Sierpień na niwie egzaminów na doradcę podatkowego

Egzaminy na doradcę podatkowego w sierpniu

W wakacje nieco zaniedbaliśmy naszego bloga za co serdecznie przepraszamy. Upalny sierpień nie sprzyjał blogowaniu, ale już nadrabiamy zaległości 😊. W tym poście napiszemy o sierpniowych egzaminach na doradcę podatkowego, uspokoimy nastroje odnośnie aplikacji na doradcę podatkowego oraz opowiemy co nasz czeka jesienią. 

Sierpniowe egzaminy ustne na doradcę podatkowego

Pani sekretarz Komisji Egzaminacyjnej wyznaczyła terminy egzaminów ustnych na dwa ostatnie tygodnie sierpnia (20-24 sierpnia oraz 27-31 sierpnia). Chętnych do przystąpienia do egzaminu było tak dużo, że w niektóre dni powołano nawet dwie Komisje.
W poszczególne dni szczęście różnie sprzyjało zdającym, ale chyba można zaryzykować stwierdzenie, że w ujęciu statystycznym nie zdawało więcej osób niż 30% z ogółu przystępujących.  Niestety, jest to typowy wynik dla tego egzaminu ☹.

Wszystkim osobom, które zdały egzamin serdecznie gratulujemy. Szczególne gratulacje ślemy do naszej czytelniczki, która zdała egzamin z wynikiem 54 punkty na 60 możliwych do zdobycia :). 

Planowane zmiany w egzaminach na doradcę podatkowego

Tematem wzbudzającym sporo emocji są planowane zmiany w egzaminach na doradcę podatkowego i związany z nią projekt wprowadzenia aplikacji na doradcę podatkowego. Problemowi poświęciliśmy jeden z naszych czerwcowych wpisów.

Mamy dobre wieści 🙂. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych w wywiadzie udzielonym portalowi infor.pl wyraził nadzieję, że nowy projekt dotyczący aplikacji może uda się wdrożyć od 1 stycznia 2020 r. Podkreślił również, że będzie też przepis przejściowy, zakładający, że osoby które złożą wnioski o egzamin w starym trybie, to będzie on musiał być przeprowadzony w starym trybie [1].

[1] https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/optymalizacja-podatkowa/958176,2,Nowy-doradca-podatkowy-z-szerszymi-kompetencjami-i-po-aplikacji.html

Oznacza to, że najbliższe egzaminy pisemne odbędą się jeszcze na starych zasadach. Jest ot bardzo dobra wiadomość.  Biorąc pod uwagę, że proponowana cena za rok aplikacji to około (nie więcej) niż sześciokrotność minimalnego wynagrodzenia warto podjąć wyzwanie i zdawać egzaminy  w 2019 r.

Jesień na polu egzaminów na doradcę podatkowego

Wrześniowe egzaminy na doradcę podatkowego 

Wrzesień będzie niezwykle wyczerpującym miesiącem, jeżeli chodzi o egzaminy na doradcę podatkowego. Wyznaczono aż 15 dni egzaminów ustnych (10-14, 17-21, 24-28 września 2018 r.)
Zapowiadają się trzy tygodnie ciężkich zmagań egzaminacyjnych. Dla wielu zdających są to terminy ostatniej szansy przed upływem rocznej karencji egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego.
Za wszystkich zdających egzaminy we wrześniu mocno trzymamy kciuki.

Zmiana składu Komisji Egzaminacyjnej

W październiku 2018 należy spodziewać się decyzji Ministra Finansów w sprawie powołania nowej Komisji Egzaminacyjnej. Najprawdopodobniej Komisja rozpocznie swoje prace w listopadzie 2018 r.

Ciekawe czy minister zdecyduje się na rewolucyjne zmiany w składzie Komisji, czy też podobnie jak w roku 2014 będą to zmiany kosmetyczne.
Jakie są Wasze spekulacje na ten temat 😊?