Podsumowanie pierwszego półrocza na polu egzaminów na doradcę podatkowego

Egzaminy na dp

Kochani!
Czy Wam też czas upływa tak szybko jak nam? Pierwsze półrocze 2019 r. już za nami.
Warto podsumować, co przyniosło na polu egzaminów na doradcę podatkowego. A działo się sporo! 😊

Pisemne egzaminy na doradcę podatkowego w marcu 2019 r.

Przede wszystkim, w marcu odbyły się egzaminy pisemne na doradcę podatkowego, na których odnotowano wyjątkowo dużą frekwencję. Niewątpliwie była ona wynikiem ogłoszenia planów Krajowej Izby Doradców Podatkowych odnoszących się do zmiany reguł przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Izba proponowała wprowadzenie dwuletniej, płatnej aplikacji poprzedzającej możliwość zdawania egzaminów zawodowych na DP oraz utajnienie pytań egzaminacyjnych. Egzamin miał zostać rozszerzony o zagadnienie dotyczące ubezpieczeń społecznych. Plany te zostały odrzucone przez Ministerstwo Finansów. Niemniej wywołały dość duże poruszenie wśród kandydatów i spowodowały boom na egzaminach pisemnych.

Nowy wykaz pytań egzaminacyjnych wprowadzony uchwałą 2/VII/2019 z dnia 17 stycznia 2019 r.

Drugim ważnym wydarzeniem ubiegłego półrocza była zmiana uchwały egzaminacyjnej. Decyzją Pani Przewodniczącej Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do wykazu pytań otwartych dodano około 300 zagadnień, zmieniono również pytania testowe obowiązujące na egzaminie pisemnym. Nie zmieniono natomiast treści kazusów, co może dziwić, ponieważ znakomita większość zadań wymaga rozwiązań w stanie prawnym obowiązującym przed reformą KAS, co czyni je nieaktualnymi w świetle obowiązujących przepisów.

Zmiana reguł zdawania egzaminów ustnych na doradcę podatkowego

Trzecim, naszym zdaniem najważniejszym i najbardziej niekorzystnym zdarzeniem dla osób przystępujących do egzaminu na doradcę podatkowego była zmiana uchwały nr 8/V/2011 PKEdSDP.

Punkt 2 przywołanej uchwały gwarantował kandydatowi na doradcę podatkowego zdawanie egzaminu zgodnie z wykazem pytań i zadań egzaminacyjnych, na podstawie którego zdawał on część pisemną egzaminu. Nowelizacja wprowadzona uchwałą nr 3/VII/2019 z dnia 17 stycznia 2019 r. pozbawia kandydatów tego przywileju i wprowadza zasadę, że kandydat udziela odpowiedzi na pytania z wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych obowiązującego w dniu egzaminu. Oznacza to, że w przypadku zmiany wykazu pytań egzaminacyjnym osoba będąca w trakcie przystępowania do egzaminów ustnych będzie musiała przygotowywać się z nowego zakresu materiału. Taka sytuacja spotkała kandydatów zdających egzaminy pisemne w czerwcu 2018 r. i przystępujących do ustnych po marcu 2019 r. – musieli oni przyswoić w dość krótkim czasie około 300 nowych odpowiedzi egzaminacyjnych.

Nowy termin egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego

Ostatnim ważnym wydarzeniem było ogłoszenie nowych terminów egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego. Pani Sekretarz Państwowej Komisji Egzaminacyjnej zaprosiła przyszłych doradców podatkowych do Warszawy w listopadzie 2019 r. (uwaga: zapisy do 18 lipca 2019 r., liczy się data wpływu dokumentów do Ministerstwa Finansów).

Jeżeli jesteście ciekawi co działo się w czerwcu 2019 na polu egzaminów na doradcę podatkowego, kliknijcie śmiało po relację. 🙂