Zdany egzamin ustny prezentem na święta

Grafiki blog

Pani Monika zrobiła sobie niespodziankę i zdała egzamin ustny na doradcę podatkowego tuż przed Świętami. Przeczytaj jej historię z egzaminu!

Egzamin ustny Pani Moniki

Poniżej zamieszczamy jej historię nauki do egzaminu ustnego, która kolejny raz udowadnia, że warto próbować! Zatem:

Ile razy Pani Monika próbowała swoich sił na egzaminie? Ile zajęła jej nauka do egzaminu? I jak wyglądał jej egzamin ustny, który zakończył się sukcesem?

Zobacz koniecznie !

Materiał do egzaminu ustnego w 5 miesięcy!

Egzamin pisemny zdałam za pierwszym razem w maju i… od razu od czerwca po nabyciu kart do ustnego egzaminu intensywnie rozpoczęłam naukę. Piszę „intensywnie”, bo spędzałam codziennie około 5-6 godzin, a weekendy całe. I tak do końca października przerobiłam materiał tylko raz. 

Egzamin ustny na próbę

Zgłosiłam się na egzamin 10 listopada na grudzień, myśląc sobie, że zobaczę, jak w ogóle wygląda forma egzaminu i może oswoję się ze stresem. Jak już się zgłosiłam na egzamin, to doszłam do wniosku, że nie mogę tam iść nieprzygotowana, więc spędzałam przez ostatni miesiąc po 12 godzin… tylko przy książkach — to był najbardziej wyczerpujący rok (na studiach tyle się nie uczyłam). Tak więc wszystko postawiłam na jedną kartę, ale…

Zupełne zaskoczenie

 …z rewelacyjnym efektem! Zdawałam 19 grudnia, byłam co prawda wyznaczona na 9.45, ale że nikt przede mną nie przyszedł, a ja byłam na miejscu o 9.00, więc weszłam jako pierwsza tego dnia, zupełnie „zaskoczona” i „nienastawiona psychicznie”. 

Wylosowałam Zestaw nr 5. Przeczytałam pytania i w myśli przypomniałam sobie, co mam mniej więcej mówić. Na kartce wypisałam sobie tylko hasła pomocnicze. Przygotowywałam się może 5 minut, a potem zaczęłam odpowiadać na wszystkie pytania po kolei. Przy pierwszym pytaniu drżał mi głos, ale później wyrównałam oddech i poszło. Otrzymałam 56 punktów. Przewodniczącą była Pani Jadwiga Glumińska-Pawlic. Komisja bardzo w porządku.

Szczęśliwy zestaw

  1. Zasady prowadzenia rejestru zaświadczeń o wygranej uzyskanej przez uczestnika gry lub zakładu wzajemnego (D11 p7)
  2. Właściwości organów podatkowych w zakresie podatku od wydobycia niektórych kopalin (D4g p11)
  3. Opodatkowanie jednostek samorządu terytorialnego oraz ich jednostek organizacyjnych podatkiem dochodowym od osób prawnych (D4d p9)
  4. Zakres przedmiotowy kontroli celno-skarbowej (D5a p71)
  5. Zasada stosowania środka najmniej uciążliwego dla zobowiązanego (D5b p30)
  6. Warunki na jakich można wywozić za granicę wartości dewizowe oraz krajowe środki płatnicze? (D7 p12)
  7. Specyfikacja opodatkowania VAT dostawy budynków i terenu budowlanego wg przepisów Dyrektywy 2006/112/WE (D3 p24)
  8. Warunki wpisu osoby fizycznej na listę doradców podatkowych (D12 p11)
  9. Preferencje w podatku od nieruchomości stosowane w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji z powodu Covid-19 (D2 p93)
  10. Istota zestawienia obrotów i sald oraz różnice pomiędzy inwentarzem, a zestawieniem obrotów i sald (D10 p48)

Determinacja i czas.

Podsumowując, jak zobaczyłam ogrom materiału do nauki na ustny — faktycznie zwątpiłam, że kiedykolwiek zdam egzamin ustny. Ale żeby to zrobić trzeba mieć niesamowitą determinację (w domu patrzyli na mnie z niedowierzaniem) i poświęcić dużo czasu na naukę, kosztem innych wyrzeczeń.

Gratulujemy!

W imieniu całej Redakcji jeszcze raz serdecznie gratulujemy Pani Monice zaliczonego egzaminu i podziwiamy determinację i poświęcenie w nauce!

Ta historia dowodzi, że warto podchodzić do egzaminu, nawet na próbę. Czasem, zamiast zastanawiać się „czy na pewno umiem już wszystko” albo „czy nie za wcześnie na egzamin ustny”, lepiej się zapisać, spróbować swoich sił, a Komisja oceni, czy egzamin zalicza, czy nie.

W najgorszym wypadku wychodzimy z egzaminu z doświadczeniem, zapoznajemy się z przebiegiem i formułą egzaminu i przy kolejnym podejściu już wiemy, czego mamy się spodziewać – a to przecież cenna wiedza, prawda?

Na koniec mamy jeszcze zaproszenie:

Chcesz posłuchać odpowiedzi egzaminacyjnej Pani Moniki?
Zapisz się na nasz newsletter! ⤵️

.

A jeżeli chcesz przeczytać historię innej naszej Czytelniczki, zapraszamy do opowieści Pani Katarzyny

👉🏻 (Wyboista) droga po tytuł doradcy podatkowego