Jak zostać doradcą podatkowym - instrukcja w 6 krokach
Aby zostać doradcą podatkowym należy przejść określoną ścieżkę kwalifikacyjną. Parafrazując słowa Foresta Gumpa – „doradca podatkowy – to nie bułka z masłem!” Droga jaką musi przejść doradca podatkowy jest trudna i wyboista, ale do przejścia :), dla ułatwienia i zachęty podzieliliśmy ją na sześć kroków.
Zostać doradcą podatkowym. Krok 1
W pierwszym kroku należy sprawdzić, czy spełniamy następujące kryteria:
a) legitymujemy się wykształceniem wyższym, także tytułem licencjata (kierunek studiów nie ma znaczenia),
b) posiadamy pełną zdolność do czynności prawnych,
c) korzystamy z pełni praw publicznych;
d) odznaczamy się nieskazitelnym charakterem i swoim dotychczasowym postępowaniem dajemy rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego. Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego i oprócz wiedzy merytorycznej, osoba pragnąca zostać doradcą podatkowym musi dawać rękojmię należytego wykonywania zawodu.
Krok 2 po tytuł doradcy podatkowego
W drugim kroku musimy zapisać się na egzamin wysyłając stosowne dokumenty do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Krok drugi zostania doradcą podatkowym został opisany TUTAJ.
Krok 3 na drodze po sukces egzaminacyjny
W trzecim kroku zabieramy się ostro do nauki! Przyszły doradca podatkowy musi zdać dwa egzaminy:
a) egzamin pisemny obejmujący rozwiązanie testu i napisanie pisma procesowego (rozwiązanie kazusu),
b) egzamin ustny; na zdanie ustnego mamy rok od daty zdania pisemnego.
Na szczęście wszystkie pytania jakie mogą pojawić się na egzaminie publikowane są w Uchwałach Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Oznacza to, że wystarczy dobrze opanować zadany materiał, aby zdać egzamin! Nie zostaniemy zaskoczeni innymi zagadnieniami niż te szczegółowo podane w uchwale!
Krok 4 zdajemy egzaminy na doradcę podatkowego
W czwartym kroku, zdajemy egzaminy.
Krok 5 to tylko odbycie praktyki zawodowej
W kroku piątym, odbywamy praktykę zawodową lub dokumentujemy wykonywanie czynności zwalniających z odbycia praktyki zawodowej, np. zatrudnienie na stanowisku głównego księgowego lub wykonywania czynności, do których wymagane jest posiadanie certyfikatu księgowego. Uwaga: wymogi dotyczące odbycia praktyki zawodowej zostaną znacznie złagodzone po uchwaleniu drugiej ustawy deregulującej dostęp do zawodów.
Krok 6, ostatni krok do zostanie doradcą podatkowym
W szóstym kroku, wnioskujemy do Krajowej Izby doradców Podatkowych o wpis na listę doradców podatkowych, składamy ślubowanie i… zostajemy doradcą podatkowym. Proste!
Drogi Czytelniku!
Znasz już podstawowe kroki na drodze po tytuł doradcy podatkowego. Warto wyruszyć w podróż, na jej końcu czeka prestiżowy i dobrze płatny zawód doradcy podatkowego 🙂
Podatkowa Oficyna Wydawnicza będzie zaszczycona mogąc zostać Twoją towarzyszką w tej podróży.
Pingback: Egzamin na doradcę podatkowego - zgłoszenie zamiaru zdawania. |