość wszystkich pytań do opanowania : ilość pytań do nauki w ciągu 1 dnia. Przykład: w ciągu jednego dnia jestem w stanie nauczyć się 4 pytań, czyli potrzebuję około 190 dni na nauczenie się wszystkich pytań (760:4=190). Przy liczbie dni napisaliśmy około, ponieważ potrzebujesz jeszcze czasu na powtórki materiału. Uwaga końcowa. Sposób idealny dla osób, którzy nie przystąpili jeszcze do egzaminu pisemnego i tym samym nie są zobligowani rocznym terminem na jego zdanie.

2) Sposób ekstremalny, czyli mierz siły na zamiary. Wyznacz sobie termin egzaminu. Warto pamiętać, że ograniczają Cię dwie rzeczy:

  • od daty egzaminu pisemnego masz rok na zdanie ustnego,
  • każde nieudane podejście do egzaminu pisemnego kosztuje Cię obowiązkową 3 miesięczną przerwę w zdawaniu np. oblewasz 15 stycznia – następna próba dopiero po 15 kwietnia!

Jak ustalić tempo pracy w trybie ekstremalnym? Ustal ilość dni która dzieli Cię od egzaminu, przyjmując, że egzamin odbędzie się 1 dnia miesiąca, w którym chcesz zdawać. Podziel 760 pytań przez obliczoną ilość dni. W ten sposób dowiesz się, ilu pytań musisz nauczyć się dziennie. Przykład: przyjmijmy, że dzisiaj mamy 1 stycznia, a egzamin chcemy zdać w marcu. Jeśli uczyć będziemy się również w weekendy, to mamy do egzaminu 59 dni (31 dni stycznia + 28 dni lutego). 760 pytań do opanowania : 59 dni = 13 pytań dziennie. Zazwyczaj egzaminy ustne odbywają się w II połowie miesiąca i założyliśmy, że te wolne dni marca zostaną przeznaczone na powtórki. Co wcale nie oznacza, że w styczniu i lutym nie należy powtarzać przerobionych pytań. Należy i jest to absolutnie konieczne! Uwaga końcowa: sposób idealny dla osób uwielbiających wyzwania i nieprzespane noce.

3) Sposób racjonalny, czyli mierz zamiary według sił. Sposób ten jest wypadkową metody ekstremalnej i harmonijnej. Stosując sposób racjonalny planowania nauki, należy zastosować ekstremalną metodę ustalania ilości pytań do nauki w ciągu dnia, a następnie sprawdzić czy uda mam się ten plan zrealizować. Innymi słowy, należy odpowiedzieć na pytanie: czy rzeczywiście jesteśmy w stanie przyswoić zaplanowaną wiedzę dysponując taką, a nie inną ilością czasu i zakładając, że będziemy prowadzili miarę normalne życie rodzinne (podkreślamy: w miarę normalne). Jeśli nie, to musisz albo znaleźć więcej czasu poprzez przeorganizowanie swojego dnia, albo zweryfikować termin egzaminu. Jak ustalić tempo pracy w rytmie racjonalnym? Pracuj przez dwa tygodnie metodą ekstremalną, prowadząc w miarę normalne życie. Oceń jakie zaległości powstały. Zweryfikuj przewidywany termin egzaminu lub przeorganizuj tak swoje życie, aby móc poświęcić więcej czasu na naukę. Uwaga końcowa: prawdopodobnie najlepszy sposób zaplanowania nauki. Jego realizacja wymaga żelaznej konsekwencji i determinacji.

Egzamin ustny na doradcę podatkowego – jak zdać i nie zwariować – podsumowanie

Bez zaangażowania i determinacji zdającego egzamin ustny na doradcę podatkowego nie jest możliwym osiągniecie sukcesu egzaminacyjnego. Dobre zaplanowanie nauki na egzamin ustny na doradcę podatkowego jest kolejnym kluczowym czynnikiem przesądzającym o zwycięstwie w zmaganiach o tytuł doradcy podatkowego.

Egzamin ustny na doradcę podatkowego - sposoby planowania nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.