Historia pana Przemysława, który zdał egzamin ustny na doradcę podatkowego

Historia pana Przemysława, który zdał egzamin ustny na doradcę podatkowego

Dzisiaj otrzymaliśmy takiego miłego i lakonicznego maila od naszego Czytelnika:

Dzień dobry,
Udało się zdać egzamin ustny na doradcę podatkowego przy  pierwszym podejściu 54/60.
Bardzo dziękuje za przygotowane materiały zarówno do egzaminu pisemnego jak i ustnego.

Pozdrawiam
pk

Po otrzymaniu takiej wiadomości nie mogłam się oprzeć, zadzwoniłam do Pana Przemysław, aby pogratulować zdania egzaminu i przeprowadzić reporterskie śledztwo na temat „Jak się zdaje tak trudny egzamin z tak wysoką notą?”. 😊

Oto co usłyszałam:

Historia Pana Przemysława. Jak zdać egzamin ustny na doradcę podatkowego z wysoką notą?

Pan Przemysła jest absolwentem ekonomii i podatkami interesuje się od kilku lat. Egzamin pisemny na doradcę podatkowego zdał w marcu 2019 r. i w kwietniu – po zakupie naszych podręczników – rozpoczął przygotowania do egzaminu ustnego. Całość materiału wymaganego na egzaminie przerobił w ciągu trzech miesięcy, podczas procesu nauki wykorzystywał  głównie materiały Podatkowej Oficyny Wydawniczej, akty prawne oraz inne dostępne na rynku publikacje. Pracował głównie rano, wstając o godzinie szóstej i ucząc się  2-3 godziny przed pracą plus 5-6 godzinna nauka  w każdą sobotę. W lipcu, gdy materiał został wstępnie przyswojony nasz czytelnik rozpoczął intensywne powtórki materiału poświęcając im dwa i pół miesiąca (sierpień, wrzesień oraz połowę października).
W dni egzaminu, po wylosowaniu pytań Pan Przemysław stwierdził, że otrzymany zestaw „to nie jego wymarzone pytania”. 😊 Nie poddał się jednak i rozpoczął odpowiedź egzaminacyjną, która trwała około 20 minut. Dodajmy, że nasz czytelnik nie wykorzystał całości  z przysługujących mu 15 minut na przygotowanie odpowiedzi egzaminacyjnej. Jak widać taka strategia była słuszna i odprowadziła do uzyskania noty 54 punktów na 60 możliwych.

Rady dla zdających egzamin na doradcę podatkowego

Na moją prośbę o dwie rady dla koleżanek i kolegów przygotowujących się do egzaminu na doradcę podatkowego Pan Przemysław powiedział:

– po pierwsze, systematyczne powtórki,

– po drugie, nie lekceważyć żadnych pytań, nawet tych z działów, które wydają się mało popularne na egzaminie. 

Zatem, drodzy Państwo mamy gotową strategię na sukces egzaminacyjny. Nie pozostaje nam nic innego jak wdrożyć ją w życie. 😊

Zwycięski zestaw pytań z egzaminu ustnego na doradcę podatkowego. 

Pan Przemysław był również tak uprzejmy i odtworzył swój zwycięski zestaw pytań z egzaminu na doradcę podatkowego. 

  1. Pytanie prejudycjalne do TSUE- tryb składania , rola doradcy podatkowego, skutki procesowe ( dział I, pytanie 48 )
  2. Należyta staranność płatnika a dobra wiara w rozumieniu przepisów o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym ( dział II  pytanie 85 )
  3. Regulacje dotyczące transportu międzynarodowego w zawartych przez Polskę umowach w sprawie unikania opodatkowania. ( dział III pytanie 34 )
  4. Instytucja objaśnień podatkowych ( dział IV ogólne 49 )
  5. Warunki i możliwość  rozłożenia na  raty podatku od niezrealizowanych zysków ( exit tax ) ( dział IV os. Pr. Pytanie 55 )
  6. Zasady wstępu kontrolujących na teren, do budynku lub lokalu mieszkalnego kontrolowanego ( dział V ppsa , pytanie 64 )
  7. Sprzeciw w sprawie wpisu do rejestru należności publicznoprawnych ( dział V, postępowanie egzekucyjne w administracji, pytanie 33)
  8. Pojęcie umyślności i nieumyślności czynu na gruncie kodeksu karnego skarbowego ( dział VIII, pytanie 2 )
  9. Podstawowe różnice miedzy metodą nabycia i metodą łączenia udziałów przy łączeniu spółek w myśl przepisów ustawy o rachunkowości ( dział X,  pytanie 59 )
  10. Podstawy prawne realizowania prawa pomocy przez doradców podatkowych ( dział XII, pytanie 29 )

Ze swojej strony, raz jeszcze  serdecznie gratulujemy Panu Przemysławowi i życzymy wielu sukcesów w pracy doradcy podatkowego. Bardzo dziękujemy za miłe słowa o naszej pracy. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *