Przywrócono egzaminy ustne na doradcę podatkowego

Można zdawać egzaminy ustne na dp.

Dobra wiadomość dla chcących zdawać egzaminy ustne na dp. Można zdawać już od lipca 2020 r. A co z pisemnymi? Przeczytaj. :)

Komunikat w sprawie możliwości zdawania egzaminów ustnych na doradcę podatkowego

A wczoraj (27 maja 2020 r.) na stronie MF ukazał się komunikat Pani Przewodniczącej Komisji Egzaminacyjnej prof. dr hab. Jadwigi  Glumińskiej –Pawlic, zgodnie z którym osoby zainteresowane będą mogły zdawać egzaminy ustne na doradcę podatkowego już od lipca 2020 r.

Życie lubi zaskakiwać. Kilka dni temu pisaliśmy o możliwości powrotu sesji egzaminacyjnych dla przyszłych doradców podatkowych. Przywołaliśmy art. 31l ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych , który jednoznacznie wskazywał, że egzaminy zostaną przywrócone po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19.

Z wczorajszej informacji zamieszczonej na stronie MF dowiadujemy się, że jeżeli kandydat na doradę podatkowego wyrazi wolę przystąpienia do egzaminu ustnego i złoży stosowny wniosek, egzamin taki zostanie przeprowadzony.

Natomiast jeżeli  kandydat nie wyrazi woli przystąpienia do egzaminu oraz nie złoży wniosku o zamiarze przystąpienia do egzaminu w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, to terminy zawieszone na mocy przepisu art. 31l ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, nadal pozostają zawieszone.

Innymi słowy, jeżeli kandydat wyrazi wolę i złoży stosowany wniosek może przystąpić do egzaminu ustnego wcześniej niż po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19. 😊

Co z egzaminami pisemnymi na doradcę podatkowego?

[Edit: wydano komunikat o możliwości zdawania egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego, po szczegóły klikaj tutaj śmiało] 🙂

Pani Przewodnicząca poinformowało również, że decyzja o terminie przeprowadzania egzaminu pisemnego nie została jeszcze podjęta. Kierując się troską o bezpieczeństwo członków Komisji Egzaminacyjnej oraz kandydatów termin zostanie wyznaczony po ustaleniu wytycznych w sprawie organizacji egzaminów w nowym reżymie sanitarnym.

Podsumowanie

Podatkowa niezmiernie cieszy się z rozwiązania zaproponowanego przez Panią Przewodniczącą. Umożliwienie zakończenia cyklu egzaminacyjnego osobom zainteresowanym zdobyciem tytułu doradcy podatkowego jest niezwykle miłym gestem.

Drodzy Czytelnicy, a wy jaka taktykę przyjmiecie? Czekacie na ustanie epidemii, czy zdajecie egzaminy już teraz?

Pełną treść komunikatu w sprawie przywrócenia możliwości zadawania egzaminów ustnych na doradcę podatkowego można znaleźć tutaj.