Panie, Panowie!
Przed nami relacja z egzaminu ustnego na doradcę podatkowego osoby, która, zdawałoby się, dokonała niemożliwego – zdobyła aż 57 punktów na 60 możliwych do uzyskania. I to w pierwszym podejściu do egzaminu!
Pan Mateusz jest z wykształcenia prawnikiem i, jak sam przyznał, studia prawnicze pomogły mu w przygotowaniach egzaminacyjnych poprzez wyrobienie umiejętności pamięciowego opanowywania dużych partii materiału. W przygotowaniach do egzaminu na doradcę podatkowego pomocna była również praca w dziale doradztwa podatkowego jednej z międzynarodowych firm audytorskich.
Nasz Czytelnik, mimo dużego doświadczenia zawodowego, poświęcił sporo czasu na przygotowania do egzaminu. Jak sam powiedział: Coś tam luźno czytałem już od września, ale tak naprawdę porządnie uczyłem się od okolic świąt Bożego Narodzenia.
Pan Mateusz sam egzamin wspomina bardzo sympatycznie: Wszyscy bardzo mili, szczególnie pani prof. Glumińska-Pawlic. Odpowiedzi, których udzielał, były krótkie i konkretne – i, jak widać po wyniku egzaminu, przypadły Komisji do gustu. 😊
Z reporterskiego obowiązku należy w tym miejscu dodać, że nie dla wszystkich przystępujących do egzaminu ustnego na doradcę podatkowego był to szczęśliwy dzień – na siedem osób, które stawiły się na egzaminie, zdały na pewno dwie (wynik może być nieco lepszy, ponieważ nie znamy losów dwóch ostatnich zdających).
Poprosiliśmy naszego Czytelnika o kilka rad dotyczących tego, w jaki sposób uzyskać tak dobry wynik egzaminacyjny. Oto one:
Po pierwsze, nie bać się Komisji. Pan Mateusz zażartował: Nie zwracać uwagi, jeżeli niektórzy członkowie mają nietęgie miny i wyglądają, jakbyś mówił skrajne głupoty – prawdopodobnie wtedy mówisz dobrze. 🙂
Po drugie, dobrze wykorzystać przyznane 15 minut na przygotowanie – człowiek lepiej wypada, gdy mówi składnie, powołując się na podstawę prawną.
Po trzecie, nauczyć się szczególnie dobrze pytań z działów nadzwyczaj często pojawiających się na egzaminie.
Podziękowania
Panie Mateuszu! Serdecznie gratulujemy zdanego egzaminu, osiągnięty przez Pana wynik jest imponujący. Niewiele osób zdaje egzaminy ustne na doradcę podatkowego, a już prawie nikt z takim wynikiem. Życzymy wielu sukcesów zawodowych i spełnienia się w roli doradcy podatkowego.
A wszystkim osobom, które zastanawiają się, czy jest to jedynie egzamin dla prawników, polecamy lekturę postów:
- Historia sukcesu pewnej upartej właścicielki biura rachunkowego, czyli egzamin ustny na dp można zdać! 🙂
- Inspirująca historia zdanego egzaminu ustnego
Na zakończenie, dzięki uprzejmości Pana Mateusza, zwycięski zestaw pytań. Jak się Wam podoba taki „pakiet”, dalibyście radę odpowiedzieć na 57 punktów?
1. Aport wnoszony przez osobę prawną do spółki jawnej – analiza podatkowa. (pytanie 8 z Analizy)
2. Procedura związana z wydaniem lub odmową wydania opinii zabezpieczającej w świetle przepisów Ordynacji podatkowej. (pytanie 43 z Zagadnień wspólnych)
3. Skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niezgodność przepisu ustawy podatkowej z Konstytucją RP lub umową międzynarodową. (pytanie 8 ze Źródeł prawa)
4. Kodeks postępowania administracyjnego: procedura odwołania i jej wpływ na wykonanie decyzji. (pytanie 167 z Postępowań)
5. Zasady stosowania upomnienia przed wszczęciem egzekucji administracyjnej. (pytanie 19 z egzekucji)
6. Procedura zwołania Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. (pytanie 6 z Doradztwa)
7. Zakres oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych i podmioty zobowiązane do jego złożenia. Kto może podpisać oświadczenie? (pytanie 69 z CIT)
8. Po zakończeniu postępowania podatkowego przez organ pierwszej instancji podatnik otrzymał wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Finansowy organ postępowania przygotowawczego poinformował podatnika, iż ciąży na nim zarzut popełnienia wykroczenia skarbowego, zapoznał go z treścią zarzutu, a następnie rozpoczął przesłuchanie. Czy finansowy organ postępowania przygotowawczego przed przystąpieniem do takich czynności powinien wydać postanowienie o przedstawieniu zarzutów? (pytanie 24 z KKS)
9. Jakie rodzaje kosztów są prezentowane w rachunku zysków i strat spółki z o.o. (niebędącej jednostką mikro lub małą) na przykładzie wariantu porównawczego lub wariantu kalkulacyjnego? (pytanie 82 z Rachunkowości)
10. Uproszczenia w procedurach specjalnych. (pytanie 23 z Cła)